Obsah
…a kde můžete ušetřit?
Máte doma malého jezdce, který touží po vlastním poníkovi či koni a při každé příležitosti se vás ptá, kdy už jej dostane? Nebo vy sami už nějakou dobu jezdíte a sníte o pořízení vlastního koňského miláčka? Možná už jste pevně rozhodnutí, že si koně opravdu pořídíte, ale nejdříve byste chtěli vědět, kolik přibližně kůň a péče o něj stojí. V tom případě jste tu správně!
Kolik stojí kůň? Zdánlivě jednoduchá otázka, která však nemá přímou a jednoznačnou odpověď. Ta se liší v závislosti na řadě aspektů, které souvisí s výběrem koně, jeho zdravotním stavem, ustájením a spoustou dalších faktorů. Společně se proto podíváme na různé úhly pohledu na pořízení koně a péči o něj, stejně jako na alternativy ke koupi koně.
Kolik stojí kůň: Pořízení koně
Stejně, jako když si pořizujete auto, si můžete koupit to za 10 tisíc i za milion; s koni je to podobně. Záleží na vašich představách, na rozpočtu i na tom, co všechno s vaším koněm chcete dělat. Stačí vám parťák na rekreační ježdění nebo hledáte koňského Rolls-Royce se skvělým původem, určeného do chovu či na vysoké závody?
Fakt, že koně dnes pořídíte i za pár tisíc korun, nahrává tomu, že si toto zvíře pořizují i začínající jezdci nebo lidé bez zkušeností. Ti ale často netuší, co všechno se za vlastním koněm skrývá. A právě všemi aspekty pořízení koně vás provedeme, abyste měli co nejlepší představu.
První zlaté pravidlo při koupi koně zní: za pořízení koně nedávejte všechny vaše úspory: budete je pro vašeho miláčka potřebovat po celý jeho život. Nenechte se zlákat vidinou vlastního čtyřnohého miláčka, kterého vám majitelka nabízí za pár tisíc korun s tím, že tento kůň je zdravotně i psychicky 100% v pořádku.
Počítejte s tím, že pořizovací náklady na koně představují jen špičku ledovce ve vztahu ke všem dalším nákladům, spojeným s koňským životem. Pokud se v koních sami příliš nevyznáte, zaplaťte si někoho zkušeného, kdo vám při výběru bude asistovat. Poptejte se například ve vaší stáji či vašeho veterináře.
Hříbě, rekreační kůň či šampion, valach či klisna?
Hříbata bez zkušeností nebo sotva obsedlí mladí koně jsou zpravidla levnější, než ti, kteří už něco umí a můžete na ně prakticky sednout a jet. Pozor ale: pro obsedání a výcvik koně potřebujete dostatek zkušeností; v opačném případě si vždy pořizujte už hotového koně. Náprava zkaženého mladého koně (s pomocí zkušeného trenéra či jezdce) vás může ve výsledku stát řádově víc, než nákup toho již obsedlého a zkušeného.
Šikovného rekreačního koně pořídíte i okolo 40–50 tisíc korun (cena rekreačních koní se pohybuje většinou v rozmezí 35 až 90 tisíc), staršího koně na klidnější procházky, který vám ale za pár let odejde do koňského důchodu, i za jateční cenu 10–20 tisíc korun. Nezapomínejte ale na to, že starší kůň může trpět zdravotními problémy, které pocítíte na nákladech za veterinární úkony, vyšetření a léky.
A další otázka při výběru zní: jste spíše jezdec-začátečník bez větších zkušeností nebo už máte něco naježděno a natrénováno? Jestliže je vaše odpověď za A, vsaďte raději na přiježděného valacha středního či vyššího věku. Ti bývají většinou klidnější, než stejně staré klisny, které nejen v době říje mohou být náladové a tvrdohlavější.
Zvlášť pro začátečníka se hodí spíš klidný kůň-flegmatik, který není příliš lekavý a neřeší každou drobnost úskokem do strany, při kterém letíte ze sedla. Máte-li tu možnost, nejdříve na vybraném koni nějakou dobu jezděte, než si jej odkoupíte.
