Bezkostrové sedlo

Bezkostrové sedlo získává v poslední době na oblibě. Je lehké, koně méně omezuje v pohybu a jezdci dovolí mít s koněm bližší kontakt oproti běžnému sedlu. Bezkostrové sedlo může být slušnou alternativou klasického sedla a zároveň je bezpečnější a propracovanější, než jezdecký pad. V tomto článku vám dáme 3 tipy na zajímavá bezkostrová sedla a poradíme vám, jak vybrat to nejlepší právě pro vás a vašeho koně.

Tipy na 3 nejlepší bezkostrová sedla

Tento žebříček se 3 tipy na oblíbená bezkostrová sedla jsme pro vás sestavili nejen na základě uživatelských recenzí, ale také s přihlédnutím ke všem dostupným informacím a provedeným rešerším.


Bezkostra od HKM

černé bezkostrové sedlo HKM

Lehké bezkostrové sedlo za slušnou cenu, dostupné s posedlím ve velikostech 16, 17 a 18’’. Sedlo získáte v sadě se sladěným podbřišníkem a třmenovými řemeny. Tahle bezkostra se skvěle hodí na běžné vyjížďky nebo lehčí práci s koněm.


Bezkostrové westernové sedlo

westernové bezkostrové sedlo Denver

Povedené bezkostrové sedlo westernového typu z hladké buvolí kůže, doplněné typickým zdobením a bílým prošíváním po okrajích. Díky široké komoře se skvěle hodí pro širší koně i ty bez kohoutku. Spodní strana sedla obsahuje syntetického beránka a má protiskluzovou úpravu. V prodeji spolu s westernovými třmeny, potaženými kůží.


Bezkostra pro koňské prcky

červeno-černé bezkostrové sedlo velikosti shetty

Bezkostrové sedlo značky HKM s 12“ posedlím, vhodné pro ty nejmenší koníky (velikost shetty). Sedýlko najdete ve dvou barevných variantách: černé nebo černo-červené. Maximálně lehké sedlo, ke kterému při nákupu dostanete také podbřišník a třmenové řemeny.


6 tipů, jak správně vybrat bezkostrové sedlo

Pečlivá volba vhodného bezkostrového sedla je opravdu důležitá: nevhodně vybraná bezkostra dokáže koni působit bolest i nepříjemné otlaky. Při výběru bezkostrového sedla vám ulehčí rozhodování 6 důležitých parametrů. Rozhodování je přitom do jisté míry podobné, jako u klasického sedla či jezdeckého padu. Které aspekty zde hrají roli?

1. Velikost a napasování

Začněte od správné velikosti. Bezkostrová sedla se většinou značí podobně, jako běžná anglická sedla či westernová sedla s kostrou. Typicky najdete u těchto sedel vyznačenou velikost posedlí v palcích. Alternativně se používá stejné značení, jako to u jezdeckých padů či uzdeček: například SHETTY, PONY, FULL a další velikosti.

Každá koňská záda jsou jedinečná a také bezkostrová sedla mají různé tvary. Zpočátku je důležité jich vyzkoušet co nejvíc a najít to, které perfektně padne vašemu koni i vám. Více informací ke správnému výběru sedla podle velikosti posedlí najdete v našem článku Sedlo na koně.

nejen bezkostrové sedlo, ale i to westernové, vyskládané na držácích
Každé sedlo má svůj specifický tvar. To platí i pro bezkostry.

2. Materiál

Také bezkostrová sedla se vyrábí z různých materiálů. Typicky jimi bývá pravá či syntetická kůže, na změkčení posedlí se používá například semiš. Spodní strana sedla bývá někdy doplněna měkkým beránkem, který pomáhá předcházet otlakům koně při ježdění. Vnitřek sedla tvoří různé typy materiálů, které efektivněji rozkládají jezdcovu váhu na koňských zádech.

3. S příslušenstvím či bez

Bezkostrová sedla se prodávají v sadě s podbřišníkem, třmeny (volit můžete i bezpečnostní třmeny), třmenovými řemeny i bez této další výbavy. Promyslete si, zda chcete koupit vše dohromady nebo si raději vyberete třmeny a podbřišník podle svého vkusu. V případě potřeby se dá bezkostrové sedlo doplnit také speciální podsedlovou dečkou.

