Filmy o koních

10 největších filmových hitů o koních, které musíte vidět

Znáte ty filmy o koních, ve kterých se hrdinové taktak drží v sedle, za otěže tahají jako za řadicí páku a na koni sedí jak na záchodě? Příznivci koní se u takových scén hodně nasmějí (nebo napláčou) a raději si pustí filmy, které jsou natočené jezdecky správně a uvěřitelně.

Vybrali jsme pro vás 10 nejlepších tipů na filmy o koních, které jsou ve vztahu ke koním přesnější a ve kterých vidíte kromě nádherných koní také ty pravé jezdce.

1. Seabiscuit (2003, IMDb)

Tento film vypráví skutečný příběh z období velké hospodářské krize, kdy se tři ztracení a zlomení muži snaží přežít a najít si novou obživu. Všechny tři v příběhu nakonec spojí kůň Seabiscuit, anglický plnokrevník, který ve 30. a 40. letech minulého století opravdu patřil mezi nejlepší závodní koně (i přes své nepříliš slibné začátky).

Kůň Seabiscuit přinesl naději mnoha Američanům v době zmíněné krize. Díky třem mužům (jeden v roli žokeje, druhý majitele koně a třetí jako trenér) se Seabiscuit stal nejslavnějším a nejpopulárnějším dostihovým koněm svých časů. Film krásně ukazuje, jak vám kůň dokáže změnit život. Příběh je i příkladem toho, že ti nejlepší koně nemusí nutně pocházet ze známých rodů závodníků, ale mohou se objevit i v dříve neznámých stájích.

2. Sylvester (1985, IMDb)

Film vypráví o osiřelé dívce jménem Charlie, se kterou se život moc nemazlil. Pracuje na tržišti a jednou se seznámí s koněm, kterého pojmenuje Sylvester. Poté, co ztratí svou práci, přemýšlí, čím by se mohla živit, aby uživila sebe a své dva mladší bratry. Pokusí se koně spolu se svým bývalým šéfem vytrénovat pro všestrannost s tím, že jej později nabídnou k prodeji. Nakonec se ze Sylvestera stane opravdový šampion své disciplíny, který se účastní všech významných závodů té doby…

Film se věnuje všestrannosti, která se ve filmové tvorbě neobjevuje tak často, a docela pěkně odpovídá realitě. Snímek osloví každého milovníka koní nejen svou uvěřitelností, ale i povedeným zpracováním.

3. Válečný kůň (War Horse, 2011, IMDb)

Povedený celovečerní film v režii Stevena Spielberga, který vypráví o vztahu mezi 16letým farmářským chlapcem Albertem a jeho koněm a ukazuje sílu lásky a přátelství během hrozivé války. Albert se nechá naverbovat do 1. světové války hned poté, co jeho milovaného koně Joeyho otec prodá kavalérii. Albert si projde hrůzami války, spoustou obav i radostí a stále nedokáže zapomenout na svého koňského přítele.

Hledá jej po všech možných bojištích Francie, aby si jej přivedl zase domů. Jak příběh skončí? Setká se Joey se svým milovaným koněm? Filmové drama, které vás chytí za srdce, odehrávající se v období 1. světové války, při které zahynulo na 8 milionů koní. Pusťte si toto drama z našeho výběru s filmy o koních.

4. Spirit — divoký hřebec (Spirit: Stallion of the Cimarron, 2002, IMDb)

Povedený animovaný film pro milovníky koní od tvůrců Shreka. To je Spirit, divoký hřebec. Film vypráví příběh starého divokého západu z pohledu nezkrotného koně. Spirit je silný mustang, který se později stane vůdcem svého stáda. Jeho úkolem je stádo chránit před nebezpečím.

Nejnovější hrozbou, která se nedá srovnat s divokými zvířaty ani s rozmary přírody, se pro stádo stávají dvounohá stvoření, která zabírají stále víc a víc z jejich území. Nakonec tito dvounožci — lidé — divokého hřebce Spirita chytí a snaží se výcvikem zlomit jeho divokou povahu. Ten ale stále doufá, že se znovu setká se svým milovaným stádem…

Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: Jízda na koni: 10+1 tipů, jak začít jezdit

5. Zaříkávač koní (The Horse Whisperer, 1998, IMDb)

Slavný film s Robertem Redfordem a Scarlett Johansson, který opravdu musíte vidět. Příběh, založený na knižní předloze, vypráví o dívce z dobré rodiny jménem Grace, která miluje ježdění na svém koni Pilgrimovi. Při jedné zimní vyjížďce ale dojde k nehodě, při které se kůň Pilgrim ošklivě zraní a samotná dívka Grace (Scarlet Johansson) přijde o část nohy.