Ustájení
A jsme u další zásadní položky: ustájení. Po celém Česku najdete desítky až stovky stájí různých typů. Záleží, v jaké oblasti se nacházíte, ale dá se říct, že v okolí větších měst budete platit víc, než v odlehlejších oblastech. Záleží také, jak daleko chcete ke koni dojíždět ze svého bydliště a zda chcete svého koně boxovat či upřednostníte 24/7 pastevní ustájení.
Od zvoleného typu ustájení, zázemí stáje (jízdárna, krytá hala, zda máte k dispozici box či ne, velikost výběhů apod.) se odvíjí cena ustájení, kterou každý měsíc platíte. Jednoduché pastevní ustájení 24/7 bez zázemí můžete sehnat v řádu nižších tisíců korun; pokud ale potřebujete box nebo máte sportovního koně, počítejte s částkou, která se může vyšplhat i na 10 000 korun či více za měsíc. Některé stáje nabízí doplňkové služby, jako například práci s koněm (lonžování či ježdění zkušeným trenérem). To oceníte v případě, kdy sami nemůžete jezdit například kvůli úrazu nebo delší nemoci a nechcete, aby váš kůň jen tak stál.
Pohlídejte si, co vše zahrnuje cena ustájení a co musíte případně doplácet bokem. Tak se vyhnete nepříjemnému překvapení v podobě dalších měsíčních poplatků, se kterými jste původně nepočítali. Ptejte se i na služby navíc, jako například asistenci při kování, při veterinárním ošetření, dekování, možnost odděleného výběhu nebo boxu v případě zdravotních problémů koně či další péče, která se vám může hodit.
Výstroj pro vás i vašeho koně
Vybrali jste koně, sehnali adekvátní ustájení? Dalším krokem je nákup veškeré výbavy jak pro vás, tak i pro vašeho koně. Tu můžete pořídit levně i draze, něco také z druhé ruky. Při výběru se můžete inspirovat také v našich článcích (výběr sedla, anglické sedlo, westernové sedlo, podsedlové dečky, třmeny (klasické či bezpečnostní třmeny), ohlávka, uzdečka). Pokud ale koni pořídíte například to nejlacinější sedlo, které seženete, můžete mu do budoucna zadělat na problémy se zády, jejichž léčba (veterinář, fyzioterapeut atp.) váš může stát řádově víc, než pořízení kvalitního, skvěle padnoucího sedla nebo rovnou sedla na míru. K ceně za pořízení můžete připočíst i cenu profesionálního napasování (je dobré mít někoho, kdo vám s tím poradí, pokud se v tom sami nevyznáte).
Základem koňské výbavy jsou následující položky. Uvedené ceny jsou orientační a mohou se výrazně lišit podle vybrané značky, kvality produktu a dalších aspektů. Necháte-li si vyrobit například sedlo na míru, jeho cena může i výrazně přesáhnout náš odhad. To stejné platí i pro značkové či závodní vybavení.
Položka výbavy koně | Orientační cena |
---|---|
sedlo + třmeny + podsedlová deka | 2000–50 000 Kč |
ohlávka + uzdečka a udidlo + vodítko a lonž | 1000 Kč až několik tisíc Kč |
kamaše + deky (zimní, opocovací, pláštěnka) + síťovka proti hmyzu | 500–2500 Kč za kus |
výbava k péči o cajky, čisticí potřeby | 1000–5000 Kč |
A teď k vybavení jezdce. Záleží, zda jezdíte anglii či western, rekreačně či závodně, ale základ výbavy je podobný pro obě disciplíny a zahrnuje například rajtky, jezdecké boty, helmu či čapsy:
Položka výbavy jezdce | Orientační cena |
---|---|
jezdecké rajtky nebo pantalony | 300–2000 Kč |
minichapsy či podkolenky | 100–1000 Kč |
perka nebo vysoká jezdecká obuv | 300–3000 Kč |
bezpečnostní vesta nebo páteřák | 700–5000 Kč |
jezdecká helma | 500–3000 Kč |
jezdecké rukavice | 100–700 Kč |
Do výbavy jezdce patří také tričko, bunda či vesta a mikina. Tady ale platí, že můžete používat i běžné venkovní oblečení nebo to funkční. Na závody zase potřebujete bezpečné a také reprezentativní vybavení. Jeho ceny bývají většinou vyšší, než u běžné výbavy rekreačního jezdce.
