Obsah
5 nejlepších jezdeckých padů + průvodce výběrem: Recenze
Patříte mezi jezdce, kteří chtějí mít co nejlepší kontakt s koněm nebo koně nechtějí zbytečně zatěžovat objemným a těžkým sedlem? Skvělou alternativou je jezdecký pad, pomocník nejen ve výuce začínajících jezdců či mladých koní, ale i oblíbená náhrada běžného sedla s kostrou. V tomto článku najdete náš výběr 5 nejlepších jezdeckých padů pro všechny příležitosti.
Kobaltově modrý jezdecký pad
Krásný jezdecký pad, který pořídíte v různých velikostech (pony, shetty, full) i barvičkách, například v černé, fialové, červené a jiných povedených odstínech. Pohodlný pad s měkkou podšívkou, praktickým poutkem vpředu a pěnovým polstrováním. S tímto povedeným padem si jízdu bez sedla opravdu užijete.
Jezdecký pad s třmeny
Povedený hnědý jezdecký pad, doplněný westernovými třmeny a podbřišníkem ve stejném stylu. Horní část padu je vyrobena z protiskluzového syntetického semiše, spodek z měkké kožešiny. V přední části padu najdete praktické poutko. Skvělý pad renomované značky, s nímž vás bude ježdění bez sedla bavit.
Jezdecký pad s beránkem
Jezdecký pad s polstrovaným posedlím, podšitý měkoučkým syntetickým beránkem a doplněný třmeny ve westernovém sedle zajistí maximální pohodlí pro vašeho koně i pro vás. Třmenové řemeny jsou vyrobeny ze syntetické kůže, třmeny jsou pozinkované. V přední části najdete praktické madlo pro lepší stabilitu. Kvalitní pad pro co nejlepší zážitek koně i jezdce.
Pad s kapsičkami
Tento praktický jezdecký pad ocení především jezdci-výletníci. Vzadu najdete praktické kapsičky, díky čemuž se pad hodí hlavně na delší toulky s koňským parťákem. Horní část je maximálně prodyšná, spodní zase protiskluzová. Pad doplňují kroužky k zavěšení třmenů a sladěný podbřišník. K dispozici v černé barvě v několika různých velikostech.
Ideální jezdecký pad pony pro děti
Měkčený jezdecký pad s praktickým úchytem vpředu. Spodní strana s beránkem zajišťuje skvělou přilnavost padu na koňských zádech, horní část je vyrobena z odolné syntetické kůže. Vybírat můžete z několika variant, včetně pony a shetty pro nejmenší koně a drobné dětské jezdce. Dodáván v sadě se sladěným podbřišníkem a lehkými třmeny.
6 tipů, jak vybrat ideální pad
Výběr jezdeckého padu je mnohem snazší, než výběr sedla. Pady totiž neobsahují pevnou kostru jako běžná anglická sedla a westernová sedla. Odpadá proto složité pasování koni. Při výběru jezdeckého padu se orientujte podle těchto našich 6 kritérií.
1. Velikost
Jezdecké pady se vyrábí v různých velikostech. Setkat se můžete například s pady velikostí SHETTY, PONY, FULL a dalšími podobně, jako se označují například uzdečky. Některé pady jsou určeny dětským jezdcům (a drobným koním či poníkům), tuto informaci u nich často najdete přímo uvedenou.
2. Materiál
Podobně jako sedla se i jezdecké pady vyrábí ze syntetických či přírodních materiálů. Často se setkáte například s neoprenem, semišem, kožešinou či kůží. Jako výplň se používají různé typy pěn. Spodní část padu bývá často doplněna protiskluzovou úpravou, protože pad většinou leží přímo na koni a již se nedoplňuje podsedlovou dečkou. Horní část padu je u některých modelů doplněna pravým či syntetickým beránkem, který oceníte hlavně v chladnějších dnech.
