Maska proti hmyzu

10 nejlepších masek proti hmyzu a jak vybírat: Recenze

Co nemá žádný majitel koní na létě rád? Rozhodně mraky otravného hmyzu. Ty koně nejen obtěžují, ale mohou způsobovat poranění a infekce a přenášet nemoci. Nechcete, aby váš koňský miláček trpěl nálety much a mušek? Je čas koně vybavit užitečnou pomůckou, kterou je maska proti hmyzu.

Vybrali jsme pro vás 10 nejlepších masek proti hmyzu. V našem průvodci získáte také spoustu tipů od prvního nasazení masky přes správnou péči o ni až po výběr vhodné barvy.


(Super)maska proti hmyzu od Farnamu

pevná síťovinová maska s ochranou uší, sahající těsně nad nozdry, obšitá barevným měkkým lemem

Supermaska, se kterou váš kůň s mouchami zatočí jako superhrdina. Maska splňuje 3S všech superhrdinských koňských masek proti hmyzu: je Superpohodlná, Superodolná a vydrží vám Superdlouho! Koníkovi skvěle padne, suchý superzip k lepšímu stažení je samozřejmostí. A co je ještě super? Že si můžete vybírat z různých barviček (například šedá s kaštanovou, modrou, zelenou nebo červenou). Pozn: Váš koník si nenechá na uši sáhnout? Mrkněte na verzi bez uší!


Odolná maska proti hmyzu pro koně i poníky

šedá maska proti hmyzu s černou síťovinou a krytýma očima

S touhle maskou proti hmyzu se váš kůň nebo poník stane frajerem stáda. Ostatní se na něj totiž nebudou moct vynadívat. U masky volíte ze dvou barev: šedočerné nebo černé. Maska chrání i koňské uši a odstup materiálu od očí je tak velký, že se váš kůň může na hlavu stavět, ale očí se maska ani nedotkne. Díky speciálnímu tvarování v okolí očí si váš kůň udrží tak široké zorné pole, že před ním stádo nic neutají. Frajerský a odolný ochránce před hmyzem se skvělým poměrem ceny a kvality.


Veselá maska s krytím uší i nosu

světlemodrá elastická maska proti hmyzu s ochranou uší i nosu, doplněná průhlednou síťovinou a otvorem na hřívu


Pohodlná a fešácká maska z průhledné síťoviny a světlemodré či černé pevné látky. Elastický materiál chrání i koňské uši a ani nos nepřišel zkrátka: spodní díl masky končí až pod nozdrami. Síťovina je tak jemná, že ji kůň prakticky nevnímá. Tato maska chrání také před UV zářením. A dobrá zpráva na závěr: nahoře najdete otvor na hřívu, takže váš kůň i s nasazenou maskou bude vypadat… no, pořád jako kůň.


Jednoduchá a odolná maska na suchý zip

tmavěmodrá maska proti hmyzu s průhlednou síťovinou a suchými zipy pod hrdlem


Odolnost, dlouhá životnost a nastavitelný obvod díky suchému zipu. To všechno splňuje tahle propracovaná maska proti hmyzu. Maska efektivně chrání i uši, očím zase nabízí úlevu na prudkém sluníčku. Díl okolo očí je vyroben z odolné a tvarované síťoviny, zatímco uši, oblast pod hrdlem a směrem k nosu jsou z pevného polyesteru. Vybírat můžete z tmavě modré nebo černé barvy, velikosti se pohybují od poníků až po ty největší herky.


Roztomilá maska (nejen) na koňský karneval

maska proti hmyzu se zebřím vzorem, ochranou nosu, suchým zipem pod hrdlem a síťovinou v oblasti očí


Chcete mít na chvíli místo koně zebru a zároveň jej ochránit před protivnými mouchami? Nasaďte mu tuhle vtipnou masku z odolného a pevného materiálu. Určitě pobaví vás i ostatní majitele koní. Tento model účinně chrání nejen citlivé části hlavy, ale i nos a uši. Utáhnete jej pomocí suchého zipu pod hrdlem. Maska snese i praní v pračce na jemný program, takže s ní nebudete mít žádnou práci navíc.


