Otěže

9 nejlepších otěží a kompletní průvodce výběrem: Recenze

Otěže jsou klíčem ke komunikaci mezi vámi a koněm. Jak vybrat ty pravé tak, aby se hodily k ostatnímu jezdeckému vybavení, jezdeckému stylu, disciplíně i zvolenému uždění? V tomto detailním průvodci najdete tipy na 9 nejlepších otěží, přizpůsobené potřebám různých disciplín i rozmanitých jezdeckých stylů.


Prvotřídní hnědá kůže

kožené hnědé anglické otěže

Vysoce kvalitní hnědé kožené otěže, doplněné měkkým úchopem, vyztuženým gumou. Anglická hovězí kůže je na dotyk jemná a při správné péči si zachová dlouho svůj tvar, takže nehrozí vytahání otěží. K udidlu se otěže zapínají pomocí přezek (háčků). Krásné otěže s neklouzavým úchopem.


Drezurní otěže

černé kožené drezurní otěže

Pevná černá otěž s pogumovanou stranou úchopu. Tenké otěže (1,6 cm) z kvalitní nebroušené kůže umožní perfektní kontakt s koněm ve všech drezurních figurách. Protiskluzový materiál ulehčí správné vedení koně. Otěže doplňuje praktická pojistka, k udidlu je připnete přezkami (háčky). Vhodné pro velké poníky a koně.


Elegance na skoky

kožené hnědočerné otěže na parkur

Pevné gumové otěže s protiskluzovým držením v elegantním hnědočerném provedení oceníte nejen na závodech. Dovolí vám pevný úchop, k udidlu se upínají přezkami. Materiálem je prvotřídní hovězí kůže, popruhy jsou z neklouzavé syntetiky. Kvalitně zpracovaný model nejen pro všechny skokany.


S popruhem s vpletenou gumou

černé otěže s gumou

Tyto hnědé či černé otěže obsahují popruh s vpletenou gumou, díky němuž se příjemně drží a nekloužou v ruce. Do udidla se zapínají pomocí háčků. Hlavním materiálem je kvalitní buvolí kůže, doplněna syntetickým popruhem. Otěže koupíte v kratší verzi pro poníky i ve standardní délce pro menší i větší koně.


Kožené se zarážkami

kaštanově hnědé anglické otěže

Černé či kaštanově hnědé otěže z kvalitní hovězí kůže se syntetickým popruhem, doplněným praktickými zarážkami. Na dotek příjemný materiál v rukou neprokluzuje. Svou délkou se otěže hodí pro velké poníky a koně. Při pravidelné péči vám tyto kožené otěže dlouho vydrží. Příjemné otěže pro ty jezdce, kteří nemají příliš v oblibě gumové držení.


Neklouzavé gumové otěže

jednoduché černé protiskluzové otěže

Praktické černé nebo kaštanové otěže s protiskluzovými body, které drží v ruce bez prokluzování. Hlavním materiálem je odolná buvolí kůže, popruh je vyroben z kaučuku. K udidlu otěže připnete praktickými přezkami. Délkou se hodí pro velké poníky i koně. Kvalitně zpracované otěže se skvělým poměrem ceny a kvality.


Nedělené westernové otěže

westernové otěže se švihy a karabinami


Nedělený typicky westernový model, které k udidlu upnete odolnými karabinami. Materiálem je pevný nylon v hnědé barvě. Výhodou nedělených otěží je, že vám při vyklouznutí z ruky neskončí na zemi, ale zůstanou ležet na krku koně. Ideální otěže pro vyznavače westernového stylu.


Odolná kůže na poníky i koně

kaštanové prošívané anglické otěže

Elegantně prošívané otěže v kaštanové či černé barvě, vyrobené z kvalitní buvolí kůže, odolné proti vytažení. Gumové držení z kaučuku neprokluzuje v rukou a dovolí vám správný kontakt s koněm. Dostupné ve velikostech pro poníky i koně. Jednoduché, kvalitně zpracované otěže.


Pro začátečníky a milovníky barev

barevné otěže pro začátečníky

Skvělé otěže pro všechny začínající jezdce. Čtyři barevně odlišené části otěží usnadní jejich správné držení při prvních lekcích i na vyjížďkách. Otěže jsou vyvedeny z odolné buvolí kůže, držení z neklouzavé syntetiky. Ve velikostech pro poníky i koně. Umožní koně vést kulatě, s hlavou dole.


Jak vybrat otěže: 5 nejdůležitějších kritérií

K uzdečce se otěže upínají přes udidlo nebo nánosník. Na co se zaměřit při výběru otěží? Nezáleží jen na celkové kvalitě jejich zpracování, ale i na vhodné délce, materiálu, váze otěží, vašem stylu ježdění (anglie, western) a jiných parametrech. Na všechna tato kritéria se podíváme podrobněji.