Některé uvedené součásti výbavy jezdce či koně můžete koupit i z druhé ruky a ušetřit několik set až tisíc korun. Rozhodně ale tímto způsobem nepořizujte jezdeckou helmu ani ochrannou vestu.
Kolik stojí kůň: Trenér a závody
Výbavu pro sebe i pro koně máte vyřešenou. Ať už jste zkušený jezdec nebo spíše začátečník, čas od času určitě využijete služeb trenéra. Trenér působí přímo ve vaší stáji nebo za vámi dojíždí. V druhém případě musíte k ceně hodiny s trenérem připočítat i cestovné.
Ceny za tréningy závisí na zkušenostech trenéra, na jeho zaměření (rekreace či některá ze sportovních disciplín, jako například drezúra, skoky nebo westernové disciplíny. Cena začíná obvykle okolo 300 Kč / 45 minut, ale může vyšplhat i na 1000 Kč či víc.
Chcete se s koněm účastnit závodů? Připočítejte položky, jako startovné na závodech, přeprava koně tam a zpět (ať už vlastním přepravníkem, či tím zapůjčeným), krmivo v místě závodu, ubytování pro vás i koně a případně trenér, který vám bude při ruce.
Běžná péče: Kovář, veterinář, očkování, odčervení a další
Výčet všech koňských výdajů rozhodně nekončí. Další oblastí výdajů, které se nevyhnete, jsou běžné veterinární náklady a také kovář.
Začneme kovářem. Jeho návštěvu potřebujete každých 6-8 týdnů. Záleží, v jakém stavu jsou kopyta vašeho koně (zda jsou zdravá či kůň trpí různými problémy), zda máte podkovy (2 nebo 4) nebo kůň chodí naboso. Pouhá pravidelná péče o kopyta (strouhání) vás bude stát asi 200–500 Kč, kování (podle počtu podkov) 600–1500 Kč plus cestovné pro kováře. Připočtěte speciální botičky, které neokovaný citlivý kůň může v některých obdobích roku potřebovat. Například cena takových rekreačních botiček se pohybuje okolo 2000–4000+ Kč za kus.
A po kováři se dostáváme k běžné veterinární péči. Koně musíte očkovat, odčervovat a čas od času ideálně nechat zkontrolovat zuby. Tato základní péče vás sice nezruinuje, ale to platí jen dokud váš kůň nemá vážnější problémy, se kterými by se musel léčit dlouhodobě nebo by musel být dokonce akutně převezen na kliniku (například s kolikou). V takovém případě se náklady šplhají k desítkám a nezřídka i ke stovkám tisíc.
K nákladům můžete připočíst i různé zdravotní příkrmy, repelent a masku proti hmyzu, bez kterých se v létě váš kůň nejspíš neobejde, vitamíny, kloubní výživu, další doplňky a pamlsky. Na ty si nachystejte také minimálně několik set korun ročně.
Kolik stojí kůň: Pojištění
Řada pojišťoven dnes nabízí možnost nechat si vašeho koně pojistit, ať už jde o úspory na veterinárních výdajích, či pojistku pro případy, kdy váš kůň způsobí škodu. Pojistit můžete hobby koně i ty sportovní. Koně můžete pojistit například pro případ uhynutí či utracení (z důvodu nemoci, živelní události, úrazu koně, jeho otravy apod.), léčbu na klinice i ve stáji a najdete i speciální pojistky, určené přímo pro sportovní koně.
Kolik vás to bude stát vám řekne přímo pojišťovna; závisí to na hodnotě vašeho koně i na limitech pojistného plnění v jednotlivých případech. A nezapomínejte ani na úrazové pojištění pro vás!
Co když nějakou dobu nemůžete jezdit?
Kůň se může dožít i 30 let v závislosti na plemeni, péči a zdravotním stavu. Během té doby pravděpodobně někdy sami budete nemocní nebo třeba otěhotníte a nějakou dobu se tak koni nemůže věnovat. Váš kůň se může odřít od sedla, mít zdravotní problémy nebo nemoci jezdit z jiných důvodů. Ať tak či tak, v určitých chvílích se vám hodí další osoba (například někdo ve stáji), která se o koně postará, když vy nemůžete, opohybuje jej nebo jej vezme na jízdárnu. Více k tomuto tématu najdete v článku Jízda na koni.