Polozebří maska proti hmyzu jednoduchého střihu

černobílá maska proti hmyzu se zebřím vzorem, bez nosního dílu, se 2 suchými zipy pod hrdlem


Říká se, že prý na zebru české mouchy nejdou. Proč neověřit tuhle teorii na vlastní oči? K experimentu použijte tuto masku klasického střihu se zebřími pruhy, která perfektně chrání uši i oči vašeho koně. Zebří vzor najdete všude kromě části v okolí očí, která je z tvarované síťoviny. Vespod je dvojitý suchý zip na perfektní stažení, podél lemů zase jemné fleecové obšití. Tak schválně: kolik mušek za hodinu napočítáte v blízkosti koně s touto zebří maskou?


Odolná klasika do výběhu i na vyjížďky

černá maska proti hmyzu s krytýma ušima, průhlednou černou síťovinou a suchým zipem pod hrdlem


Hledáte masku decentní barvy, která vašeho koně uchrání před dotěrným hmyzem, neodře jej a poslouží vám dlouho? Přesně taková je tato maska proti hmyzu s ochranou uší. Maska končí v půli nosu, takže se hodí i pro citlivé koně, kteří nesnesou nic v okolí nozder. Tmavá síťovina nekomplikuje koni vidění a proto se nemusíte bát, že na vyjížďce s maskou narazíte třeba do stromu.


Maska pro koně-včelaře

bílá síťovinová maska proti hmyzu s odnímatelnou nosní částí, vyztuženou částí v oblasti očí a suchým zipem pod hrdlem


S touhle maskou bude váš kůň vypadat jako chodící včelař! Ale teď vážně: tahle maska sice vypadá celkem vtipně, ale koni skvěle poslouží a navíc má dvě super vychytávky: odnímatelný nosní díl a vyztužení v oblasti očí. Díky tomu se maska nepomačká ani ve výběhu. Bílý síťovinový materiál chrání i uši koně. Pod hrdlem najdete jednoduchý suchý zip k přesnějšímu nastavení obvodu.


Robustní dvoubarevná maska proti hmyzu

pevná bílá síťovinová maska s flísovým lemem, odnímatelnou nosní částí a vyztuženou částí okolo očí


Když jde o boj s mouchami, tahle robustní maska proti hmyzu vašeho koně rozhodně nenechá ve štychu. Vyztužení v oblasti očí nedovolí, aby se maska přilepila koníkovi na řasy nebo dokonce na oči. Odolná bílá síťovina je doplněna suchými zipy, jemnými obšívkami a ušními díly černé barvy. Nosní část je odnímatelná. Po obvodu je maska vypodložena měkkým syntetickým beránkem, který pomáhá bránit všem otlakům. Tenhle kousek můžete navíc vyprat v pračce, takže vás nečeká žádná ruční dřina.


Elastická natahovací maska pro koňské citlivky

tyrkysová a černá elastická maska z lycry, chránící oči, uši i nos koně, bez suchých zipů


Potřebujete masku, která zakryje opravdu CELOU koňskou hlavu? Máte ji mít. Tenhle kousek je vyrobený z elastické lycry, která koně nikde netáhne ani netlačí. Oční díl ze síťoviny dává dostatek prostoru koňským očím, nosní část zase chrání citlivé nozdry a celý koňský nosánek. Maska myslí i na uši. Také v těchto místech je látka tak pružná, že může váš miláček ušima stříhat, jak jen chce. Suché zipy nejsou potřeba: elastickou masku jednoduše natáhnete přes hlavu.


Masky proti hmyzu: Proč je potřebuje i váš kůň?

Bohatá hříva a dlouhé ocasní žíně fungují jako přirozená ochrana koně proti mouchám. Ne každý kůň ale má dostatek žíní a takovou čupřinu, aby mouchy zvládal dokonale odhánět sám. Masky proti hmyzu spolu s vhodným repelentem na zbytku koňského těla a případně také čabrakou s třásněmi či bez napomáhají se správnou ochranou před těmito protivnými tvorečky. Chrání před poraněním a případnou infekcí především ty nejcitlivější části hlavy okolo očí, nosu a někdy i uši.

