Obsah
8 nejlepších pomůcek a ultimátní průvodce čištěním na koně: Recenze
V tomto podrobném průvodci vám poradíme, jaké pomůcky k čištění na koně potřebujete pro péči o srst, hřívu i kopyta a ukážeme vám 8 nejlepších nástrojů a sad na čištění.
Vybírat můžete mezi kompletními sadami nebo jednotlivými pomůckami, ze kterých si svou sadu sestavíte sami. Zde najdete pomůcky na čištění koně, seřazené podle postupu čištění.
Kompletní sada čištění na koně
Sada čištění na koně se skvělým poměrem ceny a kvality. Najdete v ní vše potřebné pro čištění srsti i kopyt, kartáček na rozčesání hřívy a ocasních žíní i kopytní háček. Nástroje jsou ergonomicky tvarované tak, aby hezky padly do ruky. Ideální také jako krásný dárek pro každého jezdce.
Jednotlivé pomůcky čištění na koně, seřazené podle postupu čištění
Krok 1: Hřbílko na koně
Čištění koňské srsti začněte hřbílkem. Vybrat si můžete z toho gumového, kovového nebo plastového takové, které vám a vašemu koni nejvíce vyhovuje. Hřbílko koně nejen čistí, ale zároveň také příjemně masíruje. Pro citlivější koně volte například to gumové či plastové, to kovové se hodí například během období línání. Na hřbílko si připravte přibližně 40–300 Kč v závislosti na typu hřbílka a použitém materiálu.
TIP Equito: Magic Brush
Magic Brush je univerzální nástroj, kterým vyčešete koňskou srst, očistíte kopyta, setřete pot ze srsti nebo například odstraníte špínu a srst z podsedlové dečky. Struktura kartáče pomáhá koně během péče zároveň masírovat. Skvělá univerzální pomůcka, kterou ve stáji využijete opravdu každý den! Tyto kartáče koupíte například v této praktické sadě 3 kusů.
Krok 2: Kartáč na srst
Po vyčištění hřbílkem následuje vyčesání srsti kartáčem. Vybírat můžete z kartáčů z různých materiálů (například ze dřeva či plastu). Některé kartáče mohou být ergonomicky tvarované či doplněné páskem, díky němuž si je navlečete na ruku a nebudou vám z ní sjíždět. Kartáč si vyberte podle vašich preferencí i podle tvrdosti štětin.
Krok 3: Háček na kopyta (kopyťák)
Dalším užitečným pomocníkem pro čištění koně je kopytní háček. Ten může být také doplněný kartáčkem, který vám pomůže z kopyt lépe odstranit všechny nečistoty. Háček na kopyta využijete nejen při běžném čištění kopyt před či po ježdění, ale také pro jejich přípravu před namazáním. Kopyťák vás vyjde na cca 30–200 Kč.
Krok 4: Kartáč nebo hřeben na hřívu a ocasní žíně
Na žíně a hřívu využijete kartáč nebo hřeben. Záleží na tom, s čím se vám příjemněji pracuje. Kartáče a hřebeny mohou být vyrobeny z plastu i kovu, některé z nich mají také ergonomický úchop. Pořídíte je od několika desetikorun až po měkčené ergonomické kartáče s jemnými štětinami, které netrhají žíně, za několik stokorun.
Krok 5: Když je třeba koupel
Na důkladnou koupel vašeho koně či poníka použijte tento šampon. Pomáhá rychle a efektivně odstranit všechny nečistoty z koňského těla a nenarušuje přirozené pH koňské pokožky. Šampon dobře napěňte na mokré srsti a dobře spláchněte. Účinkuje nejlépe v kombinaci s koňským kondicionérem.
Krok 6: Kondicionér pro lesklou hřívu
Mytí koně zakončete kondicionérem, který vám pomůže lépe rozčesat hřívu a ocas vašeho koně. Respektuje přirozené pH koňské pokožky, žíně chrání před usazováním prachu a srsti dodá přirozený lesk. Používejte nejlépe po mytí šamponem.
Přehled všech pomůcek na čištění pro koně
K čištění budete v kostce potřebovat:
- hrubší a jemné hřbílko,
- hrubý a jemný kartáč,
- háček na kopyta,
- kartáč či hřeben na hřívu a ocasní žíně,
- měkký hadřík nebo houbičku na dočištění hlavy.
Volitelně také:
- rukavice na hřebelcování,
- šampon, kondicionér a stěrku při mytí koně vodou,
- sprej na lepší rozčesávání hřívy a ocasních žíní,
- olej na kopyta,
- dobrůtku za odměnu. 🙂
Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: Průvodce péčí o koně
Proč je důležité koně čistit?
Za pravidelným čištěním koně není žádná marnivost jejich majitele: zdaleka totiž nejde jen o vzhled koně. Čištění se věnujte ideálně denně, nejméně před každým ježděním a po něm. Nemůžete-li koně denně čistit a kontrolovat, někdo ze stáje by jej měl každý den prohlížet zvlášť v případě, kdy je ustájen pastevně a může se tak zranit, aniž by si toho někdo přímo všiml.
Čištění koně má spoustu přínosů a je praktické nejen před ježděním.
Jeho cílem je z koně očistit všechno bláto, prach, zaschlou hlínu či jiné nečistoty, které by mohly koně pod sedlem bolestivě odírat.
