Jezdecké boty

10 nejlepších jezdeckých bot a jak je vybrat: Recenze

Správná jezdecká obuv vás nejen udrží v teple a v suchu, ale také ochrání vaše nohy a dovolí jim jednoduše vyklouznout ze třmenů v případě pádu. Vhodné jezdecké boty by vám měly nejen perfektně padnout, ale musí i něco vydržet.

Sestavili jsme pro vás přehled 10 nejlepších jezdeckých bot. Najdete mezi nimi vysoké i nízké jezdecké boty, stejně jako unisex modely, z nichž některé jsou k dispozici i v dětských velikostech. K ceně jezdeckých perek nezapomeňte přičíst také cenu mini čapsů nebo podkolenek.


Tréningová perka pro nadšené jezdce

černá jezdecká perka se šněrováním a bočním zipem, boční pohled

Klasická kožená perka na jízdárnu i do terénu, vyrobená z hovězí kůže se šněrováním, doplněná bočním zipem. Mezi velikostmi najdete ty dámské i pánské. Šněrování drží kotníky pevně na místě, takže se svým koněm budete mít neustálý kontakt. Uvnitř najdete vyjímatelnou stélku, kterou můžete čistit samostatně. Elegantní model, který se stane ozdobou vaší jezdecké výbavy.


Oblíbenec parkurových jezdců

vysoké elegantní jezdecké boty čerrné barvy na parkur, boční pohled

Elegantní vysoké jezdecké boty, určené hlavně zkušenějším jezdcům a milovníkům parkuru. Precizně zpracovaný model s příjemnou vnitřní vložkou a vzorovanou protiskluzovou podrážkou je vyroben z poddajné hovězí kůže, která se přizpůsobí chodidlu i lýtku. Boty vzadu doplňuje odolný zip se dvěma cvočky. Volit můžete mezi černou a kaštanovou barvou a různými obvody lýtka.


Kožený univerzál

černá kožená jezdecká perka, boční pohled

Odolná nazouvací perka pro začátečníky i pokročilejší jezdce. Hodí se do každého počasí, mezi velikostmi najdete ty dětské, pánské a dámské. Svrchní část je vyrobena z hovězí kůže, uvnitř najdete rychleschnoucí syntetickou vložku. Podešev je kromě lepení navíc přišitá a díky tomu je celá bota odolnější. Příjemný model, který se přizpůsobí vaší noze, udrží ji v suchu a zároveň nevyžaduje velkou péči.


Perka pro milovníky tkaniček

elegantní šněrovací černá jezdecká perka, boční pohled

Odolný a ohebný syntetický materiál těchto bot vás neomezuje v pohybu, vyjímatelná vnitřní vložka napomáhá rychlejšímu schnutí. Perka se skvěle hodí pro pravidelné ježdění, ocení je začátečník i pokročilý jezdec. Tvarem padnou na každou nohu, tkaničkami si je sešněrujete podle potřeby. Pro jednodušší obouvání slouží zip v zadní části bot, doplněný cvočkem. Údržba těchto šněrovacích perek je jednoduchá: stačí omýt navlhčeným hadříkem nebo houbičkou a nechat proschnout.


Vysoké boty pro pravidelné ježdění

vysoké jezdecké boty čerrné barvy na zip, boční pohled

Univerzální vysoké jezdecké boty s bočním zapínáním na zip, vyrobené z kombinace poddajné kůže a polyesteru. Podšívka je vyrobena z mikrovlákana, odvádí vlhkost a udržuje chodidla i lýtka v suchu. Vhodnou velikost si vyberete podle obvodu lýtka ze dvou různých variant. Díky tomu vás bota nebude tlačit ani nikde odstávat.


Unisex jezdecké boty

jednoduchá jezdecká perka černé barvy, boční pohled

Nepromokavá jezdecká perka v dětských i dospělých velikostech. Pro začátečníky i všechny jezdce, kterým záleží hlavně na nízké ceně jezdecké obuvi. Tyto pohodlné a měkké boty bez zapínání se hodí do každého počasí. Materiálem je umělá kůže, která je pohodlná a nenáročná na údržbu: perka stačí po ježdění otřít navlhčeným hadříkem a vyleštit dosucha.


Hřejivá perka s tkaničkami

šněrovací černá jezdecká perka s hnědým kožíškem, boční pohled

Univerzální nízká jezdecká obuv s kožíškem. Uvnitř boty skrývají syntetickou kožešinu, která udrží nohy v teple a suchu. Podešev se vzorkem pomáhá držet správnou pozici nohy ve třmenu. Na přední straně najdete tkaničky k lepšímu stažení přes nárt, vzadu zase zip, který vám dovolí pohodlné obouvání a zouvání. Převažujícím materiálem je syntetika, o kterou se nemusíte příliš starat a přitom vám dlouho vydrží. Příjemné boty pro každého jezdce.