Některé mouchy mohou přenášet nemoci, někteří koně jsou zase alergičtí na každé muší kousnutí. Správná maska nebo čelenka proti hmyzu koně chrání i před těmito alergickými reakcemi a nebezpečnými nemocemi. Bez masek proti hmyzu si spousta koní každoročně prochází dlouhým a krvavým muším peklem. Naštěstí už ale dnes nic takového nemusí absolvovat. 🙂

Další důležitou funkcí masky proti hmyzu je ochrana před prudkým sluncem. Na koňské hlavě se často vyskytují flíčky světlejší barvy, pod nimiž je kůže daleko citlivější ke spálení, než ta s tmavou srstí. Ochranu před sluncem ale potřebují stejně tak i koně s tmavou srstí.

Jak vypadá maska proti hmyzu

Masky proti hmyzu se vyrábí v různých variantách. Některé koni zakrývají i uši, jiné chrání jen oči, oblast tváří a část nosu. Nejčastěji masky končí asi na půl cesty mezi očima a nozdrami, ale najdete i masky, doplněné ochranou oblasti blíže k nosu. Tato nosní část může být i odnímatelná.

Mnoho masek se vyrábí z černé nebo šedé síťoviny, přes kterou kůň bez problému vidí. Jeho zrak taková maska ovlivňuje jen minimálně. Lemy masek bývají doplněné gumičkou nebo obšité měkkým materiálem (například flísem), který koně netlačí a neodírá. Obvod masky pod hrdlem se běžně doplňuje suchým zipem tak, aby se maska dala stáhnout nebo povolit přesně podle hlavy vašeho koně.

Kůň s maskou, záběr na jeho nos, který je nekrytý a plný much.
Někteří koně potřebují ochránit před mouchami i nos.

Jak poznat, že maska proti hmyzu koni správně sedí

Tradiční maska proti hmyzu vždy zakrývá oči, část nosu a hrdlo. Správná maska se nesmí nijak přetáčet, posouvat nebo na hlavě cestovat. Jak poznáte, že vašemu koni opravdu sedí?

  1. Pod obvod masky blíže k nosu byste měli bez problému dát dva prsty. Maska musí přiléhat, ale zároveň nesmí nos odírat.
  2. To samé platí i pro obvod v oblasti hrdla. I tam musí být maska pružná, ale zároveň ne příliš volná, aby pod ni nevletěly mouchy.
  3. Masky bývají často vybaveny suchými zipy, které vám pomohou je lépe dotáhnout nebo naopak povolit. Stále platí pravidlo dvou prstů, které by se měly pod obvod masky vejít i po jejím stažení suchým zipem.
  4. Maska se koni nesmí lepit na oči. Oblast kolem očí musí být tak volná, aby se nedotýkala koňských řas ani očí.
  5. Volíte-li masku s ušima, zkontrolujte, že se uši vašeho miláčka pohodlně vejdou dovnitř. Kůň musí být schopen hýbat ušima a otáčet je, aniž by mu v tom maska bránila. Menší volný prostor mezi uchem a maskou pomáhá předcházet podráždění a odírání citlivé kůže.

Výběr vhodné velikosti masky a její správné dotažení zaručí, že se kůň při jejím nošení ve výběhu nezachytí za předměty nebo si do masky nešlápne kopytem a také že mu maska nesjede ani se nepřetočí, když se bude chtít například podrbat.

Hnědák ve výběhu s maskou proti hmyzu se vzorem zebry, přes masku je nasazena ohlávka.
Maska proti hmyzu nemusí být žádná nuda. Tato má veselý zebří vzor.

