Kloubní výživa pro koně

7 nejlepších doplňků na klouby pro koně

Detailní průvodce výběrem: Recenze

V tomto průvodci vám pomůžeme se zorientovat v tématu kloubní výživa pro koně a vybrat správný produkt pro vašeho koně. Ve složení námi vytipovaných doplňků zmiňujeme ty nejdůležitější látky, kompletní složení najdete u každého produktu na webu prodejce.

Rychlý průvodce kloubní výživou pro koně

Nemáte čas číst detailního průvodce? Přečtěte si tento souhrn, který vás stručně navede na vhodný doplněk na klouby vašeho koně.


Alavis Triple Blend pro koně

kloubní výživa pro koně, balení produktu Alavis triple blend

Složení: glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, MSM, hydrolyzovné kolageny
Dávkování: 700g balení (prášek) se dávkuje podle hmotnosti zvířete. Pro 500kg koně prvních 14 dní dávkujete 22,5 g denně (5 odměrek), následná udržovací dávka je 11,25 g (2,5 odměrky). Doporučená doba kúry jsou 3 měsíce s následnou pauzou 1–3 měsíců a opakováním kúry.

Komplexní výživa pro koňské klouby, která pomáhá chránit kloubní chrupavky i tkáně a bojuje s bolestmi pohybového aparátu. Podporuje celkovou zdravotní kondici koně a pomáhá prodlužovat jeho aktivní věk. Přípravek je bez barviv a konzervantů, dávkuje se spolu s kouskem potravy, jádrem či přímo do huby.


Alavis na klouby pro koně

balení produktu Alavis Duoflex na klouby pro koně

Složení: glukosamin sulfát, celadrin
Dávkování: balení 387 g v prášku, pro 500kg koně dávka 3 odměrky denně. Doporučuje se dlouhodobé užívání, například při artritidě.

Oblíbená kloubní výživa pro koně, trpící pohybovými problémy. Podporuje regeneraci koňského pohybového aparátu a působí protizánětlivě, pomáhá regenerovat chrupavky a zlepšuje pružnost a pohyblivost kloubů. Pomáhá zpomalovat až zastavovat další poškozování kloubních chrupavek a tím prodlužovat aktivní věk koně.


Želé na klouby pro koně

Želé kloubní výživa pro koně Geloren

Složení: kyselina hyaluronová, chondroitin sulfát
Dávkování: 90 tablet v balení, podle váhy 1–3 tablety denně, ideální délka kúry je 90 dní; doporučuje se opakovat třikrát ročně

Výživa na klouby pro koně, určena pro ochranu a lepší regeneraci koňského pohybového ústrojí. Hodí se při akutních pohybových problémech, nadměrné zátěži i pro lepší pohyblivost staršího koně. V podobě žvýkacího želé, které každý kůň rád ochutná. Výzkumem potvrzená účinnost (7 nezávislých veterinárních klinik sledovalo účinky přípravku na 53 koních a již po měsíci užívání došlo k výraznému zlepšení stavu u 91 % koní). (zdroj)


Na bolesti pohybového ústrojí

balení Ekyflex Nodolox pro koně

Složení: vrba bílá, kadidlovník pilovitý, quercetin, rybí olej
Dávkování: 1,2kg balení vydrží kompletní 30denní kúru, která se opakuje po 10–12 týdnech

Doplněk, který pomáhá při bolestech pohybového ústrojí. Hodí se pro sportovní koně, a to před, při i po sportovních výkonech. Pomáhá k okamžité úlevě při bolestech. Nepatří mezi dopingem zakázané látky a při dlouhodobém používání nahrazuje NSAID (nesteroidní antiflogistika) — látky s protizánětlivými účinky.


Kloubní výživa pro koně s MSM

Balení doplňku na koňské klouby s MSM

Složení: MSM (methylsulfonylmethan)
Dávkování: 1kg balení se dávkuje vmícháním do krmiva, základní dávka je 10 g pro 600kg koně.

Koňský kloubní doplněk s vysokým obsahem látky MSM (methylsulfonylmethan), která pomáhá zpevňovat vazy a šlachy a efektivněji regenerovat svaly. Působí antioxidačně a podporuje také dobrý stav kopytní rohoviny i srsti.


