Obsah
5 nejlepších martingalů + průvodce výběrem: Recenze
Martingal je typ pomocné otěže, která pomáhá nést koni hlavu ve správné výšce, brání mu se vyhýbat působení udidla a pohazovat hlavou. Některé typy dokážou snížit vliv neklidné ruky jezdce na koňskou hubu. Jeho použití přesahuje z pouhého tréninku nebo korekce chování koně či jezdce až do jezdeckého sportu (například westernové disciplíny, dostihy či parkur).
Jak vybrat správný martingal? Přečtěte si našeho průvodce výběrem spolu s tipy na 5 nejzajímavějších martingalů různých druhů.
Jednoduchý kožený martingal
Elegantní kožený model s nerezovým kováním za skvělou cenu. Dostupný ve velikosti full v černé a hnědé barvě. Praktická pomocná otěž pro tréninky i na závody.
Bib martingal
Praktický bib martingal s plnou vidlicí, oblíbený nejen v parkurovém sportu. Nastavitelný, vyrobený z kvalitní italské kůže, doplněný nerezovým kováním. Vybírat můžete mezi černou a hnědou barvou, velikostmi cob a full.
Kombinace poprsníku s martingalem
Kožený poprsník značky Horze, zkombinovaný s martingalovou vidlicí a zdobený bílým prošíváním. Dostupný ve velikostech cob, full či pony, v černé či hnědé barvě.
Nastavitelný značky Kentaur
Plně nastavitelný kožený martingal oblíbené české značky Kentaur, doplněný gumovou zarážkou. Dostupný ve velikostech pony, cob i full, v černé i hnědé barvě.
Kožený od HKM
Průběžný martingal, vyrobený z kůže a doplněný nerezovými přezkami. Dostupný v černé barvě, ve velikostech pony, cob a full.
Jak vybrat martingal: 3 nejdůležitější parametry
Ne všechny martingaly jsou stejné. Výběr toho správného vám usnadní tato 3 důležitá kritéria:
1. Druh martingalu
Martingaly se vyrábí ve spoustě různých druhů, u nichž se liší jejich provedení i uplatnění. Často se také kombinují s poprsníkem. Mezi nejběžnější typy martingalů patří průběžný (kroužkový), pevný, bib, irský či lovecký martingal. Průběžný martingal se používá spolu s udidlem a pomáhá držet koňskou hlavu ve správné pozici tak, aby udidlo v koňské hubě fungovalo správně. Pokud se kůň chová korektně, tento typ martingalu mu nepůsobí žádné nepohodlí. Připnete jej k otěžím a podbřišníku, případně může být zkombinovaný i s poprsníkem.
Pevný martingal má podobný účel, avšak postrádá pohyblivé části a připíná se do nánosníku. Kvůli své nepohyblivosti může působit ostřeji, než ten kroužkový. Brání koni pohazovat hlavou nebo ji zvedat příliš vysoko, což může být pro jezdce nebezpečné například na westernových závodech.
Irský martingal nepomáhá k lepšímu vedení koně. Používá se často u závodních koní, kdy brání sklouznutí otěží z koňského krku při pádu jezdce. Bib martingal je kombinací irského a kroužkového martingalu a jeho využití je podobné, jako u toho irského.
2. Materiál a sladění s ostatní výbavou
Martingaly se vyrábí v anglickém i westernovém stylu tak, aby ladily s uzdečkou, sedlem a ostatním vybavením vašeho koně. Mohou být vyrobeny z kůže, syntetiky nebo provazového materiálu a případně doplněny také elastickým materiálem.
3. Správná velikost
Při výběru velikosti se řiďte popisem u produktu. Martingaly obvykle najdete v běžných velikostech pony, cob, full a dalších. Velikost často můžete na koni ještě doupravit pomocí rozepínatelných částí s dírkami.
Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: Článek s nejlepšími uzdečkami nebo přehled nejlepších anglických sedel.
Péče o martingal
Způsob péče o toto vybavení závisí především na materiálu, z něhož je vyrobeno. Pravidelnou péčí, kterou martingalu věnujete, prodloužíte jeho životnost a odolnost vůči vnějším vlivům, například nepříznivému počasí. Detailní popis péče o kůži, syntetiku i provazové materiály najdete v článku Péče o jezdecké vybavení.
Závěrečné tipy na nejlepší martingaly
Konečný výběr ideálního martingalu vždy závisí na účelu jeho použití, od kterého se odvíjí také typ martingalu. Hledáte-li jednoduchý kožený martingal pro běžné ježdění a výcvik, při výběru zvažte tento s nerezovým kováním. Hledáte-li bib martingal k přesnějšímu vedení koně, zvažte tento značky Premier Equine. Potřebujete křížence martingalu a poprsníku, který kromě působení na koně drží sedlo na svém místě? Mrkněte na tento kožený s martingalovou vidlicí.
Nejčastější otázky na téma martingal
Martingal není povinnou výbavou při ježdění ani výcviku koně. Jako pomocná otěž však v závislosti na svém typu pomáhá například mírnit vliv neklidné ruky jezdce na koňskou hubu nebo například brání koni v přílišném zvedání hlavy nebo pohazování hlavou. Jeho použití by mělo být vyhrazeno pro zkušené jezdce či trenéry.
Některé martingaly se používají také v jezdeckých sportech, jako jsou různé westernové disciplíny, parkur či dostihy. V profesionální drezuře je u nás jeho použití zakázáno (s výjimkou některých dětských soutěží) a jezdec se musí spoléhat na své schopnosti a výcvik koně.
Martingal není jen jeden: najdete jej v různých podobách, které se liší svým užitím a efektem, jakým na koně působí. Mezi martingaly najdete například pevný, průběžný (kroužkový), bib martingal, irský nebo lovecký martingal.
Použité zdroje: Horse and Hound, Equus