Velikosti a typy masek proti hmyzu

I když by se na první pohled mohlo zdát, že masky jsou všechny stejně velké a sedí všem koním, není tomu tak. I u masek najdete různé velikosti a druhy. Maska, která je koni příliš těsná, jej může škrtit, táhnout nebo odírat a kůň se jí bude snažit zbavit za každou cenu. Do příliš volné masky si zase může šlápnout kopytem a navíc taková maska neplní svůj účel, protože pod ni mohou zalétat mouchy.

Podle čeho masku vybírat? Promyslete si odpovědi na tyto otázky:

Hledáte masku do výběhu, do stání nebo do boxu?
Vybíráte masku, vhodnou i na ježdění?
Snese váš kůň zakryté uši nebo ne?
Máte poníka, běžně velkého koně nebo mohutné plemeno s výraznou hlavou?
Potřebuje váš kůň speciální ochranu očí kvůli zdravotním problémům nebo zranění?
Je náchylný na spálení kůže od slunce nebo její podráždění?
Potřebuje ochranu nosu a nozder před mouchami či sluncem?

Mezi maskami proti hmyzu najdete modely, které zakrývají nejen oční oblast a čelisti, ale také uši, nos i nozdry. Máte-li koně se světlým flíčkem, který se táhne až k nosu, model masky se zakrytým nosem až po nozdry je rozhodně dobrý nápad. Jiné masky zase mohou být doplněny třásněmi směrem k nosu, které pomáhají koni odhánět mouchy z této oblasti.

Grošák s dekou zebřího vzoru a s maskou proti hmyzu černé barvy, přes ni má tyrkysovou ohlávku.
Někteří majítelé koní používají pro své miláčky nejen masky, ale také deky proti hmyzu.

Masky proti hmyzu mohou překrývat i koňské uši. Pro některé čtyřnožce to představuje velkou úlevu, jiní si ale na uši nenechají sáhnout. V tom případě je lepší zvolit masku bez uší.

Jakmile vyberete vhodný typ masky, stačí zvolit správnou velikost. Orientujte se například podle velikosti uzdy nebo ohlávky, kterou běžně používáte. Velikosti se liší v závislosti na výrobci nebo konkrétním obchodu. Můžete se setkat například s modely velikosti mini, pony, cob, full a dalšími podobně, jako například u ohlávek.

S maskou proti hmyzu na vyjížďku: Ano či ne?

Nejen ve výběhu, ale i na společné vyjížďce v teplém počasí narazíte na mouchy i mušky. I s maskou proti mouchám se můžete vydat na vyjížďku. Některé materiály jsou průhlednější a hodí se na vyjížďky lépe, než jiné. Ty z jemné síťoviny většinou výrazně nezhoršují vidění koně, a na vyjížďky se proto hodí.

Při výběru masky hledejte i informaci o tom, zda se hodí na ježdění, případně se na to zeptejte v obchodě nebo na e-shopu. Je také důležité, aby vybraná maska šla bez problému nasadit společně s uzdečkou, nebránila vám v bezpečném ovládání koně a aby koni v terénu nepřekážela.

A nyní vám ukážeme naši ukázku toho, jak se dá s maskou jezdit. S touto kobylou jsme masku používali od jara až po začátek podzimu. Vyzkoušeli jsme různé typy masek a zjistili jsme, že ježdění s maskou bylo příjemnější pro nás i pro koně, protože se kobyla nemusela neustále ohánět po otravných mouchách. Doplníme malý detail: tahle kobyla prakticky neviděla, a tak jsme nemuseli řešit průhlednost materiálu, ale zaměřili jsme se především na prodyšnost, odolnost a správnou velikost masky.

Appaloosa s nasazenou maskou proti hmyzu a s jezdkyní, přes masku nasazena hnědá uzdečka bez udidla.
Tato kobyla masku nosila i na vyjížďky. Nesnesla totiž mouchy okolo očí.

Kolik masek proti hmyzu pořídit?

Maska se může ušpinit nebo roztrhat a váš kůň se najednou ocitne bez ní. Co teď? Stačí vědět, kolik masek máte na každou sezónu mít v zásobě. Na začátku můžete vyzkoušet různé typy masek, abyste odhadli, co váš kůň nejlépe snáší a co jej zároveň dostatečně ochrání před mouchami.