4. Barva, váha, provedení

I u bezkostrových sedel můžete vybírat podle barvy tak, abyste sedlo hezky sladili například s vaší uzdečkou a ostatním jezdeckým vybavením. Zajímat vás bude také váha sedla, která bývá u bezkoster většinou poměrně nízká. Na trhu najdete modely, které se vzhledem blíží nejvíce jezdeckým padům, jiné na první pohled nerozeznáte od tradičních anglických i westernových sedel.

barevné pastelky
Také bezkostrová sedla seženete v různých barvičkách.

5. Určení

Vybíráte bezkostrové sedlo například na atypického koně, koně s problémy se zády či na první momenty ve výcviku zatím neobsednutého koně? Potřebujete šetrné sedlo do jezdecké školy? Hledáte pohodlný model na toulky v přírodě, který vašeho koně neomezuje v pohybu tolik, jako klasické sedlo s kostrou?

Jsou vaše vyjížďky spíše kratší nebo delší? V bezkostře můžete jezdit například také drezuru i jiné disciplíny. Nad vším se dobře zamyslete, než se rozhodnete pro konkrétní bezkostrové sedlo.

6. Cena

Ceny bezkostrových sedel se pohybují od nižších tisíců korun za základní modely, které mohou být skvělou volbou na první pokusy v sedle bez kostry, až po propracované, mnohem dražší kousky. Určete si proto svůj rozpočet a toho se při výběru držte.

Péče o bezkostrové sedlo

I bezkostrové sedlo si zaslouží pravidelnou péči, aby vám vydrželo co nejdéle jako nové. Péče o vaši bezkostru závisí na materiálech, z nichž je vyrobena. Sedlu ideálně věnujte častější, kratší péči, abyste se vyhli namáhavému čištění ve chvíli, kdy je sedlo silně znečištěno. S čištěním všech částí vašeho bezkostrového sedla vám poradí článek Péče o jezdecké vybavení

Bezkostrové sedlo: Výhody a nevýhody

Tak jako běžná sedla mají i bezkostry své výhody a nevýhody. Jejich přehledný souhrn najdete v následující tabulce.

Výhody bezkostrových sedelNevýhody bezkostrových sedel
nízká váha může se přetáčet
větší pohodlí pro koně nižší bezpečnost
bližší kontakt s koněm relativně horší rozkládání váhy jezdce
skvělá volba pro atypického koně menší stabilita jezdce
ideál pro šetrné obsedání koní

Video: Bezkostrové sedlo HKM Shetty

Na tomto videu si můžete prohlédnout, jak vypadá jedno z bezkostrových sedel, které jsme pro vás vytipovali v našem výběru: HKM Shetty v červeno-černém provedení.

Závěrečné tipy na zajímavá bezkostrová sedla

Výběru bezkostrového sedla věnujte dostatek času a dobře se zamyslete nad všemi tipy pro výběr, které jsme pro vás sesbírali do tohoto článku.

Chcete vyzkoušet jednoduché bezkostrové sedlo nižší cenové kategorie? Při výběru zvažte tento model oblíbené značky HKM. Dáváte přednost westernově laděnému sedlu nebo chcete vaši novou bezkostru sladit s vaší westernovou uzdečkou? Podívejte se na tento westernově laděný model bezkostrového sedla. Pro nejmenší koně a jezdce může být zajímavou volbou toto pohodlné sedýlko.

Nejčastější otázky k tématu bezkostrové sedlo

Sedí každé bezkostrové sedlo jakémukoliv koni?

I bezkostrové sedlo se musí do určité míry napasovat. Ne každá bezkostra sedne právě vašemu koni a vám jako jezdci. Proto i u tohoto typu sedel platí: pořádně vyzkoušejte, než nakoupíte.

Jaké jsou výhody bezkostrového sedla?

Oproti tradičním westernovým sedlům a anglickým sedlům s pevnou kostrou jsou bezkostrová sedla flexibilnější a lépe se přizpůsobí koňským zádům. Zvláště citliví koně se mohou pod bezkostrou přirozeněji a lépe pohybovat. Jezdec má s koněm navíc o něco lepší a bližší kontakt.

K čemu se hodí bezkostrové sedlo?

Bezkostry mají své místo například při obsedání mladých koní i výcviku jezdců, ale i při běžném ježdění. Najdete mezi nimi modely, které se svým vzhledem a zpracováním blíží jezdeckým padům, ale i propracovaná westernově či anglicky laděná bezkostrová sedla, která byste na první pohled nerozeznali od těch s kostrou. S bezkostrou tedy můžete jezdit western i anglii.

Použité zdroje: Wikipedia

Ohodnoťte článek

Napsat komentář