Pro ztuhlé, bolavé koňské klouby

Doplněk stravy pro koně na klouby

Složení: ďáblův spár, melasa, vojtěška, pivovarské kvasnice, lněné semínko a olej z něj
Dávkování: Dávka je 15–30 g denně, 900g balení tedy vydrží 30–60 dní v závislosti na velikosti dávky. Podávat lze stále či v 1–2měsíčních cyklech.

Koňský doplněk stravy, bohatý na ďáblův spár (harpagofyt) a omega-3 mastné kyseliny. Pomáhá podporovat pohybové ústrojí aktivních i starších koní. Hodí se pro koně, trpící ztuhlostí kloubů, a také při chronické bolesti šlach či kloubů. Zklidňuje záněty a pomáhá zkracovat dobu hojení.


Pro nemocné a zatěžované klouby

Kloubní výživa pro koně s pohybovými obtížemi

Složení: glukosamin sulfát, MSM, hydrolyzát kolagenu z mořských ryb, vojtěška, kurkuma, melasa, karob
Dávkování: 1kg balení se dávkuje po 30 gramech, délka kompletní kúry se liší podle toho, zda se jedná o zdravého koně, koně s kloubním onemocněním nebo staršího koně.

Doplněk na klouby pro koně, který pomáhá vyživovat klouby a chrupavky nejen při pohybových potížích. Hodí se jako podpora pro koně s kloubními onemocněními i pro starší, hůře pohyblivé koně. Obsahuje látky, podporující dobrý stav kloubů zdravých, vysoce aktivních i závodních koní.


Kloubní výživa pro koně: Jak působí a nejsou to vyhozené peníze?

Kloubní výživa pro koně pomáhá například s regenerací unavených či nemocných kloubů, šlach a vazů. Může prodloužit aktivní věk staršího koně a funguje také jako prevence různých kloubních potíží. Produkty na klouby pro koně obsahují různé směsi a poměry účinných látek. Různé druhy výživy na klouby pro koně patří mezi nejvyhledávanější doplňky stravy pro tato zvířata.

Jak funguje kloubní výživa pro koně a kdy ji nasadit?

I zdravý kůň, který nevykazuje žádné příznaky bolestí kloubů, může těžit z přínosů koňské kloubní výživy. Tyto doplňky koňské stravy mohou pomoci koním v každém věku. Jakými způsoby? Například:

Pomáhají koně držet dlouho aktivního a zároveň chrání jeho klouby.
Bojují proti oxidačnímu stresu, který je původcem řady vážných onemocnění.
Když se kůň dostatečně pohybuje, udrží se déle v kondici a ve zdraví.
U soutěžních koní pomáhá kloubní výživa předcházet úrazům či ztuhlosti kloubů a také rychleji regenerovat po sportovním výkonu či úrazu.

Doplňky na klouby pro koně zvažte:

Jako prevenci pozdějšího poškození kloubů,
je-li váš kůň vysoce aktivní či přímo ve sportu,
při zraněních a následné regeneraci,
během stárnutí.

Ve všech těchto případech koňské klouby mohou slábnout, dochází k jejich opotřebení a poškození. V kloubech se nachází vazká synoviální tekutina, která zamezuje přímému tření kloubů o sebe. Tekutina může časem měnit své složení, což vede k horší pohyblivosti kloubu. Objevit se může i velice bolestivý zánět kloubních chrupavek, který je poškozuje a zhoršuje pohyblivost kloubů.

S přibývajícím věkem se stav koňských kloubů i chrupavek postupně horší a někteří koně mohou trpět osteoartrózou. Jejími důsledky jsou například trvalá bolest, horší výkon, předčasné ukončení aktivního věku, kulhání a v nejhorším případě i nutnost uspání koně. Starší či vysoce aktivní koně tedy pravděpodobně budou jen těžit z doplňků stravy na klouby, jsou-li zvoleny s ohledem na jejich potřeby.

starší kůň a kloubní výživa pro koně
S přibývajícím věkem se horší stav koňských kloubů. Přidat se mohou i nemoci pohybového aparátu.