Jakmile máte vybraný typ masky, nakupte si alespoň 2-3 kusy. Kdykoliv se maska zašpiní nebo ji kůň zničí, máte po ruce náhradní kus a nemusíte narychlo shánět novou masku.

Maska proti hmyzu ve výběhu

Lze masku nechávat koním ve výběhu? Ano, i když se spíše nedoporučuje ji nechávat přes noc, kdy je kůň bez dozoru. Některé masky mohou také negativně ovlivnit noční vidění koně, což vede k nehodám, kdy kůň narazí například do stromu nebo do budovy. Pod masku čas od času může zaletět i moucha, která už se z ní nemůže dostat ven. Ta potom koni způsobí opravdová muka.

Ať už masky ve výběhu necháváte nonstop nebo ne, minimálně jednou denně by měl stájník nebo majitel překontrolovat, že koním masky správně sedí, žádnému z nich nesjela nebo jej neodírá. Neustále zakryté koňské oči a hlava můžou také způsobit, že si pozdě všimnete, že váš kůň má nějaký problém s očima nebo jakoukoliv ranku pod maskou.

Hnědý kůň se zlatou hřívou s maskou šedé barvy a s průhlednou síťovinou v oblasti očí.
Nosí váš kůň masku ve výběhu 24/7? Nezapomínejte ji denně kontrolovat.

S maskou proti mouchám správné velikosti — ať už končí nad nosem nebo jej překrývá — může kůň běžně žvýkat, pít a pást se. V oblasti čelisti musí být maska dostatečně pružná na to, aby koně při jídle nijak neomezovala.

Masky s UV protekcí: Pro jaké koně se hodí?

Některé masky garantují určitou míru ochrany proti UV záření. Máte-li světlého koně s nízkým množstvím pigmentu okolo očí a v oblasti nosu, určitě víte, jak moc je na slunce citlivý. Takový kůň se může hlavně na prvním sluníčku spálit podobně snadno, jako člověk světlé pleti.

Masky s UV ochranou blokují alespoň část slunečního záření, které se tak na citlivou kůži nedostane v plné síle. Do jisté míry tím koně chrání před spálením a následnými vážnými problémy, jako je například rakovina kůže.

Maska proti hmyzu a její barva: Mají zářivé odstíny význam?

Ovlivňuje barva materiálu účinnost masky? Dosud nebyla provedena žádná vědecká studie, která by tuto teorii potvrdila či vyvrátila. Prozatím tak lze předpokládat, že šedá nebo černá maska působí proti mouchám úplně stejně, jako ta výrazně zbarvená či se vzorem.

Mezi maskami z barevné síťoviny nebo jiného materiálu a těmi černými je ale jeden zásadní rozdíl, který si můžete sami ověřit. Když se podíváte za slunečného dne přes černou nebo šedou síťovinu a přes tu barevnou, uvidíte, že vaše vidění není stejné.

Jiné než tmavé barvy mohou zhoršovat vidění za jasného dne a kůň se tak může hůř orientovat ve výběhu. Světlé barvy totiž část světla odráží zpět do vašich očí, kdežto tmavá maska toto nedělá. Proto do výběhu volte ideálně černou nebo tmavě šedou masku.

Šedobílý kůň, záběr na hlavu, někdo jej hladí rukou.
Masky proti hmyzu chrání především citlivé koňské oči.

První nasazení masky mladému koni

Na koně, který se s maskou proti hmyzu ještě nesetkal, může tento nový předmět působit docela strašidelně. Přece jen: chcete mu na hlavu nasadit zvláštní síťku, který se dotýká nosu, hrdla a třeba i uší. Maska nebo čelenka taky dělá divné zvuky: různě šustí, mačká se a podobně.

Jestli se s maskou váš kůň zatím nesetkal, nejdříve mu ji jen ukažte, dejte mu ji očichat a nechte ji ležet poblíž místa, kde se kůň cítí bezpečně. Důležité je koni masku představovat ve volném prostoru, kde může reagovat (například poodstoupit) a dát vám najevo, kdy musíte zpomalit.

