Helma na koně

5 nejlepších jezdeckých helem a jak vybírat: Recenze

Dosloužila vám helma na koně? Poradíme vám, jak najít takovou přilbu, která vám — lidově řečeno — sedne jako p*del na hrnec a výrazně sníží riziko úrazu hlavy při pádu, pohybu i práci v blízkosti koní. Zároveň vám vysvětlíme, co riskujete ježděním bez helmy. Vybrali jsme pro vás 5 nejlepších jezdeckých helem a seřadili je sestupně od té, která od nás dostala pomyslné zlato.

Helmy jsme volili tak, aby si mezi nimi tu svou našel každý jezdec. Konkrétní modely jsme následně řadili podle uživatelských recenzí, dostupných informací a důkladných rešerší.


Superbezpečná helma pro rekreační jezdce

Elegantní černá helma na koně s větráním a s popruhy oříškové barvy, přední pohled

Hledáte pohodlnou a přitom krásnou helmu, která na hlavě nepůsobí jako kýbl? Právě jste ji našli. Tahle dvoubarevná bezpečnostní přilba s propracovaným odvětráváním a s čtyřbodovým měkčeným popruhem perfektně chrání vaši hlavu na jízdárně i v terénu. Vnitřní pěnová vložka je vyjímatelná a snadno ji tak přeperete, kdykoliv potřebujete. Vyberete si ze tří barevných kombinací: základní barvou je černá, doplněná kaštanovou, višňovou nebo modrou výstelkou. Favorit každého, kdo to s rekreačním ježděním myslí aspoň trochu vážně.


Nejlepší helma do začátků

černá helma na koně se štítem a s kolečkem v zadní části, přední pohled

Jednoduchá jezdecká přilba (nejen) pro každého, kdo si chce jezdecký sport teprve vyzkoušet a přitom neutratit majlant za první výbavu. Vzadu je helma vybavena kolečkem, díky němuž ji lépe stáhnete kolem hlavy. Po celé ploše najdete spoustu větracích otvorů, takže se vám hlava nezapaří ani v létě. Vnitřní část obsahuje vyjímatelnou pěnovou výstelku, kterou kdykoliv jednoduše přemáchnete ve studené vodě. Klasická helma za příjemnou cenu.


Helmová klasika pro zkušenější

černá helma na koně s kšiltem a s kolečkem a čtyřbodovými popruhy, přední pohled

Jednoduchá černě laděná bezpečnostní přilba pro zkušenější jezdce. Žádné zbytečné detaily nebo okrasné prvky, nene: jen bezpečnost v celé své kráse. Odepínací vnitřní výstelka zaručí, že jakmile začne být cítit potem, můžete to rychle napravit. Část popruhu pod bradou je měkčená, takže si neskřípnete bradu během zapínání. Čtyřbodové uchycení popruhů a stahovací kolečko pomůžou helmu přesně dotáhnout. Helma myslí i na poctivé odvětrávání, a tak i letní ježdění bude příjemným zážitkem.


Všestranná helma na koně pro parádníky

leskle černá helma na koně s šedými větracími otvory a šedou výstelkou, hnědé popruhy, přední pohled

Všestranně použitelná a pohodlná helma pro nadšené rekreační jezdce. Díky měkkým čtyřbodovým popruhům vám tato krásná přilba padne tak pohodlně, že ji po pár minutách úplně přestanete vnímat. V horní části najdete větrání, které vás v létě hezky ochladí. Pásek pod bradou je nastavitelný, takže celý model dotáhnete, jak potřebujete. Vnitřní vložka je vyjímatelná, můžete ji prát samostatně. Lehká a příjemná přilba, která se vám bude líbit i dobře nosit.


