Obsah
10 nejlepších ohlávek pro koně a jak vybrat: Recenze
Ohlávka patří k povinné výbavě snad každého koně. Víte, jak vybrat tu správnou pro vašeho koně a na co si dát pozor, aby ohlávka stoprocentně plnila svůj účel a zároveň byla pro vašeho koně bezpečná?
V této obsáhlé recenzi jsme pro vás vybrali 10 nejlepších ohlávek různých typů i velikostí. Zaměřili jsme se i na to, jak poznat, že vašemu koni ohlávka opravdu správně sedí a jak ji vybírat nejen podle materiálu.
Klasika z hovězí kůže, která něco vydrží
Hlavním materiálem této povedené ohlávky je kvalitní hovězí kůže ve dvou hnědých odstínech. Anatomicky tvarovaný nátylník doplňují přezky z nerezové oceli, díky nimž jej přesně dotáhnete. Na podhrdelníku najdete praktickou karabinu pro jednoduchou manipulaci s ohlávkou. Pohodlná kožená ohlávka, za příjemnou cenu, která vám při správné péči vydrží opravdu dlouho ve skvělém stavu.
Zdobená a měkčená sada pro koně-parádníky
Krásně zpracovaná černá ohlávka s měkčenými částmi a jemným zdobením. Na lícnicích a na nánosníku najdete drobné třpytivé kamínky. Nátylník, nánosník a lícnice jsou podšité příjemným flísem. Mezi velikostmi najdete ty pro větší či menší koně i poníky. Délku nátylníku nastavíte díky přezce. Podhrdelník doplňuje odolná karabina, která vám dovolí snadné sundání i nasazování. K ohlávce dostanete praktické 2metrové vodítko ve stejné barvě. Elegantní set pro milovníky černé.
Provazová must-have ohlávka pro každého cíťu
Klasická Parelliho (provazová) ohlávka, která se čas od času hodí každému koňákovi. Využijete ji pro jemnou práci ze země i ze sedla a přirozenou komunikaci s koněm. Ohlávka je vyrobena z odolného syntetického materiálu, má černou barvu a v sadě k ní dostanete pevné pracovní vodítko o délce 3,5 m. Tuto provazovou ohlávku jednoduše přizpůsobíte svému koni či poníkovi — stačí ji zavázat podle svého. V dolní části najdete silnější oko, kam pohodlně připnete karabinu vodítka.
Slušivá černá kůže
Tato odolná kožená ohlávka vypadá nejen elegantně, ale je také příjemná pro koně. Nátylník i nánosník jsou podšité měkkou kůží, která pomáhá předcházet odírání vašeho čtyřnohého miláčka. Nátylník doplňují z obou stran praktické mosazné přezky. Díky nim můžete obvod symetricky upravit tak, aby vašemu koni ohlávka dokonale sedla. Na podhrdelníku najdete kovovou krabinu, která usnadňuje manipulaci s ohlávkou. Ohlávka, která vydrží při správné údržbě opravdu dlouho.
Ohlávka pro citlivé princezny
Při návrhu této ohlávky ve dvou krásných barvách (námořnická modrá a bordó), doplněné odolnými zinkovými komponenty, se autoři zaměřili na maximální bezpečnost a pohodlí pro koně. Vytvořili příjemně vypolstrovanou ohlávku, doplněnou karabinou na podhrdelníku. Ta slouží pro snazší nasazení a sejmutí ohlávky bez nutnosti jejího opakovaného nastavování. Fleecová podšívka napomáhá předcházet oděrkám na nose či za ušima. Nabízené velikosti odpovídají drobnějším i větším koním (cob i full). Ohlávku můžete prát v pračce na 30 °C, takže vás nečeká žádná ruční údržba.
Zlatočerný jemňouš
Příjemná ohlávka ve dvou barevných odstínech (černá a béžová), která potěší každého majitele citlivého koně. Měkký umělý beránek na nánosníku, lícnicích a nátylníku zajišťuje, aby se váš miláček nikde neodřel. Ohlávku využijete při vyvádění z boxu nebo z výběhu, ale také při lonžování či během přepravy. Pod krkem je doplněna pevnou karabinou, díky níž je rychlé navlečení či sundání ohlávky hračka. Nánosník a nátylník lehce zúžíte či rozšíříte díky praktickým přezkám. Elegantní model pro všechny citlivé koně.