Pro malé začátečníky

vysoké dětské jezdecké holinky černé barvy, boční pohled

Základní model vysokých jezdeckých bot pro dětské jezdce, který využijí především při prvních jezdeckých pokusech. Nepromokavý syntetický materiál (kombinace PVC a polyamidu) udrží malé jezdce v suchu za každého počasí. Obuv je odlehčená a pohodlná i při delším nošení. Díky hladkému povrchu je bota nenáročná na údržbu. Skvělá volba za příjemnou cenu pro malé jezdce.


Na práci do stáje

vysoké hnědé stájové a pracovní boty, boční pohled na pár

Hřejivé vysoké boty, které oceníte především při každodenní práci kolem koní i ve stáji. V zimě vás zahřeje jejich fleecová podšívka. Obuv má zesílenou přední část i patu, podešev je protiskluzová. Svrchní část je vyrobena z odolné kůže. Díky voděodolné úpravě s nimi můžete uklízet stáj, místovat boxy nebo bez obav vyrazit do rozbahněného výběhu. Slušně zpracované stájové boty z kvalitních materiálů.


Když přijde zima

vysoké jezdecké boty čerrné barvy na suché zipy, boční pohled

Zateplené jezdecké boty, vhodné na zimní projížďky nebo na jízdárnu. Model se přizpůsobí ženské i mužské noze: v oblasti lýtka je z vnější strany doplněn 5 suchými zipy, díky nimž botu přesně dotáhnete. Syntetický materiál je voděodolný a nenáročný na údržbu. Prakticky tvarovaná protiskluzová podešev přesně padne do třmenů. Ideální model za příznivou cenu, určený především pro občasné ježdění v chladnějším období.


Vysoké a nízké jezdecké boty: Výhody a nevýhody

Vysoké jezdecké boty i ty nízké (perka) mají své výhody a nevýhody. Následující tabulka je přehledně shrnuje.

Vysoké jezdecké botyNízké jezdecké boty (perka)
nejsou třeba minichapsy, protože chrání i lýtko nižší pořizovací cena
elegantnější vzhled jednodušší nazouvání a vyzouvání
lepší kontakt s koněm stačí doplnit minichapsy nebo podkolenkami podle vlastního vkusu
v zimě lépe zahřejí samy o sobě nechrání lýtko
udrží nohu v suchu a v čistotě může do nich snadno shora zatéct
většinou vyšší cena, než u perek

Proč jezdit v jezdeckých botách a ne v teniskách

Hned po helmě jsou jezdecké boty tím nejdůležitějším vybavením každého, kdo (třeba i čas od času) sedne do sedla. Začátečníky často uvidíte jezdit v obyčejných teniskách. Ty ale nechrání nohu ani lýtko, nedrží ve třmenech a o jejich bezpečnosti se dá také spekulovat. Dlouhé tkaničky se snadno zamotají do třmenu nebo jiného jezdeckého vybavení nebo se vám boty vzpříčí ve třmenech, což je nebezpečné při rychlejších chodech i při pádu. Proto se vyplatí hned na začátku investovat do kvalitní výbavy, než riskovat nemocnici nebo i trvalé následky.

Obyčejné sportovní tenisky také bývají širší, než jezdecké boty. Jezdecké boty vám musí přesně sedět, abyste mohli pohodlně komunikovat s vaším koněm, a pomáhají vám udržet správnou pozici nohy ve třmenu.

Pro různá roční období si pořiďte různě teplou jezdeckou obuv. Na žabky či sandály v létě raději zapomeňte. Takové ježdění nalehko vás může lákat, ale zmíněná letní a plážová obuv je na koni opravdu nebezpečná. Vaše prsty jsou nekryté a chodidlo může lehce vyklouznout ze třmenů, ať už zvolíte klasické třmeny nebo bezpečnostní třmeny.

Představte si, že vedete koně z výběhu k úvazišti, na nohou máte sandály, váš kůň ukročí do strany a šlápne vám na nohu. To samé se může stát i při nasedání nebo sesedání, při čištění koně nebo práci ze země. Kůň vám svou vahou může zlomit prsty i jiné kůstky uvnitř chodidla.

Mladá jezdkyně na hnědákovi na jízdárně, v pozadí zelenající se stromy.
Správná jezdecká obuv, případně doplněná i minichapsy, chrání jezdcovo chodidlo i lýtko.

Jezdecké boty mívají plochou protiskluzovou podrážku s nizoučkým podpatkem, který zároveň nebrání jejímu vyklouznutí ze třmenu v případě krizové situace. Správná šířka bot zase pomáhá vhodně umístit nohu do třmenu, ve kterém se zároveň bota nevzpříčí, když potřebujete nohu rychle vytáhnout.