1. Délka

Celková délka otěží se obvykle pohybuje mezi 2,5 až 3,5 metry. Délka každé části by měla být okolo 1,5 m u standardně velkého koně, u poníka okolo 1,3 m, pro skoky a jiné disciplíny s kratším držením otěží okolo 1,4 m. Záleží ale i na délce koňského krku. Otěže se dnes často prodávají také ve velikostech pony, cob, full a extra full.

Ve westernovém ježdění se většinou pracuje s delší otěží, která koni umožní svobodněji pohybovat krkem a hlavou. Příliš dlouhé otěže ale mohou být rizikové z hlediska bezpečnosti, protože komunikace s koněm, jeho náhlé zastavení či rychlá změna směru mohou být obtížnější.

2. Materiál a jeho váha

Na trhu se nejčastěji setkáte s koženými (například hovězí či buvolí kůže), nylonovými či provazovými otěžemi z různých typů měkkých i tvrdších lan. Čím těžší je materiál a celkově otěž, tím snáz váš kůň vnímá každý pohyb vašich rukou a tím jemnější signály mu můžete předávat.

U otěží z kvalitní kůže či provazu kůň okamžitě ucítí, když tlak poleví, a učí se tak reagovat na jemnější pobídky. Příliš lehké otěže vám mohou lítat a kůň může špatně vnímat pobídky, které jsou nepřesné. Nekvalitní otěž vás tak nutí používat silnější a častější pobídky, než je nutné.

Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: Průvodce uzdečkami a Průvodce udidly.

3. Disciplína a jezdecký styl

Otěže se liší podle jezdeckého stylu i konkrétní disciplíny. Ty anglické bývají typicky vyrobeny z kůže, gumy, syntetiky či jejich kombinace. Pro parkur se používají kratší modely z neklouzavého materiálu, pro drezuru ty hladké, bez zbytečného zdobení či detailů. Ve vysoké drezuře se setkáte s uzdou, doplněnou dvojitými otěžemi, z nichž každý pár má svou funkci. Ty doplňují také speciální udidla.

Westernové otěže jsou přizpůsobeny ježdění ve westernovém stylu. Ladí k ostatní westernové výbavě, včetně westernového sedla. Uprostřed mohou být dělené či nedělené a vyrábí se například z provazu či z kůže. Mohou být i zdobené. Nenajdete na nich většinou žádné zarážky a další prvky.

4. Otěže s dělením či bez

Otěže se vyrábí z jednoho kusu materiálu (spojené, nedělené) či s dělením uprostřed. Dělené otěže se typicky používají ve westernu (například v disciplíně pleasure) a bývají výrazně delší, než otěž nedělená. Nedovolí koni šlápnout do otěží, pokud vyklouznou jezdci z ruky. V rukou je zkrátíte podle potřeby, ježděné disciplíny a délky koňského krku. Někteří jezdci je na konci svazují do uzlu.

Nevýhodou dělených otěží je, že vám mohou vyklouznout z rukou a nejsou-li svázané uprostřed, skončí na zemi. Správně vycvičený kůň by v takové chvíli měl zastavit. Nedělené otěže se snadno drží a v klidu je jednoduše zavěsíte na hrušku westernového sedla. Bývají o něco kratší oproti těm děleným. Musíte správně vybrat jejich délku, protože ji nelze později upravovat. Často je uvidíte na rodeu či při práci s dobytkem.

5. Způsob připevnění k uzdečce

K uzdečce otěž připevníte pomocí kovových karabin, provazu či kožených zakončení. Kovové karabiny jsou jednoduché, ale mohou některým koním vadit, protože kov o kov se neustále tře, což kůň cítí. Kožené či provazové zakončení je pro koně příjemnější a pomůže vám lépe vnímat každý pohyb koňské hlavy či huby. Můžete vyzkoušet různá zakončení a následně vybrat to, které váš kůň přijímá nejlépe.

Provazové otěže

Tento typ otěží často potkáte ve westernových disciplínách. Vyrábí se z kusu provazu či lana, s dělením uprostřed či bez něj. Koupíte je v různých barvách a průměrech lana, na konci mohou být doplněny koženými šlahouny (švihy).

K upevnění na uzdečku se používají například karabiny či kožená zakončení. Karabiny a kožené přezky by měly povolit při větším tlaku, aby se při pádu či při šlápnutí do nedělených otěží kůň nezranil.

Nedělené provazové otěže

černobílé provazové westernové otěže

Pomocné otěže 

Tento typ otěží učí koně nést hlavu v korektní pozici a zapojovat svaly celého těla žádoucím způsobem. Používá se k nápravě zlozvyků a během výcviku. Po výcviku či korekci se tato otěž sundává. Patří mezi ně například martingaly nebo Thiedemann.