Nejvýznamnější účinné látky v doplňcích na klouby pro koně

Doplňky na klouby pro koně kombinují různé účinné látky. Které látky v těchto produktech najdete nejčastěji a které z nich mají vědecky podložený účinek? Pro informace o konkrétní látce ji rozklikněte.

[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Glukosamin“ collapse_text=“Glukosamin“ ]
Patří mezi nejlépe vědecky prozkoumané součásti doplňků na klouby pro koně. V doplňcích se vyskytuje jako glukosamin sulfát nebo glukosamin hydrochlorid, obě varianty jsou účinné. Glukosamin představuje základní stavební materiál pojivových tkání těla, včetně chrupavek. Efektivně ulevuje od bolesti, někdy již po 2 týdnech užívání. Účinná dávka je 6000–10000 mg za den.
[/bg_collapse] 
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Chondroitin“ collapse_text=“Chondroitin“ ]
Chondroitin je hlavní součástí chrupavek, kostí a některých pojivových tkání. Studie ohledně účinnosti doplňků s chondroitinem prozatím dokládají, že nejlépe působí v kombinaci s glukosaminem. Proto obě tyto látky často najdete společně v doplňcích na klouby. Vypadá to také, že chondroitin se zdá být spíše prevencí než řešením akutního problému s chrupavkami. Efektivní denní dávkou je cca 1250–5000 mg.
[/bg_collapse] 
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Kyselina hyaluronová“ collapse_text=“Kyselina hyaluronová“ ]
Tato látka je důležitou složkou chrupavek i synoviální (kloubní) tekutiny. Pomáhá ulevovat od bolesti, otoku a zánětu kloubů. Gelová forma patrně působí rychleji a účinněji, než ostatní formy (například prášek). Denní dávka se pohybuje okolo 100 mg. I doplněk na klouby ve formě prášku s kombinací malého množství kyseliny hyaluronové, glukosaminu a chondroitinu může u některých koní udělat podstatný rozdíl.
[/bg_collapse] 
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“MSM“ collapse_text=“MSM“ ]
Jedná se o dobře vstřebatelnou formu síry. MSM (methylsulfonylmethan) se nachází v malých množstvích v obilovinách a cereáliích, které kůň běžně jí. Podle současných výzkumů by MSM mělo při dlouhodobějším užití působit protizánětlivě a pomáhat ulevit od bolestí svalů, například po náročném tréninku nebo opotřebení kloubů stářím. Stejně tak by měla látka mít příznivý vliv na onemocnění svalové a kosterní soustavy koní.
[/bg_collapse] 
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“CMO (Celadrin)“ collapse_text=“CMO (Celadrin)“ ]
Tato látka má zatím ze studií smíšené výsledky. Může u některých koní pomoci snižovat bolest kloubů a okolních tkání a také chránit chrupavky. Pravděpodobně funguje nejlépe v kombinaci s dalšími látkami v rámci komplexnějších doplňků na klouby.
[/bg_collapse] 
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Vitamíny, bylinky a další látky“ collapse_text=“Vitamíny, bylinky a další látky“ ]
Z dalších látek v kloubních výživách pro koně najdete například:
– vitamíny, jako C, E nebo A (působí jako antioxidanty),
– CBD olej — nepsychoaktivní složka konopí, která může pomoci zvládat bolest nejen u koní,
– kolagen — protein a složka kloubů, pomáhá podporovat zdravou funkci kloubů,
– ďáblův spár — bylinka, která podle prozatímních výzkumů pomáhá ulevovat od bolesti
[/bg_collapse] 

Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: průvodce vitamíny pro koně

Kloubní výživa pro koně: Jak ji vybrat?