Kolik stojí jezdecké boty

To, co platí pro všechny běžné typy bot, platí i zde: i jezdecké boty můžete pořídit od pár set korun až po tisíce. Záleží například na materiálu, typu a určení jezdeckých bot, kvalitě zpracování a samozřejmě také na značce, která může udělat velký finanční rozdíl mezi srovnatelnou jezdeckou obuví stejného typu.

Do začátků můžete boty pořídit i z druhé ruky, například na internetových bazarech. Takové boty skvěle využijete při práci okolo koně, na jeho přípravu před vyjížďkou nebo vstupem na jízdárnu, čištění boxů a podobné činnosti.

Hnědý kůň ve skoku na jízdárně, jezdec ve fialovém saku v předklonu.
Potřebujete univerzální jezdecké boty nebo ty na parkur či drezuru? I na to myslete při jejich výběru.

Při výběru bot zvažte také, jak často chcete jezdit. Nazout si jezdecké boty na hodinu týdně je něco jiného, než je používat každý den několik hodin. Jestliže jezdíte často, přizpůsobte tomu váš rozpočet při výběru — měl by být o něco vyšší, než pro příležitostné jezdce nebo začátečníky, kteří chtějí možná teprve vyzkoušet jezdecký sport.

Hodí se stejné boty na práci kolem koní a na ježdění?

Výrobci u některých jezdeckých bot přímo uvádí, že se hodí pro obojí. Pokud ale chcete, aby vám jezdecké boty (perka či vysoké holínky) vydržely opravdu dlouho, je lepší si je šetřit, než s nimi chodit po stáji a o to víc je zatěžovat. To platí nejen pro kožené boty, ale i pro ty ze syntetiky, ačkoliv pravá kůže trpí o to víc.

Jezdecké boty nejsou stavěné na dlouhé chození a proto se v nich ve stáji nejspíš nebudete cítit moc pohodlně. Při práci kolem koní používejte odolné boty s krytou špicí (například klasické vysoké holínky do rozbláceného výběhu nebo pevné trekové boty do stáje), kdežto na koně si nechte ty jezdecké.

Koně, vyhlížející ven ze svých boxů.
Na práci okolo koní používejte raději jiné boty, než ty jezdecké: ty si šetřte do sedla.

8 tipů pro výběr jezdeckých bot

Jezdecké boty vybírejte podle následujících kritérií:

1. Cena

Jezdecké boty seženete za 500 i 5000 korun. Liší se materiálem, kvalitou zpracování, životností i svým určením. Za jezdeckou obuv ale nemusíte hned na začátku utrácet vyšší tisíce korun. Začátečník si vystačí i s jezdeckými pérky za pár stokorun či s kvalitnějšími botami z druhé ruky, o které se původní majitel dobře staral.

2. Jezdecké boty a materiál

S cenou jezdeckých bot souvisí i použité materiály a kvalita celého modelu. Na trhu najdete boty z pravé kůže (hladké i broušené) i ze syntetiky (koženka), speciální zdobené westernové boty, vysoké boty, určené na jednotlivé disciplíny i nízká perka. O údržbě bot podle materiálu si přečtěte více v článku Péče o jezdecké vybavení.

3. Typ jezdeckých bot

Všechny jezdecké boty mají krytou špičku, která chrání vaše prsty. Nízkému typu bot, končícímu u kotníků, se říká perka. Pro lepší ochranu lýtek a snazší práci s koněm se perka často doplňují podkolenkami nebo nízkými čapsy. Vysoké jezdecké boty plní funkci těch nízkých a minichapsů zároveň a v zimě vás lépe zahřejí.

Na popředí trekingová obuv, na pozadí skála a výhled do údolí.
Okolo koní využijete nejen jezdeckou obuv, ale i tu pracovní či trekovou.

4. Jezdecké boty a zapínání

Jezdecké boty se vzájemně liší také typem zapínání. Na trhu najdete modely s pohodlným zipem, boty na tkaničky či čistě nasazovací boty bez zipů i tkaniček. Některé modely kombinují zip s tkaničkami, kterými je lépe stáhnete kolem kotníku i nártu. Staré tkaničky vyměníte snáz, než rozbitý zip, ale i ten se dá opravit.

5. Určení

Chcete vaše nové jezdecké boty využívat hlavně na venkovní ježdění nebo jezdíte v kryté a vytápěné hale? I to zvažte při výběru vhodných bot. U modelů sledujte jejich výstelku a dívejte se, zda jsou například zateplené umělým či pravým beránkem. Vaše prsty na nohou se při ježdění nepohybují a proto mají tendenci mrznout, takže beránka nebo fleecovou vložku v zimě opravdu oceníte.