Heboučký beránek
Pohodlná tmavá ohlávka ve velikostech od pony po full. Využijete ji na vedení koně, při jeho přepravě i při lonžování. Ocení ji majitelé koní, kteří jsou náchylnější k odření: umělý beránek napomáhá předcházet odírání citlivých partií koňské hlavy. Podhrdelník doplňuje praktická karabina, díky níž ohlávku lehce nasadíte i sundáte. Velikost nánosníku a nátylníku jednoduše upravíte praktickými přezkami. Kvalitní a příjemná oohlávka, kterou si váš koník zamiluje.
Elegantní šedomodrá sada
Jednoduchá šedomodrá syntetická ohlávka pro koně i poníky s praktickým vodítkem v sadě. Odolné zinkové přezky umožňují pohodlné nastavení obvodu ohlávky přesně podle koňské hlavy, podšívka na nánosníku a nátylníku zase předchází oděrkám. Na nátylníku najdete praktickou karabinu, s níž ohlávku jednoduše zapnete i sundáte. Prát můžete i v pračce na šetrný program, v případě drobného znečištění stačí očistit houbičkou.
Jednoduchá hříběcí ohlávka
Syntetická ohlávka v hříběcí velikosti, určená pro snadný odchyt hříběte ve výběhu a pohodlnou manipulaci s ním. Nánosník a nátylník jednoduše nastavíte pomocí přezky tak, aby vašemu hříbátku ohlávka dokonale padla a ono si na ni pomalu začalo zvykat. Nasazuje se přes nos. Součástí sady je i pevné vodítko stejné barvy, takže už nemusíte nic dokupovat. Údržba této ohlávky je jednoduchá: stačí občasné vyčištění mýdlovou vodou. Odolný kousek za skvělou cenu, který by neměl ve stáji chybět.
Levná ohlávka pro všechny čtyřnožce
Tato syntetická ohlávka nabízí čtyři povedená barevná provedení (černá, višeň, káva a tyrkys). Velikosti v nabídce pokrývají poníky, drobnější i mohutnější koně. Ohlávku využijete při úvazu koně při čištění i ke snadnému odchytu na pastvě. Dvě praktické přezky umožňují lépe stáhnout nánosník a nátylník tak, aby vše sedělo, jak má. Kovové součástky jsou vyrobeny z odolného zinku. A údržba? Stačí občas ručně přeprat v mýdlové vodě, nechat volně uschnout a máte hotovo.
4 tipy pro výběr ohlávky podle materiálu
Na trhu najdete ohlávky různých typů, lišících se svým využitím i cenou. Každý z nich má své výhody a nevýhody. Pojďme se na ně společně podívat.
1. Nylonová (stájová) ohlávka
Běžné ohlávky ze syntetických materiálů, které uvidíte v každé stáji. Většinou jsou levnější, než ty kožené. Využijete je pro veškerou práci s koněm, včetně úvazu, přepravy i do výběhu. Karabiny, které ohlávka doplňuje, sice vydrží běžný tlak, ale v nouzové situaci prasknou a přivázaný kůň si neublíží.
Tyto ohlávky najdete také podšité měkčím materiálem (například látkou či beránkem), který předchází odírání hlavy koně v citlivých oblastech (typicky nátylník nánosník). Seženete je prakticky v jakékoliv barvě a velikosti.
2. Kožená popruhová ohlávka
Ohlávky z kvalitní kůže vypadají elegantně a při správné péči vám vydrží výrazně déle, než ty látkové, což vyváží jejich vyšší pořizovací cenu. Najdete modely z různých typů kůže, světlejších i tmavších odstínů. Někdy bývají dozdobené rytými ornamenty či kamínky. Využijete je na každodenní práci s koněm i pro různé show.