Při výběru doplňku pro vašeho koně zvažte jeho věk a fyzický stav (junior, dospělý, senior), stav kloubů a šlach a také účinky látek, obsažených v konkrétních doplňcích. Rozhodujte se především podle těchto 5 faktorů:

1. Věk a úroveň aktivity koně

Potřebujete doplněk pro vysoce aktivního, mladého koně, nebo hledáte podporu pro klouby vašeho koňského seniora? U koní ve sportu či vysoce aktivních koní může být správná suplementace klíčem oddálení stárnutí a opotřebení kloubů v důsledku vysoké fyzické zátěže pohybového aparátu. Aktivnější koně mohou mít u stejného výrobku vyšší dávkování oproti starým koním či těm s nižší aktivitou. U sportovních koní dejte pozor na některé látky, které mohou být považovány za doping a je třeba je vysadit dostatečně dopředu před závodem.

2. Aktuální stav kloubů koně

Některé doplňky na klouby pro koně se zaměřují na podporu dobré pohyblivostí koní bez vykazovaných potíží, jiné na zklidnění bolavých kloubů či zánětů v jejich okolí. Jestliže váš kůň používá léky, poraďte se s veterinářem, zda může zároveň dostávat i vybraný doplněk stravy. Aktuální stav kloubů vašeho koně vám také pomůže stanovit váš veterinář.

koňské nohy na jízdárně
Jak jsou na tom klouby vašeho koně vám pomůže určit váš veterinář.

3. Účinné látky v doplňku a individuální potřeby koně

U doplňku se podívejte na obsah účinných látek a jejich konkrétní funkce (najdete v tomto článku). Účinek některých látek, používaných v koňských doplňcích stravy na klouby, je již ověřen vědeckými studiemi; jiné z nich stále potřebují důkladnější zkoumání. Každý kůň je jiný a dva koně mohou reagovat odlišně na stejnou účinnou látku. Doplněk, který pomáhá jednomu koni, nemusí fungovat pro druhého. 

4. Forma přípravku

Kloubní výživu pro koně najdete v různých podobách. Přípravky mohou mít podobu prášku, tablet, želé, sirupů nebo gelu. Důležité je, aby váš kůň přípravek bez problému přijímal, některé doplňky proto bývají i ochucené. Kůň by měl celou denní dávku sníst v co nejkratší době; dostane-li například chutné želé nebo sirup přímo do huby, můžete si být jisti, že dávku opravdu snědl.

5. Soulad s krmivem, krmnými doplňky a léky

Jaké krmivo váš kůň běžně jí? Dostává i další doplňky stravy či léky? Především v případě, že je váš kůň v léčbě, se poraďte se svým veterinářem ohledně nasazení zvoleného doplňku pro koně na klouby. Některé účinné látky by se mohly navzájem rušit a vy byste tak zbytečně utráceli za doplněk stravy, který tělo ani nevstřebá.

seno a kloubní výživa pro koně musí ladit
Kloubní výživa pro koně musí být v souladu s ostatním krmivem, doplňky stravy i léky.

Jak se nespálit při výběru koňské kloubní výživy?

Chcete-li vašemu koni nasadit doplněk na klouby, řiďte se těmito body:

Začněte důkladným průzkumem vybraných doplňků. K tomu vám pomůže tento článek. Známé společnosti, provádějící i výzkum, během nějž ověřují účinek svých produktů, budou pravděpodobně vyrábět kvalitnější doplňky. Spolehlivý výrobce má i funkční klientskou podporu, reaguje na dotazy a komunikuje. Pokud se produkt místo vědy opírá pouze o pozitivní recenze, které zní příliš dobře, než aby byly pravdivé, nejspíš tomu tak i bude.
Zkonzultujte vybraný doplněk s vaším veterinářem či jiným odborníkem. Veterináři přesně řekněte, co váš kůň jí a jaké jiné doplňky užívá. Je to důležité, aby se váš kůň nepředávkoval některými látkami.
Respektujte dávkování produktu a kriticky vyhodnocujte stav vašeho koně. Mnoho doplňků na klouby pro koně má počáteční vyšší dávku a poté nižší, udržovací. Některé doplňky potřebují delší dobu, než uvidíte rozdíl, některé u vašeho koně zase nemusí viditelně účinkovat. V takových případech opět konzultujte s veterinářem změnu doplňku či jiný přístup k zlepšení kondice vašeho koně.