6. Jezdecký styl

Jezdíte western nebo anglii? Westernové jezdecké boty tradičně mívají o něco vyšší podpatek, než ty anglické. Mohou být nízké či vysoké a často se u nich setkáte se specifickým zdobením. Najdete mezi nimi modely z gumy, z kůže i z koženky. Pokud milujete westernový styl, doplňte svůj outfit právě tímto typem bot.

Anglické jezdecké boty mají 2 základní varianty. Můžete zvolit ty nízké (jezdecká perka) a doplnit je minichapsy, i ty vysoké. Vysoké jezdecké boty se hodí na závody, lépe vás zahřejí v zimním období a dají se doplnit hřejivými vložkami.

Černý kůň s jezdcem, cválající po cestičce mezi zelenými polemi.
Nízké jezdecké boty jednoduše doplníte jezdeckými podkolenkami či minichapsy.

7. Jezdecké boty a pohodlí

Ať už jste si vybrali perka, vysoké boty nebo westernovou specialitu, musí vám vybraný model dokonale sednout, nesmí vás nikde tlačit a nohu musí držet na místě, aniž by kdekoliv kolem chodidla zůstával volný prostor.

8. Velikost a dámský či pánský model

Jezdecké boty bývají často unisex. U řady modelů najdete velikosti od dětských přes dámské až po ty pánské. Vyšší jezdecké boty mohou mít zvlášť pánské a dámské modely kvůli rozdílnému obvodu lýtka. Vyberte si tedy hlavně takové boty, které vám sedí a jsou pohodlné.

Péče o jezdecké boty

Správná péče dokáže výrazně prodloužit životnost vašich kožených i syntetických jezdeckých bot. Pokud se o boty nebudete starat, pravděpodobně vám brzy začnou praskat i provlhat. Základem péče je pravidelné čištění bot od nánosů bláta, prachu a jiné špíny. Další tipy k péči o syntetickou nebo koženou obuv najdete v článku Péče o jezdecké vybavení.

Závěrečné tipy na nejlepší jezdecké boty: Tisíc jezdců, tisíc bot

Hledáte-li pohodlná pérka na tréninky, sáhněte po těchto šněrovacích. Na zimu zase mrkněte na tento zateplený model. Chcete nízké jezdecké boty a nemáte rádi tkaničky? Mrkněte na kožená perka, jako tahle. Chcete raději gumová perka? Tahle jsou skvělá nejen pro začátečníky.

Potřebujete-li vysoké boty na parkur, při výběru mrkněte na tyto. Na práci do stáje se zase skvěle hodí takovéto pracovní boty. A co malí začátečníci? Pro ty můžete pořídit takovéto nízké botky nebo tento klasický kožený model.

Výběr jezdeckých bot nepodceňujte a nezapomeňte: jen takové jezdecké boty, které vám perfektně padnou a umožní vám stále udržovat kontakt se koněm, vám zaručí příjemné a bezpečné ježdění.

Nejčastější otázky na téma jezdecké boty

Jakou obuv nosit při ježdění na koni?

Při ježdění na koni noste k tomu určenou jezdeckou obuv, která je pevná a uzavřená a má nízký podpatek, který botu správně drží ve třmenu. Jedině takováto obuv vám ochrání celé chodidlo, včetně prstů. Jezdecká obuv může být nízká či vysoká. Tu nízkou doplníte nízkými čapsy, které vám navíc ochrání a zpevní lýtka. Nízká jezdecká obuv spolu s čapsy tak funguje podobně, jako vysoké jezdecké boty.

Jak se říká jezdecké obuvi?

Nejčastěji se setkáte s označením jezdecká perka. Jedná se o typickou nízkou jezdeckou obuv z kůže či syntetiky, se šněrováním či bez, která se používá spolu s čapsy na tréninky, hobby ježdění a případně i na závody. Oblíbenou variantou perek je ta bez tkaniček s gumovými částmi po bocích, díky nimž se boty jednoduše obouvají i zouvají.

Můžu jezdit v teniskách, žabkách, holínkách nebo jiné nejezdecké obuvi?

Ježdění v jiné, než jezdecké obuvi, silně nedoporučujeme. Správná jezdecká obuv zpevní a ochrání vaši nohu i prsty. Otevřené sandály či žabky ke koním nepatří, protože nedrží ve třmenech a navíc vám kůň může snadno šlápnout na nohu a rozdrtit prsty. Tenisky jsou možným dočasným řešením na první lekce, než si pořídíte správné jezdecké boty. Holínky a podobné objemnější boty na koně také nepatří: snadno se zaklíní ve třmenech například při pádu.

Zdroje: Wikipedia

Ohodnoťte článek

Napsat komentář