Čabraka

10 nejlepších čabrak + průvodce výběrem: Recenze

Čabraka neboli náušník pro koně zdaleka není jen ozdobnou pokrývkou koňské hlavy. Uplatní se nejen jako ochrana koňských uší před otravným hmyzem a prachem, ale i před hlukem, například na závodech. Patří pod uzdečku, někdy se i zavazuje na šňůrku pod koňským hrdlem. Sestavili jsme pro vás přehled 10 nejlepších čabrak různých barev i stylů a seřadili je od té, která se nám líbila nejvíc.


S krystaly Swarowski

růžovočerná čabraka s krystaly

Krásná černorůžová čabraka z pleteného materiálu, dozdobená po celém lemu svítivými krystaly Swarowski. S touto čabrakou vás na jízdárně ani na závodech nikdo nepřehlédne. Stejnou čabraku můžete mít i v tmavě modré barvě. Luxusní model z kvalitního a poddajného materiálu s vyšitým koníkem na čelní části. Můžete doplnit touto stejně zpracovanou podsedlovkou.


Ručně pletená čabraka se saténem

ručně pletená zelená čabraka

Hledáte jedinečnou čabraku? Mrkněte na tuhle ručně pletenou, zdobenou třemi různými typy háčkovaného vzoru a doplněnou měkčenými lycrovými ušními díly. Nechybí ani hebká saténová látka na čele. Dostupná v barvě lovecká zelená. Výrazný model pro ty, kteří se chtějí odlišit od stáda.


Čabraka nejen na závody

výrazně modrý náušník s tmavým lemem

Tato čabraka ochrání koňské uši před otravným hmyzem i před ruchem závodů. Spodní díl je vyroben z prodyšné pleteniny, zdobené barevně odlišným lemem, ušní díly jsou pružné a hezky se přizpůsobí koňskému uchu. Čabraku pořídíte v černé nebo tmavě petrolejové barvě. Prát můžete v ruce i v pračce na jemný program. Příjemná čabraka za skvělou cenu.


Odolná čabraka s kamínky

tmavě červená čabraka s kamínky

Pletená čabraka ve 3 různých barvičkách, které snadno sladíte s touto podsedlovou dečkou Strass ve stejném stylu. Je doplněná pevnou ochranou uší proti hmyzu i hluku. Část na čele je zdobena drobnými kamínky a vyrobena z prodyšného háčkovaného materiálu, snadného na údržbu. Ušní díly jsou pružné a hezky se přizpůsobí uším vašeho koně. Elegantní čabraka se skvělým poměrem ceny a kvality.


Když si chcete užít výběr barvičky

modrý náušník se šedobílým lemováním

Tato výrazná, barevně lemovaná čabraka značky QHP se vyrábí v deseti krásných barevných provedeních, takže výběr barvičky si opravdu užijete. Mezi odstíny najdete třeba zelenou, fuchsiovou, oranžovou, červenou, modrou nebo černou. Ušní části jsou pružné a celá čabraka je vyrobena z maximálně prodyšného materiálu. Sladit můžete s těmito dečkami QPH Puff Pad ve stejném designu.


Pro koňské parádníky

výrazná čabraka v kombinaci několika modrých odstínů

Elegantní čabraka s nápaditým lemováním, vyrobená z prodyšného materiálu (z větší části pleteného) a dostupná ve dvou krásných barvách. Sladíte ji s touto stylovou dečkou od stejného výrobce, která je taktéž výrazně lemovaná. Krásná čabraka s dečkou, se kterými se blýsknete třeba i na závodech a nikdo vašeho koně nepřehlédne.


Prodloužená čabraka

černá čabraka s prodlouženým čelním dílem

Speciální čabraka s prodlouženou čelní částí, která koně ještě lépe ochrání před muškami. Pořídíte ji v černé nebo modré barvě. Čabraka je z větší části pletená a perfektně prodyšná. Doporučujeme pro koně, výrazně citlivé na otravný hmyz.


Klasická čabraka čertovské barvy

červená čabraka se zpevněným čelem a ušima

Výrazná čabraka červené barvy, která ochrání citlivá koňská ouška před hmyzem. Pletená spodní část má ozdobné lemování, ušní díly jsou pevné. Tuto čabraku můžete snadno vyprat v pračce na jemný program bez ždímání. Pěkná čabraka za super cenu.


Černá a bílá

jednoduchá černá čabraka

Černá čabraka s bílým nápisem Kentaur a ozdobným lemováním stejné barvy. Ušní díly jsou vyrobeny z elastického materiálu, celá spodní část je vyrobená z prodyšné pleteniny. Klasika pro milovníky jednoduchého stylu.


Elegantní šedá čabraka

pletený šedý náušník s tmavým lemem a zpevněným čelem

Odolná šedočerná čabraka s vyztuženýma ušima, čelní částí i lemem, pod který se jen tak nějaká muška nedostane. Ušní díly jsou vyrobeny z ohebného, měkkého polyesteru. Stejný model můžete pořídit i v jiných barvičkách, například ve svítivě bílé, pískově hnědé či světle modré.