Slušivá helma na koně pro děti

tmavě modrá dětská přilba se vzorem, světle modrými popruhy a růžovým kšiltem, přední pohled

Krásná a pohodlná helma pro malé jezdecké začátečníky. Vzadu ji dotáhnete kolečkem, díky kterému poroste vaše helma s dítětem. Helmička jen září barvami: červená, tyrkysová, tmavě modrá… vaše dítě se do ní zamiluje a malí kamarádi ze stáje budou tento krásný kousek jen obdivovat! Přilbu doplňují větrací otvory, a proto se hodí i do letního horka. Pod bradou a uvnitř najdete pohodlné pěnové výstelky; tu vnitřní můžete i vyjmout a prát. Popruhy jsou uchyceny čtyřbodově, takže helma drží na hlavě ještě pevněji a nepadá do očí ani v rychlých chodech.


10 důvodů, proč nosit helmu na koně aneb buďte součástí gangu!

Možná znáte jezdce-frajery, kteří sice nosí rajtky, jezdecké boty a ostatní jezdecké vybavení, ale rádi jezdí bez helmy nebo třeba v klobouku (v případě westernu). Proč se ale nevyplatí bez jezdecké helmy sedat na koně? To vám prozradí těchto 10 důvodů:

  1. Při pádu je vaše hlava většinou tou první částí těla, která narazí na zem. Lidská lebka se může rozbít už při nárazu v rychlosti 7 až 10 km/h, přičemž kůň dokáže cválat i rychlostí 60 km/h.
  2. Spousta zranění se stává v sedle, ale některá z nich i při práci s koněm ze země nebo při péči o koně.
  3. Helma vytváří ochranu vaší hlavy tím, že absorbuje náraz a rozkládá působící síly na větší plochu, čímž se snižuje riziko poškození lebky a mozku.
  4. Tvrdá vnější skořápka helmy vás chrání před ostrými objekty, měkká vnitřní vrstva (často z polystyrenu) zase absorbuje a rozkládá sílu nárazu.
  5. Při rozsáhlejším zranění můžete být nuceni se obejít bez ježdění po dlouhé měsíce a z kondice tak vypadnete vy i váš kůň. Jezdecká přilba dokáže výrazně zkrátit dobu rekonvalescence po pádu.
  6. Za přilbu nemusíte utratit majlant, a přesto bude fungovat. Najdete helmy, které stojí jako několik málo jezdeckých lekcí s trenérem.
  7. Helma nemusí vypadat jako kýbl. Na trhu najdete i krásné designové helmy, které hezky doplní váš jezdecký outfit.
  8. Váš kůň se nemusí nutně splašit nebo zbláznit, abyste spadli. I když si myslíte, že váš miláček není nebezpečný, může uklouznout na ledu nebo na blátě, můžete spadnout kvůli větvi, která vás zachytí ve cvalu, nebo vás s koněm srazí auto při přecházení silnice…
  9. Nejde jen o vás, ale i o vaši rodinu. Kolik lidí by se o vás bálo, kdybyste leželi s vážnými zraněními v nemocnici? Zkuste je spočítat a při výběru helmy myslete i na ně.
  10. Díky tomu, že vy nosíte helmu, pomáháte vychovávat i ostatní jezdce. Vysvětlete jim důvody, proč by se měli přidat do vašeho helmového gangu. 🙂
Tři jezdci na lesní cestě, první má westernový klobouk a vybavení.
Ježdění s kloboukem? Raději jej vyměňte za helmu.

Musí helmu nosit i zkušený jezdec, který nepadá?

Jezdecká přilba patří na hlavu každého, kdo se pohybuje blízko koní a kdo (byť jen čas od času) usedá do sedla. To platí i pro ty nejzkušenější jezdce. Nehody a úrazy se stávají úplně každému, nejen začátečníkům.

I pod jezdcem, který přesně ví, co dělá, se může splašit kůň. To platí i v oficiálním jezdeckém sportu; profesionální jezdci jsou přitom rizikům úrazů vystaveni daleko častěji a ve vyšší míře, než ti rekreační.

Helma na koně ze stáje nebo z druhé ruky

Asi to znáte: jezdec-začátečník přijde do stáje a chce jít na vyjížďku. Vlastní vybavení zatím nemá, a tak mu ve stáji nabídnou erární helmy. Je to ale dobrý nápad?