Tyto ohlávky většinou lze za ušima stahovat pomocí děrovaného řemínku tak, aby koni dobře padly. Kůže ale vyžaduje pravidelnou péči (čištění a promašťování s použitím speciálních prostředků), jinak se rychle ničí.
3. Provazová ohlávka (také Parelliho)
Parelliho ohlávky se hodí hlavně pro práci ze země, protože s nimi můžete koni jednoduše a jemně dávat potřebné signály. Některé typy můžete využívat i při ježdění. Do výběhu se nehodí: nemají žádné karabiny, které by při potížích povolily a kůň bez dozoru se na nich může uškrtit. Uzly na provazové ohlávce pomáhají vyvíjet tlak v citlivých místech koňské hlavy.
Materiály provazových ohlávek se liší svou sílou a celkovou ohebností. Čím tenčí je celý provaz, tím jemněji můžete s koněm pracovat, protože stačí i minimální tlak. Pozor: tyto ohlávky nepatří do vozíků. Kůň by se na nich mohl při přepravě oběsit.
4. Halter ohlávka (na show)
Speciální propracované ohlávky, používané hlavně na různé show. Jedná se často o ohlávky z odolné kůže, zdobené kovanými prvky, rytinami a dalšími dekoracemi. Mohou být doplněny i pravým stříbrem či jinými drahými kovy. Halterové ohlávky se používají především na westernových akcích (halter značí disciplínu, při které se kůň předvádí na ruce) a ladí případně také k westernovému sedlu. Hodí se pro prezentaci koní na přehlídkách a další reprezentativní aktivity.
Na správný výběr ohlávky se podívejte také následujícím videu:
Jak vybrat správnou velikost ohlávky?
Nepadnoucí ohlávka může koně odírat, překážet mu i působit bolest. Při pohybu v boxu nebo v ohradě si do ní kůň může také šlápnout nebo se zachytit za okolní předměty. Ohlávka (tak jako jiné jezdecké vybavení) může být příliš velká, příliš malá, příliš těsná či volná… Jak tedy vybrat tu pravou velikost pro vašeho koně?
- Ohlávka nesmí vašemu koni zavazet, tlačit ho nebo příliš svazovat.
- Musí s ní volně dýchat, napít se nebo najíst.
- Všechny části správně nasazené ohlávky přitom leží v místech, kde koni nijak nevadí a neomezují ho.
- Při vedení koně ohlávka nesjíždí přes uši, přes nos ani z hlavy.
- Časem se může ohlávka z kůže i z nylonu vytahat nebo jinak změnit tvar, takže ji občas zkontrolujte.
- Na hříběcí hlavu patří speciální ohlávka pro hříbata.
Běžné velikosti ohlávek obchody často označují těmito způsoby:
Označení velikosti | Určení |
---|---|
mini, shetland | miniaturní kůň |
pony | poník |
cob | drobnější kůň (například jemnější plnokrevník, hafling či quater), může sedět i arabům, ale některým může být větší přes nos |
full | pracovní plemena, mohutný plnokrevník i teplokrevník |
x-full | chladnokrevník a mohutná plemena s velkou hlavou |
Ohlávky různých výrobců, udávající stejnou velikost, se od sebe ale mohou lišit. Když si nejste jisti správnou velikostí vybrané ohlávky, nejdříve ji na koni vyzkoušejte, než z ní odtrhnete všechny cedulky. Pokud dobře nesedí, můžete ji vyměnit za jinou. To platí také u e-shopů, a i proto je nákup ohlávky přes internet opravdu jednoduchý.
Na e-shopu se řiďte podle tabulek velikostí a popisků u jednotlivých produktů. Ty mohou vypadat například takto:
Jak ohlávku přizpůsobit koni
Po nákupu ohlávku na koni upravte, aby všude seděla, jak má. Postupujte následovně:
- Nastavte délku nátylníku podle potřeby. Ta ovlivní, jak koni sedne nánosník, jak mu bude ohlávka široká a jaký je úhel sklonu lícnic vzhledem k lícním kostem koně. Nátylník musí koni dobře sedět, a zároveň mu nesmí tlačit na uši. Pokud má ohlávka dírky na obou stranách nátylníku, stahujte jej symetricky.