Jak vybrat čabraku

Při výběru čabraky volte takový model, který bude co nejprodyšnější, aby se kůň pod čabrakou zbytečně nepotil. Čabraka by měla plnit tyto funkce:

  • ochránit koňské uši před hmyzem,
  • odstínit hluky prostředí a
  • zabránit prachu i větru v pronikání do uší.

A jaká další kritéria by vás při výběru čabraky měla zajímat?

1. Poddajnost materiálu

Ušní části musí být z poddajného materiálu, který se koňským uším maximálně přizpůsobí a zároveň pro koně bude maximálně pohodlný. Komfort koně se odráží i v jeho chování, takže je důležité, aby byla čabraka zvolena opravdu pečlivě.

2. Aby to ladilo…

Spousta jezdců vybírá čabraku jednoduše tak, aby hezky ladila s podsedlovou dečkou, bandážemi, koňskými botičkami a dalším vybavením. Čabraku často koupíte rovnou v barevně sladěné sadě spolu s podsedlovou dečkou.

Hnědobílý naužděný kůň s čabrakou
Čabraka musí být vašemu koni především pohodlná.

3. Zdobení a barvičky

Mezi čabrakami najdete nejen ty tradiční jednobarevné, ale i modely, kombinující několik barev. Často je zdobí například i kamínky nebo okrasné barevné lemy (paspulky). Pokud vás baví kombinovat barvy a hrát si s nimi, výběr čabraky si určitě užijete.

Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: Průvodce uzdečkami

4. Maloušák nebo velkoušák?

Má-li váš kůň výrazně větší či menší uši, dávejte pozor, aby mu zvolená čabraka opravdu seděla, nebyla mu příliš volná nebo mu naopak na větší uši zbytečně netlačila. V takových případech je někdy lepší si toto vybavení nechat ušít na míru.

5. Správná velikost

Čabraky výrobci většinou nabízejí v několika různých velikostech, označených například jako shetty, pony, cob, full, x-full. V takovém případě sáhněte po čabrace, odpovídající velikosti vaší uzdečky.

hnědý kůň s ušima dozadu
Někteří koně jsou vysoce citliví i na vítr nebo hřívu v uších.

Péče o čabraku

Spoustu čabrak můžete vyprat na jemný program v pračce a poté sušit studeným vzduchem v sušičce. Chcete-li čabrace věnovat šetrnější péči, vyperte ji v ruce, například s jemným pracím gelem.

Zajímají vás další detaily péče o čabraku, potažmo různé materiály, používané pro jezdecké vybavení? Nahlédněte do našeho článku Péče o jezdecké vybavení.

Závěrečné tipy na nejlepší čabraky

Správně vybraná čabraka vašemu koni hezky sedne a společné vyjížďky, jízdárenské aktivity i závody si o to víc užijete. Hledáte luxusní a elegantní čabraku na závody? Určitě mrkněte na tuto s krystalky Swarowski a také na tuto krásnou, ručně háčkovanou čabraku se saténem.

Chcete praktickou čabraku nejen na závody, ale i na každodenní ježdění? Mrkněte na tuto elegantní nebo na tento krásný model, dostupný v mnoha různých barvách.

Tahle prodloužená čabraka zase lépe ochrání citlivé koňské čelo. Záleží vám na nízké ceně čabraky? Mrkněte například na tuto jednoduchou čabraku nebo tento model.

Nejčastější otázky na téma čabraka

Potřebuje kůň čabraku?

Někteří koně mohou být výrazně nervózní, když jim do uší proniká nejen hmyz, ale i vítr nebo vlastní hříva. Ve všech těchto případech je čabraka skvělým pomocníkem. Pokud váš kůň výrazně reaguje na hluk, může čabraka také pomoci: řada modelů dokáže tlumit nepříjemné zvuky a kůň se tak lépe soustředí na jezdcovy pokyny a svůj výkon.

K čemu slouží čabraka?

Čabraka je součástí koňského vybavení. Chrání koňské čelo a uši a brání vstupu mušek, prachu, písku i nadměrného hluku do citlivých koňských uší. Díky tlumení hluku pomáhá koni lépe se soustředit.

Může kůň nosit čabraku v drezuře?

Ano, v drezuře čabraky pomáhají tlumit okolní ruch a kůň se lépe soustředí na jezdcovy pokyny. Drezurní jezdci čabraku často ladí nejen s barvou podsedlové dečky, ale třeba i svého závodního saka. V této disciplíně jsou oblíbené čabraky klasických odstínů, případně s jemným zdobením kamínky či barevným lemem. Z barev jsou ideální například černá, tmavě modrá, bílá či hnědá.

Použité zdroje: Wikipedia

Ohodnoťte článek

Napsat komentář