Zkuste s maskou zašustit a ukažte koni, že se není čeho bát. Má-li maska suchý zip a váš kůň jej ještě nezná, rozepínejte jej a zapínejte a sledujte koňské reakce. Po těchto prvních pokusech můžete teprve začít s postupným nasazováním. Pozorujte, jak to váš kůň snáší, a krok za krokem prodlužujte dobu, po kterou masku necháte na hlavě.

Pokud se chystáte na první vyjížďku do terénu s nasazenou maskou, ujistěte se nejprve například na jízdárně, že se kůň chová předvídatelně a bezpečně. Teprve potom můžete bezpečně vyrazit ven.

Následující video (v angličtině) vám ukáže postup nasazování masky proti hmyzu mladému, nervóznímu koni.

Jak správně vyčistit masku proti hmyzu?

Jak čistit masky proti hmyzu zjistíte v našem článku Péče o jezdecké vybavení. K desinfekci silně znečištěné masky se vám bude hodit Betadine.

Když masky proti hmyzu zrovna nepoužíváte, skladujte je na suchém a krytém místě, kde se na ně nepráší a kde nenavlhnou.


Desinfekční roztok Betadine: Skvělý pomocník každého koňáka

betadine balení 30 ml

Výhodné balení pro celou stáj

betadine balení 1000 ml

Hnědák s nasazenou vtipnou maskou s očima, stojící v řece.
Maska proti hmyzu může mít třeba i oči!

Maska proti hmyzu: Pomocník ve věčném boji s mouchami

Pokud hledáte nejoblíbenější a také nejúčinnější masku proti hmyzu, zvolte masku ve verzi bez uší nebo s ušima od Farnamu. Potřebujete pro vašeho koníka masku s ochranou nosu navíc? S tímto modelem nešlápnete vedle. A pro ty, kteří hledají opravdu odolný model, je tu tato maska.

Masky proti hmyzu jsou jedním z hlavních prostředků boje proti mouchám a jimi přenášeným infekcím a nemocem. Při správné údržbě vám maska vydrží i celou sezónu nebo déle. Stačí jen vybrat velikost, která vašemu koni skvěle sedne. Přejeme hodně štěstí v boji s mouchami!

Nejčastější otázky ohledně masek proti hmyzu

Proč mají koně zakryté oči?

Koňské oči může zakrývat maska proti hmyzu nebo klapky na oči. Maska proti hmyzu koni pomáhá ulevit od otravných much, které se v teplých měsících do koňských očí jen hrnou. Hlavně citlivým koním dokáže maska výrazně pomoci. Koně mohou mít zakryté oči i klapkami, které jim nedovolí se v zápřahu rozhlížet do stran a tím se zbytečně rozptylovat. Klapky někdy uvidíte i u dostihových koní. Klapky ale koně nechrání proti hmyzu.

Musí mít každý kůň nutně masku proti hmyzu?

Nutné to není. Záleží na tom, zda váš kůň masku ochotně přijímá. Pokud ano, maska proti hmyzu koně chrání před nepříjemným hmyzem klidně po celou letní sezonu. Pokud ji ale kůň nesnáší příliš dobře, můžete místo masky používat koňské repelenty různých druhů, čabraky nebo třásně proti hmyzu, které se dají často připnout i k ohlávce.

Může maska proti hmyzu koni zůstat na noc a na vyjížďce?

Masku proti hmyzu můžete koni nechávat také v noci. Musí s ní ale vždy dokázat jíst a pít. Důležité také je, aby byl kůň s maskou pod pravidelným dohledem, aby mu maska správně seděla a neodírala jej. Masku je nutné kontrolovat ideálně denně a udržovat ji čistou, aby přes ni kůň dobře viděl. Na vyjížďce může maska proti hmyzu koně účinně chránit před hmyzem, hlavně když se spolu vydáte do lesa nebo k vodě. Nesmí vám ale bránit ve správném ovládání koně.

Ohodnoťte článek

Napsat komentář