  • Můžete si být jistí, že s helmou už někdo někdy nespadl?
  • Víte, jak s ní bylo zacházeno, jak je stará a v jakém stavu je materiál (nejen viditelný povrch, ale i vnitřní část)?

U zapůjčené helmy nemůžete nic z toho ověřit. I proto je lepší si do začátku koupit svou helmu, byť zvolíte nějaký levnější model.

Stejně tak se raději vyhněte bazarovým helmám a přilbám z druhé ruky, i když se majitel stokrát zaručí, že je prodávaná helma na koně v top stavu. Ani tady nevíte (podobně jako u erárních přileb), co přesně se s helmou dělo, jak byla používána a zda nedošlo k prudkému nárazu, při němž se mohla poškodit její vnitřní struktura.

Jak vybrat správnou helmu na koně

Nejdříve střučně. Správná helma:

perfektně sedí
chrání při pádu
odpovídá jezdecké disciplíně
splňuje bezpečnostní normy
koresponduje s vaší postavou a váhou
je certifikovaná pro ježdění na koni
nikde neodstává a na hlavě nelítá
není příliš těsná

A nyní si jednotlivé body projdeme detailněji.

Helma na koně musí především perfektně sedět. Nesmí vás ale tlačit, padat do očí, do stran ani se jinak svážet z hlavy. Pásek pod bradou musí sedět tak, že jej nejde zapnutý přetáhnout přes bradu. Když zatřepete s hlavou, nesmí helma sjíždět ani se na hlavě lítat. Mezi helmou a hlavou nesmí být mezera.

Žokej na závodech, kůň ve cvalu, vzadu živý plot a zábradlí.
Některé jezdecké disciplíny vyžadují speciální helmy.

Některé helmy jsou navržené pro jednotlivé jezdecké disciplíny a pomáhají vykrývat rizika, spojená s konkrétními aktivitami. U těchto helem také najdete v letáčku nebo na obalu informaci, pro jaké aktivity jsou přesně určeny. Pro hobby jezdce stačí běžná univerzální helma.

Každá helma na evropském trhu, musí splňovat přísné bezpečnostní normy (certifikace EN 1384). Každá přilba, včetně těch za pár set korun, vás ochrání při pádu. Dražší modely mívají další ochranné prvky navíc, lepší systém odvětrávání, odepínací vnitřní části, které tak lze lépe přeprat, a další příjemné detaily.

Při výběru helmy pročtěte také všechny technické parametry. Dětská helma je například dimenzována na nižší hmotnost svého majitele a ženu s menším obvodem hlavy (ale mohutnější, než dětskou postavou) při pádu správně neochrání. Na hlavu dospělého jedince proto vždy patří helma pro dospělé.

Vybrat si můžete také mezi helmou bez nastavení a tou s kolečkem v zadní části, díky němuž můžete helmu lépe stáhnout kolem hlavy. To oceníte například při nákupu dětské helmy, která tak dítěti vydrží o něco déle. U dospělého zase pod helmu s nastavitelným obvodem pohodlně dáte například zimní kuklu nebo tenčí čepici.

Hnědý kůň ve skoku přes nízkou zelenobílou překážku.
Pro skoky se hodí speciální helma. Případné pády jsou totiž z větší výšky, než při běžném ježdění.

Kromě správných rozměrů je důležitý také materiál helmy a její celkové zpracování. Jezdecké přilby se nejčastěji vyrábí z odlehčených umělých materiálů, které dokážou svou vnější částí perfektně absorbovat nárazy a uvnitř jsou příjemně měkké.

Důležitým faktorem při výběru je také odvětrávání, které bývá propracovanější hlavně u dražších modelů. To oceníte nejvíce v letním období. Některé jezdecké helmy (podobně jako ty cyklistické) mají kryté odvětrávací otvory, které otevíráte a zavíráte podle potřeby.

Pozor na příliš velké ventilační otvory, které by mohly umožnit vstup ostrých objektů do helmy při pádu. Při pohybu je ale důležité se cítit příjemně, a to i pod helmou.

Cyklistická nebo motorkářská helma na koně: Ano nebo ne?