Westernové otěže

Stejně jako anglický styl ježdění, také western má své vlastní vybavení, počínaje westernovými sedly přes speciální deky pod ně až po oblečení jezdce či uzdečky. Westernové otěže se liší podle disciplín a bývají o něco delší, než ty anglické.

Westernově ježdění koně nosí hlavu větinou níž, a tak jim to dlouhá otěž musí umožnit. Mezi westernovými otěžemi najdete klasické provazové modely s dělením i bez, kožené i syntetické otěže se zdobením či bez, pletené nylonové i přírodní otěže z koňských žíní. Barevných variant je nespočet a jezdci je rádi ladí s ostatní westernovou výbavou.

Mecate

Mecate otěž se používá při bezudidlovém ježdění, v kombinaci s bosalem nebo s provazovou ohlávkou na cestách. Jde o jediný kus lana, který lze zároveň využít také jako vodítko. Vyrábí se například z koňských žíní, kombinace nylonu s bavlnou či spletené bavlny. Díky materiálu bývá lehčí, než alternativa z jachtového lana. K bosalu se připevňuje na speciální uzel. Na konci mohou být mecate otěže doplněny koženým švihem.

Nylonové mecate

mecate z nylonu


Nevíte, jak správně spojit mecate s hackamore/bosalem? Mrkněte na tohle kovbojské video (v angličtině), které vám to názorně ukáže. Neumíte-li anglicky, pozorně sledujte kovbojovy ruce.

Otěže s karabinou

Otěž s karabinou potkáte u anglického i westernového stylu ježdění. Snadno je připnete k uzdečce a lehce je také odepnete. Ideální je doplnění těchto otěží bezpečnostními karabinami, které v případě nouze (například při pádu) povolí a kůň si tak neublíží.

Jak držet otěže

Na správné držení otěží neexistuje univerzální návod: liší se mezi anglickým a westernovým stylem. Při drezuře či parkuru je držení otěží jiné, než při běžném hobby ježdění. V tradičním westernu se drží obě otěže v jedné ruce. Nejčastěji jí bývala levá, protože kovbojové dominantní (většinou pravou) ruku používali k práci s lasem, otevírání a zavírání ohrad a k jiným úkonům. Dnes můžete ve westernu používat levou či pravou ruku podle libosti a podle toho, zda druhou rukou potřebujete například pracovat s lasem či bránami, třeba na závodech.

Zaměřme se ale nyní na rozšířené držení otěží oběma rukama v anglickém ježdění. Držení otěží musí být maximálně jemné, aby jezdec stále cítil kontakt s koněm, ale zároveň na něj v klidové pozici rukou nevyvíjel zbytečný tlak.

Držení otěží vždy vyžaduje klidnou ruku.

Správně držená otěž vede mezi prsteníčkem a malíčkem a zpět ven mezi ukazováčkem a palcem, který otěž přidržuje na místě. Polohy rukou je podobná držení půllitru piva, palec je nahoře, malíček dole, nejblíž koňskému krku. Ruce by měly zůstávat maximálně klidné ve všech chodech, pokud jezdec zrovna nedává koni konkrétní pobídky: jdou jednoduše s pohybem koně. Udidlo, zápěstí a loket tvoří přímku.

K držení otěží a správné práci s nimi se vyjadřuje toto povedené video, v němž se mladá jezdkyně zamýšlí nad přechodem od násilného (často školního) způsobu ježdění, ovládání a nucení koně do konkrétních pozic k maximálnímu naslouchání koni a jemné práci s ním.

Péče o otěže

Čím lépe se o otěže staráte, tím déle vám vydrží v perfektním stavu. Viditelné nečistoty z jejich povrchu otírejte ideálně po každém ježdění, jednou za čas otěžím dopřejte kompletní péči. Detailní postup péče o otěže v závislosti na materiálu a produkty, užitečné pro péči nejen o kůži, najdete v článku Péče o jezdecké vybavení.

Závěrečné tipy na nejlepší otěže

Správně zvolenými otěžemi můžete výrazně zlepšit vaši komunikaci a soulad s koňským parťákem. Hledáte-li klasické otěže z kůže, které něco vydrží, sáhněte po těchto. Věnujete se drezuře nebo parkuru? Hodit se vám budou speciální otěže, určené přímo na parkur a na drezuru. 

Levnější variantou otěží, která je zároveň méně náročná na údržbu, mohou být tyto gumové. Potřebujete otěže pro začátečníky, které vám ulehčí první lekce v sedle? Vyzkoušejte například tyto pro dospělé.

Hledáte otěže na western? Mrkněte například na tyto dělené či tyto nedělené. Někteří westernoví jezdci zase dávají přednost otěžím lanovým.

Ohodnoťte článek

Napsat komentář