3. Příslušenství k padu
Jezdecké pady se vzájemně liší i příslušenstvím, s nímž se dodávají. Na trhu najdete například pady s madlem i bez, v sadě se třmeny a podbřišníkem i bez nich. Zda zvolíte pad se třmeny či budete jezdit bez nich záleží na vás; nejsou povinnou součástí padu, jako je tomu u klasického sedla. Volit můžete také speciální bezpečnostní třmeny.
4. Barva, hmotnost, provedení
Jezdecký pad můžete vybírat i podle barvy tak, aby ladil k ostatní jezdecké výbavě. Pokud chcete, aby váš kůň nesl co nejmenší náklad, sledujte i hmotnost jednotlivých modelů. Jejich provedení se také liší: najdete jezdecké pady v anglickém i westernovém stylu i pady, určené nejen k rekreačnímu, ale například i k drezurnímu ježdění či speciální modely pro výuku mladých jezdců i koní.
5. Určení padu
Hledáte jezdecký pad pro občasné hrátky s koněm bez sedla či na rekreační ježdění? Sháníte model pro výuku začátečníků či práci s mladým koněm nebo chcete speciální drezurní či westernově laděný pad? I tyto otázky ovlivní váš výběr. Dobře si proto promyslete, co všechno s novým jezdeckým padem chcete podnikat a k jakým účelům má sloužit.
6. Cena
Jezdecké pady se prodávají od pár set korun po vyšší tisíce za kvalitnější kousky. Cena souvisí s materiálem, celkovým provedením a určením padu. Syntetické jezdecké pady bývají levnější než ty kožené. Připlatíte si za pady, doplněné pravým beránkem či speciální, výrobcem patentovanou výplní.
Péče o jezdecký pad
Podobně jako sedlo, uzdečka a další jezdecká výbava si i jezdecký pad zaslouží pravidelnou péči, aby vám vydržel co nejdéle. Při jeho čištění a péči o něj se řiďte tímto článkem Péče o jezdecké vybavení v závislosti na materiálech a míře znečištění vašeho padu. Nezapomeňte, že pravidelná očista má mnohem větší efekt, než důkladné mytí padu jedenkrát ročně.
Závěrečné tipy na nejlepší jezdecké pady
Výběr správného jezdeckého padu je s tímto naším průvodcem hračkou, ať už hledáte pad pro mladého koně, jezdce-začátečníka či na společné toulky s koněm bez sedla. Hledáte jednoduchý jezdecký pad a chcete si vybrat z mnoha krásných barviček? Podívejte se na tento model. Hledáte-li pad v sadě s westernovými třmeny, mrkněte na tenhle.
Chcete-li pad, podšitý měkkým beránkem a doplněný madlem vepředu, při výběru zvažte tento značky Norton. Hledáte-li ideální jezdecký pad pro rekreační ježdění, mrkněte na tento značky Pfiff s kapsičkami. Pro dětské jezdce je skvělou volbou tento měkčený model pro poníky.
Nejčastější otázky na téma jezdecký pad
Jezdecký pad slouží nejen k výuce mladých koní a začínajících jezdců, ale i k rekreačnímu ježdění bez sedla. Umožňuje pohodlnější jízdu bez klasického sedla, než kdybyste seděli přímo na koňských zádech. Pomáhá jezdci udržet lepší stabilitu oproti ježdění bez jakékoliv opory; oproti klasickému sedlu má jezdec s koněm lepší kontakt.
Většina jezdeckých padů je navržena tak, abyste k nim již nemuseli pořizovat podsedlovou dečku. Někteří jezdci ale raději jezdí na padu, podložném dečkou. Ta pomáhá jezdecký pad lépe zafixovat na koňských zádech a během ježdění tak pad lépe drží na svém místě.
Záleží na zkušenostech jezdce, míře výcviku koně, způsobu ježdění a dalších okolnostech. Jezdecký pad může jezdci dodat falešný pocit bezpečnosti, ale ani pad se třmeny vám nejen kvůli absenci kostry nezajistí takovou stabilitu na koni, jako běžné kostrové sedlo. Na koňských zádech může také více prokluzovat. Při ježdění s padem proto doporučujeme zvýšenou opatrnost.
Použité zdroje: Wikipedia, Hoof Falls And Footfalls