Důležité tipy na téma kloubní výživa pro koně:

S doplňky na klouby pro koně nečekejte až do chvíle, kdy má váš kůň vážné potíže s pohybem. Některé změny na kloubech a poškození chrupavek mohou být nezvratné a lze jim předcházet nebo je zpomalit pomocí vhodných doplňků stravy.
Začínáte-li s doplňky stravy na koňské klouby, vyzkoušejte nejprve ty s obsahem glukosaminu a chondroitinu či přímo jejich kombinace a poté postupně další doplňky, nedojde-li k očekávanému zlepšení.
Přípravek na klouby pro koně bude nejúčinnější tehdy, když budete respektovat správné dávkování a myslet na zdraví kloubů vašeho koně také během tréninků a ježdění.
Stejně tak myslete na optimální váhu a kondici koně, aby se klouby zbytečně nepřetěžovaly při ježdění ani při běžném pohybu koně.

kloubní výživa pro koně se hodí nejen pro závodní koně
Kloubní výživa pro koně se hodí nejen pro koňské závodníky, ale i pro hobby koně.

Závěrečné tipy na optimální doplňky na klouby pro koně

Správně zvolený a dávkovaný doplněk může podpořit zdraví koňských kloubů, pomoci s aktuálními problémy i s oddálením odchodu koně do koňského důchodu. Hledáte-li doplněk na klouby pro koně ve sportu či s jinak namáhanými klouby, mrkněte na Ekyflex Nodolox.

Při akutních bolestech kloubů můžete vyzkoušet Ekyflex Nodolox či Harpagyl.
Při pohybových potížích u vašeho koně zvažte také Alavis Duoflex.
U kloubních onemocnění a pro starší koně se zase hodí Ekyflex Arthro či želé Geloren.
Pro podporu zdraví kloubů můžete vyzkoušet Alavis Triple Blend.
Někteří koně dobře reagují na doplňky s látkou MSM, jako je Nutri Horse MSM.   

Nejčastější otázky na téma kloubní výživa pro koně

Opravdu kloubní výživa pro koně funguje?

Doplňky na klouby pro koně při správném dávkování koni nijak neubližují, stojí tedy za to jim dát šanci. Různé vědecké výzkumy na toto téma mají zatím smíšené výsledky. Některé výzkumy konkrétních doplňků ukázaly významné zlepšení ve skupině zkoumaných koní, zatímco jiné látky zatím neprokázaly očekávaný efekt. Mnoho majitelů koní v recenzích konkrétních produktů potvrzuje, že konkrétní doplněk u jejich koně funguje. Podle těchto svědectví doplňky napomáhají k mírnému zlepšení mobility, rozsahu pohybu a kvality života koní, postižených například degenerativním onemocněním kloubů. 

Jaký doplněk dát koni na akutní bolest kloubů a co dát starému koni?

U koňského seniora můžete vyzkoušet například Ekyflex Arthro. Při bolesti kloubů koni můžete vyzkoušet podat doplněk, jako je Ekyflex Nodolox či Alavis Duoflex.

Může koňský doplněk na klouby užívat i člověk?

Kloubní výživa pro koně je přizpůsobena koním, jejich fyzickému stavu a váze. U člověka je proto snadné se takovou kloubní výživou předávkovat, což může v lidském těle způsobit různé potíže i nevratné změny. Nelze jen poměrově snížit dávku, protože tělesná konstituce koně a člověka jsou velmi odlišné. Stejně tak se liší schopnost vstřebávání konkrétních látek koňským a lidským trávicím traktem. Proto by člověk raději neměl užívat koňské doplňky na klouby. Rozhodnete-li se jinak, vše nejdříve zkonzultujte se svým lékařem.


Zdroje: Horse Racing Sense, Mad Barn, VetTimes, Horse and Hound, WikiSkripta

Ohodnoťte článek

1 komentář u „Kloubní výživa pro koně“

  1. Dobrý den , obracím se na Vás s prosbou a poprosím o radu .
    Kobyla věk 7 leť po druhém hříběti , plemeno AQH .
    Má určenou diagnózu. UFP – proximální fixaci pately

    Odpovědět

Napsat komentář