- Zkontrolujte nánosník. Měl by se nacházet přibližně v polovině mezi očima a nozdrami koně. Zároveň musí být umístěn až pod lícními kostmi koně a díl, který spojuje nánosník s lícnicemi, nesmí tlačit na lícní kosti. Nánosník musí být utažen tak, aby se mezi něj a hlavu koně nemohlo zachytit kopyto koně ani různé předměty. Přitom ale musí být natolik volný, aby mohl kůň pohodlně otevřít pusu, žvýkat a dýchat. Mezi nánosník a hlavu koně se musí vejít tři prsty.
- Přejděte k podhrdelníku, který by měl volně spočívat v místě, kde se krk setkává se spodní čelistí. Pod něj by se vám měly vejít 3-4 prsty tak, aby kůň mohl dýchat a polykat, ale přitom si do ohlávky nemohl šlápnout, když sníží hlavu.
- A nakonec lícnice. V ideálním případě by měly ležet paralelně s lícními kostmi. Pokud je podhrdelník moc krátký nebo dlouhý nebo nátylník není správně nastaven, všimnete si, že lícnice neleží paralelně k lícním kostem koně.
Jak pečovat o ohlávku
Péče o ohlávky všech typů je důležitá, protože během ní zkontrolujete pevnost všech částí a po přeprání ohlávku koni lépe upravíte tak, aby mu na hlavě správně seděla. Podrobný postup péče o kožené, nylonové i provazové ohlávky a tipy na ty nejlepší produkty pro péči o ně najdete v článku Péče o jezdecké vybavení.
Závěrečné tipy na oblíbené ohlávky
Při výběru ohlávky se zamyslete nad všemi aspekty, které jsme vám ukázali v tomto článku. Jedině tak vyberete ideální ohlávku, která vašemu koni nebude zavazet ani jej odírat. Nákup ohlávky si užijete i vy: na trhu najdete ohlávky různých barev, stylů i materiálů. Hledáte-li klasickou koženou ohlávku, podívejte se při výběru na tento model. Dáváte přednost měkké, zdobené ohlávce z nylonu? Určitě se podívejte na tuto. Tento model je zase podšitý měkoučkým beránkem.
Potřebujete provazovou ohlávku pro práci s koněm? Mrkněte na tuto parellku. Hledáte-li základní ohlávku za pár korun, potěší vás tato pro koně a tato pro hříbata.
Nejčastější otázky na téma ohlávka
Ohlávka se nasazuje na koňskou hlavu. V kombinaci s vodítkem se používá k uvazování koní (případně jiných zvířat). Slouží k bezpečné manipulaci a práci s koněm, například během čištění, vedení z výběhu, pohybu s koněm v prostoru stáje i venku, tréningu koně a práci s ním ze země a během jiných aktivit. Ohlávka se běžně nepoužívá pro ježdění, ačkoliv existují ohlávky, určené i pro tyto účely.
Pokud na koně v pastevním režimu někdo nedohlíží nonstop, může se kůň za stále nasazenou ohlávku zachytit nebo se na ní dokonce oběsí. Ohlávka také může koně odírat na různých částech hlavy i za ušima. Pokud koni ohlávku chcete nechávat ve výběhu, sáhněte po pohodlném, perfektně padnoucím modelu s vypolstrováním všech částí, které by koně mohly odírat: například po takovémto modelu pro poníky a po tomto pro koně.
Některé druhy ohlávek (především ty provazové/Parelliho) vyvíjí silný tlak na citlivá místa koňské hlavy, při špatném nasazení a používání mohou vést k poškození nervů. To se může stát například ve chvíli, kdy se kůň snaží ohlávku sundat. U provazových ohlávek je zásadní naučit se je správně vázat i používat (ve výcviku, nenechávat je koni ve výběhu). Čím tenčí provaz, tím větší tlak vyvíjí na některé body koňské hlavy. Ostatní typy ohlávek by měly být doplněny bezpečnostní karabinou, která se v případě velkého tahu uvolní.