Majitelé farmy, kde se nehoda stala, chtějí koně utratit. Matka zraněné dívky se ale dozví o slavném zaříkávači koní Tomovi, který údajně umí léčit zvířecí duše… Filmová klasika o přírodě, lásce, koních a lidech, která vás dost možná i rozbrečí.

6. Rychlý Stripes (Racing Stripes, 2005, IMDb)

Roztomilý americký film o mladé zebře, která původně patřila k cirkusu, ale byla omylem opuštěna v Kentucky a poté vyrůstala na farmě v blízkosti koňského závodiště. Odmalička snila o tom, že se stane závodním koněm.

S pomocí odvážné dívky a trenéra závodních koní se zebra snaží naplnit svůj sen: vyhrát ve významných koňských závodech a zároveň pochopit a přijmout, kým doopravdy je. Film, který připomíná, že se v životě můžete stát, kýmkoliv chcete. Stačí se jen dostatečně snažit.

7. Flicka (2006, IMDb)

Dobrodružné rodinné drama Flicka vypráví příběh 16leté svéhlavé dívky Katy, která s rodinou žije na ranči. Škola ji moc nebaví a narozdíl od svého bratra by jednou ráda převzala ranč. Při svých toulkách na koni narazí Katy na divokého černého mustanga a cítí s ním okamžité duševní spojení.

Zkroceného koně pojmenuje Flicka a snaží se otci dokázat, že jednou zvládne vést ranč. Katy otce přesvědčuje, aby si koně mohla nechat. Ve filmu uvidíte přeměnu tohoto divokého mustanga v hodného a mírného jezdeckého koně. Během celého procesu se koni podaří hezky spojit i celou rodinu.

8. Krasavec Beauty (Black Beauty, 1994, IMDb)

Napínavý film o životě černého hřebce, který je v něm zároveň vypravěčem vlastního příběhu. Kůň se narodí na anglickém venkově 19. století a během života zažívá různé emoce, když se dostává pod ruce rozličných majitelů. Až ke konci své životní cesty nachází spokojenost a klid.

Dojemný příběh o chování majitelů ke koním, který se hodí i pro děti. Ty určitě zaujme, že kůň ve filmu také mluví a film jim ukáže, že i zvířata mají duši a je potřeba k nim přistupovat s respektem.

9. Ohnivý oceán (Hidalgo, 2004, IMDb)

V našem výběru nesmí chybět ani akční western. Film Ohnivý oceán se odehrává na konci 19. století. Vypráví příběh kovboje duší i srdcem Franka Hopkinse, který už má své nejlepší dny za sebou, a jeho koňského parťáka, amerického mustanga Hidalga.

Frank chce svým rivalům dokázat, že na ně stále stačí. Tak se zapojí do náročného vytrvalostního závodu jménem Ohnivý oceán, kde se s Hidalgem postaví proti vytrvalým arabským koním. Během náročného závodu riskuje nejen svou pověst a čest, ale také vlastní život…

10. Nespoutaný Django (Django Unchained, 2012, IMDb)

Poslední film našeho výběru je netradiční dobrodružný western z dílny Quentina Tarantina. Hvězdné obsazení a silný příběh doktora Schultze a svobodného otroka Djanga, kteří putují americkým územím a loví bandity za odměnu, vás chytne a nepustí.

Bývalý otrok Django se ve filmu pokouší najít a následně vysvobodit svou ženu z rukou krutých plantážníků. To vše doplňuje skvělý soundtrack, který je mixem všech možných hudebních stylů.

Filmy o koních: Další tipy na filmy s koňskými hrdiny

Už jste viděli našich 10 filmových tipů a rádi byste si pustili další filmy, kde vystupují koně? Mrkněte na vyčerpávající seznam s filmy o koních na Wikipedii. Věříme, že vás naše tipy zaujaly a na váš seznam filmů, které rozhodně musíte vidět, přibyli noví horcí kandidáti!

4.4/5 - (Počet hodnocení: 23)

Napsat komentář