Další variantou je si najít spolujezdce, který vám pomůže a zároveň vám přispěje na ustájení. V tom případě ale už koně svěřujete další osobě, která se k němu může chovat jinak, než vy. A to koně může mást. Hlavně v případě závodních koní není spolujezdec dobrou volbou, protože vám koně může kazit.
Suma sumárum: Kolik to tedy bude?
Pořídit koně zvládnete hravě, už za 10–30 tisíc. Potom ale počítejte dál: každý měsíc vás čeká placení ustájení, dále pravidelná péče kováře, veterinární úkony, obměna výbavy pro vás i koně…
Přidejte trenéra a v případě, že chcete závodit, i spoustu dalších položek. Je dobré mít na účtu dostatečnou zálohu (minimálně pár desítek tisíc) pro případy, kdy by si váš kůň způsobil vážnější úraz nebo onemocněl, a koně i sebe také vhodně pojistit.
Jak se dá ušetřit?
Asi se ptáte: můžu na tom všem nějak ušetřit? Ano, určitě můžete. Například těmito způsoby:
- Koupíte si bazarové vybavení (například to jezdecké), takto můžete ušetřit pár set až několik tisíc.
- Odpracováváte si ustájení; na to musíte mít dostatek času, což v případě, kdy pracujete a máte děti, bude poměrně náročné.
- Máte vlastní pozemky (nebo je koupíte či pronajmete), kde si založíte vlastní maličkou stáj. Počítejte ale s poměrně vysokou počáteční investicí (například oplocení, elektrický ohradník, přístřešek, pitná voda (máte studnu nebo berete z vodovodu), další vybavení stáje, rohože, aby se například okolo sena nerozbahnil prostor. Dále vás čeká pravidelná údržba v podobě sekání pozemků, řešíte odvoz hnoje, vhodné uskladnění sena a spoustu dalších. Asi vám bude chybět jízdárna. Na vybudování základního zázemí počítejte s desítkami tisíc korun. I kdybyste nakonec finančně ušetřili oproti komerčním ustájením, nejspíš péči o výběh i koně budete věnovat spoustu času a stanete se jejich otrokem. Možná nebudete moct ani na dovolenou, pokud nemáte záskok a když onemocníte, stejně musíte koně oběhat.
- Ušetříte i částečným pronájmem vašeho koně. To ale většinou nechcete u závodních koní. Navíc si pronájem odporuje s tím, že kůň bude jen váš…
Alternativy k vlastnění koně? Spousta!
Nechcete se hned zavazovat koupí koně? Opravdu si koně nemusíte hned pořizovat, abyste mohli jezdit. Alternativních řešení je dnes spousta a řada z nich vás také seznámí s prací okolo koní, nejen s ježděním. Pár příkladů za všechny:
- Jezdecký klub nebo kroužek, kam se registrujete a za měsíční poplatek se účastníte lekcí i péče o koně. Tyto kluby a kroužky bývají často zaměřené na dětské jezdce.
- Částečný či plný pronájem koně, kdy majiteli přispíváte na ustájení či další položky dle vaší domluvy a za to můžete jezdit (například v majitelem určené dny nebo určitý počet hodin týdně). Výhodou této varianty je, že přesně víte, kolik měsíčně zaplatíte a nečekají vás žádné další výdaje. Můžete si navíc vybrat přesně takového koně, se kterým si sednete a pomalu si vybudujete vztah. V některých případech se dá domluvit i na pronájmu s pozdějším odkoupením koně.
- Koně si můžete koupit i napůl. V takovém případě se dva jezdci domluví, že budou společně sdílet koně spolu se všemi náklady. Můžete si tak pořídit kvalitnějšího koně, než kdybyste si jej kupovali sami. Nevýhodou ale je, že kůň už nebude jen váš a musíte se na všem domluvit s druhým spolumajitelem.
- Chtějí jezdit vaše děti? Poohlédněte se po dětských táborech (tradičních či příměstských). Děti se na nich pod zkušeným dohledem naučí, že kůň není žádná hračka, ale živý tvor, které vyžaduje spoustu péče a zodpovědnosti.