Pomáhá zachovat lesklou a hladkou srst a zlepšuje zdraví pokožky.
Odstraňuje odumřelé kožní buňky a stimuluje produkci prospěšného kožního mazu.
Při čištění také prohlédnete celé koňské tělo a odhalíte například parazity, počínající kožní problémy či ranky. Nezapomínejte ani na břicho!
Koně příjemně promasírujete a tím podpoříte jeho krevní oběh.
Čištěním utužíte vzájemný vztah s vaším koněm.
Koně učíte, že lidský dotyk je příjemný, a kůň si na něj zvyká.
Proč má každý kůň mít vlastní sadu čištění na koně?
Nástroje na čištění by se neměly sdílet mezi více koňmi. Některé kožní nemoci, způsobené mikroorganismy, se totiž mohou snadno přenášet z koně na koně, například právě prostřednictvím sdílených čisticích pomůcek.
Správný postup čištění
Koně čistěte ideálně venku, aby na něj odstraněné nečistoty znovu nepadaly. Druhou možností je při čištění otevřít vrata i okna stáje tak, aby nečistoty vylétaly ven. Při čištění postupujte od hlavy směrem k zadku a odshora dolů. Koně zabezpečte tak, aby při čištění klidně stál. Následujte tyto kroky:
- Na silně znečištěnou srst použijte hrubé hřbílko, které vyčistí ztvrdlé bláto i hlínu a všechny nečistoty dostane na povrch koňské srsti. Jinak stačí některé jemnější hřbílko. Během čištění z hřbílka pravidelně vyklepávejte nečistoty. Postupujte drobnými krouživými pohyby.
- Následuje čištění kartáčem. Nejdříve můžete použít ten s hrubějšími štětinami, následně ten jemnější na dočištění. Na silně znečištěného koně můžete použít i rejžák.
- Věnujte se koňským kopytům (na začátku či konci čištění). Kopytním háčkem z kopyt odstraňte bláto, hlínu i kamínky. Péčí chráníte kopyta i před usazováním bakterií, které mohou rozvinout různé infekce.
- Navlhčeným hadříkem nebo houbičkou dočistěte hlavu, především uši, okolí očí a nozder. Tuto část péče spojte s kontrolou očí a uší koně. Pozor například na nadměrné slzení očí, zarudnutí očí či uší. Věnujte zvýšenou pozornost i všem místům, která se nachází v místě pod uzdečkou.
- Nakonec jemně rozčešte koni hřívu a ocasní žíně, které můžete případně i ostříhat či zaplést. Ty nemusíte česat denně, stačí podle potřeby. Pro snazší péči o hřívu a ocas použijte tento kondicionér.
Při čištění postupujte opatrně hlavně v místech slabin a na hlavě a krku, kde bývá kůň nejcitlivější.
Závěrečné tipy na nejlepší čištění na koně
Z čištění vašeho koně byste si měli vytvořit nejen příjemný zvyk pro vás i vašeho koně, ale i praktický způsob, jak celé jeho tělo zkontrolovat, udržet čisté a koně příjemně promasírovat nejen před vyjížďkou či po ní. Pro perfektní vyčištění použijte nástroje, uvedené v tomto článku.
Na čištění si můžete pořídit tuto praktickou kompletní sadu pomůcek nebo je nakoupit samostatně.
Při čištění oceníte také tento univerzální kartáč magic brush, kterým můžete čistit nejen koně, ale například i dečky. Na čištění budete potřebovat hřbílko, kartáč na srst, háček na kopyta, kartáč či hřeben na hřívu, případně i šampon a koňský kondicionér.
A nezapomeňte: každý kůň by měl mít svůj box nebo tašku s vlastním čištěním kvůli možnému šíření bakterií.
Nejčastější otázky ohledně čištění na koně
Koně byste měli čistit minimálně třikrát týdně, ideálně však každý den. Koně, kteří pracují denně, čistěte denně. Určitě nečekejte do chvíle, kdy bude celý od bláta a hlíny a čistěte vždy před a po ježdění. Čištění vám pomáhá zhodnotit zdravotní stav koně, podchytit případné (nejen kožní) problémy hned v zárodku a identifikovat různé otlaky od jezdeckého vybavení, které koni nemusí dobře sedět.
Záleží na tom, zda koně čistíte denně či ne, zda je ustájený venku či v boxe, kde se tolik neušpiní, jak moc je momentálně špinavý, jak jste důkladní a rychlí a zda si kůň čištění užívá nebo příliš nespolupracuje. Běžně čištění, například před vyjížďkou, trvá přibližně 20–30 minut. Připravujete-li koně na závody, připravte si času více, klidně i 40–60 minut: v tom případě musí kůň opravdu zářit.
Postupuje-li majitel citlivě a šetrně, koně si čištění většinou oblíbí. Někteří koně jsou ale zvlášť citliví například v oblasti břicha, krku nebo končetin, a čištění těchto partií si příliš neužívají. Postup a styl čištění přizpůsobte tomu, co má váš kůň rád. Mladý kůň si zpočátku zvyká na dotyky člověka po celém těle a učí se chápat, že je člověk jeho parťák. Někteří koně ale mohou mít s čištěním problém: například týraní či obecně zanedbávaní koně.
Použité zdroje: Happyhorse, Wikipedia