Helmy na kolo nebo na motorku se na první pohled podobají těm jezdeckým. Na koně ale tyto přilby v žádném případě nepatří třeba proto, že nejsou navrženy na pád z takové výšky. Jak je vysoké vaše kolo? A jak váš kůň? Při pádu z koně se helma na kolo může rozlomit jako skořápka ořechu.

Cyklistické helmy nejvíce chrání přední část hlavy, protože pádem na tuto část hlavy končí většina cyklistických úrazů. Jezdec ale padá častěji na horní část hlavy. V tom místě jsou ale cyklistické helmy slabší, než ty jezdecké, a proto vás nemohou dostatečně ochránit při pádu z koně. Pády z koně mohou směřovat na všechny strany hlavy, včetně horní části.

Tři cyklisté na lesní cestě, všichni mají helmy, jeden něco vypráví ostatním.
Cyklistickou helmu si nechte na kolo, na koně se nehodí.

Na trhu ale najdete jezdecké helmy, které jsou certifikované také pro jízdu na kole. Pokud tedy hledáte 2 v 1, i to je možné řešení; nezapomeňte ale, že vždy pořizujete v první řadě jezdeckou helmu!

Helma na koně: Jak často ji měnit?

Ani helma na koně nevydrží věky. Je dobré ji vyměnit po pěti letech ježdění, protože přímé slunce, vysoké a nízké teploty, déšť i pot mají negativní vliv na její ochrannou schopnost. Dochází k postupné degradaci pěnové části, vycpávky, celé konstrukce helmy, gumových prvků a dalších komponent.

Dodržení pravidla 5 let má smysl i proto, že materiály, výrobní postupy a bezpečnostní prvky helem se neustále vyvíjí. Co platilo před 5 lety, už může být dávno překonané.

Helmu byste měli vyměnit také po každém pádu. I když na pohled možná vypadá neporušeně, ve vnitřní struktuře mohou být zlomy, které ovlivňují správnou funkci helmy a ta by vás při dalším pádu už správně neochránila. To platí nejen pro pád z koně, ale i pokud helmu upustíte nebo dopadne na tvrdý povrch třeba z vysoké police.

Jezdkyně v černé mikině a černé helmě, připravující svého koně ve stáji před odjezdem.
Se svou helmou zacházejte opatrně a správně ji skladujte.

Také vnitřní části helmy, vyrobené nejčastěji ze speciálního polystyrenu z mikroskopických bublinek, mohou utrpět vlivem nárazu a po něm už správně neplní svou ochrannou funkci.

Životnost helmy prodlužuje vhodné skladování bez extrémních teplot (těch vysokých i těch nízkých). Nejlepší je suché místo se stálou teplotou.

Péče o helmu na koně: Správné čištění

Při čištění helmy se vždy řiďte návodem u konkrétního modelu. Vnější i vnitřní část helmy můžete čistit jemným kartáčkem nebo navlhčeným hadříkem. Pokud je na helmě bláto, nechte jej před čištěním zaschnout a teprve potom jej jemně odstraňte z povrchu helmy.

Aby vaše helma nebyla cítit potem, nechte ji po ježdění dobře vyschnout, než ji uložíte do obalu. Helmy, které obsahují vyjímatelné výstelky, jsou praktičtější, protože tyto díly tak můžete přeprat zvlášť. Na důkladnější čištění používejte speciální produkty, určené přímo na jezdecké helmy: některé z nich odstraňují zápach, zbytky slunečního krému, prachu či make-upu. Další tipy k čištění helmy najdete v článku Péče o jezdecké vybavení.

Helma na koně: Povinná výbava každého jezdce

Nejen začátečníkům, ale také zkušeným jezdcům i profesionálům se stávají úrazy. Proto helmu nezapomeňte zařadit do vaší jezdecké výbavy, abyste se při pádu vyvarovali dlouhodobých následků úrazu hlavy a mohli se brzy vrátit do sedla. Možná to zní jako klišé, ale helma na koně může vám nebo vašemu dítěti i zachránit život.

Použité zdroje: Horsy Planet, Horses and People

Ohodnoťte článek

Napsat komentář