- Ježdění na provozních koních, kde platíte každou lekci na jízdárně či vyjížďku a o nic dalšího se starat nemusíte. Stáje nabízí i různé věrnostní permanentky se slevou, nezapomeňte se na ně zeptat ve vaší stáji. Tady ale také počítejte s tím, že se koně budou střídat.
- Po celém Česku najdete spoustu stájí a rančů, které nabízejí pobytové balíčky, kde vás seznámí s péčí a také si během takové dovolené nejen zajezdíte, ale i zarelaxujete.
- Nemáte dost peněz na lekce či kroužky, ale máte čas? Jezdit se dá také výměnou za výpomoc různého druhu ve stáji. Poptejte se v té vaší.
Závěr: Pořídit či nepořídit?
Dočetli jste až sem a říkáte si: pořídit koně či nepořídit? Konečné rozhodnutí je jen na vás; my jsme vám v tomto článku ukázali, na co se sami sebe zeptat před koupí a s jakými výdaji musíte počítat. Tak budete lépe vědět, do čeho jdete, ještě než si s prodejcem plácnete. Pokud se vším počítáte, přejeme vám hodně štěstí při výběru vaší nové koňské lásky.
Pořízení koně představuje jen první z řady dalších investic, které vás čekají po celý život zvířete. Nenechte se do koupě nikým tlačit. Nevěřte majiteli, který tvrdí, že jinak bude muset kůň do salámu, když si jej nevezmete vy. Dobře si všechno rozmyslete, koupi neuspěchejte a nechte si poradit někým zkušenějším. Nezapomeňte také nechat koně zkontrolovat vámi vybraným veterinářem, abyste měli co nejlepší představu o jeho zdravotním stavu.
Nejčastější otázky k tomu, kolik stojí kůň
Samotné pořizovací náklady koně nejsou většinou tak vysoké, jak by se mohlo zdát. Za nižší desítky tisíc korun můžete sehnat šikovného rekreačního koně, ceny závodních koní jsou samozřejmě někde jinde. Počítat ale musíte s pravidelnými náklady na ustájení koně, výstroj pro koně i pro vás (například padnoucí sedlo s podsedlovou dečkou, uzdečku, jezdecké oblečení včetně rajtek a další) a její obměnu, veterinární výdaje, kováře, pravidelné očkování a odčervení, ochranu proti hmyzu na léto v podobě repelentu a/nebo masky proti hmyzu a spoustu dalších položek.
To záleží na vašem rozpočtu, jezdeckých ambicích, druhu ustájení a dalších faktorech. Na některých z výdajů za koně můžete poměrně snadno ušetřit, stačí si jen dát tu práci. Týká se to například hromadného nákupu krmiva nebo doplňku, pořízení bazarového vybavení pro koně nebo pro vás, odpracování části poplatku za ustájení, pokud to vaše stáj umožňuje, nebo částečného pronájmu koně dalšímu jezdci.
Rozhodně ne. Je spousta cest, jak ušetřit. Majitel koně by ale měl mít stálý příjem, kterým dokáže pokrýt běžné koňské potřeby, a také železnou finanční rezervu pro případ nouze. Může se stát, že kůň bude potřebovat speciální krmivo kvůli dietě, drobnou nebo větší operaci nebo dlouhodobější péči při zranění v terénu, v boxu nebo ve výběhu. Pro všechny případy proto musíte mít dostatečnou rezervu na účtu, aby vás takové situace nepřekvapily a nezadlužily.
Koně nepatří mezi nejvhodnější první mazlíčky pro děti. Pokud pořídíte dítěti koně, musíte si být jisti, že jej opravdu chce a dedikuje mu svůj čas a péči. Pokud víte, že je vaše dítě zodpovědné a koně jsou jeho vášní, pořízení koně může být v této situaci vhodné. určitě se však jako první možnost nabízí koně nejdříve pronajmout a vyzkoušet si péči o vlastního koně nanečisto.
Použité zdroje: Money Crashers, TheHorse.com, Buckaroo revival
Miluju koňe od 3 let a moje sestra má přímo koňe ale bohužel v pronájmu.