Péče o jezdecké vybavení

5 nejlepších produktů pro péči o jezdecké vybavení + kompletní průvodce péčí

Jak vypadá správná péče o jezdecké vybavení? Jak se starat o všechny vaše cajky od sedla přes uzdečku, udidlo, podsedlovou dečku nebo třeba beránka? To se dozvíte v tomto podrobném průvodci, ve kterém najdete také tipy na 5 nejlepších produktů, určených převážně k péči o kůži, a šikovné pomůcky, které vám péči o jezdeckou výbavu výrazně usnadní.


1. Glycerinové mýdlo v kostce

péče o jezdecké vybavení z kůže zahrnuje glycerinové mýdlo, jako toto v kostce

Tohle glycerinové mýdlo rozpustíte ve vlažné vodě a tou navlhčenou houbičkou rovnou ošetříte kožené vybavení. Dejte pozor, aby voda nepěnila. Roztok kůži nejen čistí, ale také chrání. Hodí se pro běžnou každodenní péči. Po čištění mýdlem následuje olejování či mazání tukem podle potřeby. Nezbytný pomocník pro péči o kůži!


2. Glycerinový sprej

glycerinové mýdlo ve spreji

Nechce se vám připravovat vodní lázeň při každé údržbě sedla a další výbavy? Použijte tento glycerinový sprej, který rovnou odstraňuje nečistoty a chrání kůži. Naneste jej navlhčenou houbičkou, nechte zaschnout a podle potřeby pokračujte olejováním či mazáním tukem.


3. Olej na kožené vybavení

olej na kožené vybavení

Tento olej pomáhá hloubkově hydratovat a impregnovat kůži, zároveň změkčuje novou či příliš tvrdou kůži a vrací jí pružnost. Nepoužívejte na již změklou kůži ani na posedlí. Jedná se o směs speciálních vyživujících olejů, kterou snadno nanesete hadříkem nebo štětečkem. Nanášejte vždy až po očištění výbavy glycerinovým mýdlem nebo sprejem.


4. Tuk na kůži

tuk na kůži v krabičce

Pro správné vyživení koženého jezdeckého vybavení použijte tento tuk na kůži na bázi vosku. Tuk kůži hydratuje, pomáhá zachovat její pevnost i pružnost a zároveň ji chrání před vnějšími vlivy. Aplikujte pomocí hadříku poté, co kůži dobře vyčistíte a naolejujete.


5. Ubrousky na kůži

jednorázové ubrousky, s nimiž je péče o jezdecké vybavení z kůže hračkou

Tyto praktické jednorázové ubrousky vám usnadní běžnou péči o kůži a pomohou ji rychle vyčistit. Obsahují roztok, který čistí kůži bez použití vodní lázně nebo glycerinového spreje. Po očištění výbavu nechte oschnout, neoplachujte. Ubrousky neobsahují parfemaci, parabeny ani barviva vydrží vám až 30 měsíců.


Průvodce péčí o jezdecké vybavení podle materiálů

V této sekci najdete kompletního průvodce péčí o jednotlivé typy jezdeckého vybavení, seřazené podle materiálů. Další informace hledejte v článcích u konkrétních jezdeckých potřeb (například uzdečka, otěže, sedlo, jezdecký pad, helma na koně a další).

Náš průvodce se zaměřuje nejvíce na péči o kožené vybavení, která je komplikovanější, ale najdete v něm i návod k péči o syntetiku, kov, nylon, semiš, beránek a další v jezdectví oblíbené materiály.

Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: Čištění na koně: všechny pomůcky, které k čištění potřebujete

Péče o jezdecké vybavení: Obecné tipy

  • Syntetické vybavení většinou můžete vyprat v pračce, kožené ale perte raději v ruce. Ruční praní je nejšetrnější a zajistí vybavení nejdelší životnost.
  • Jezdecké oblečení, dečku a další potřeby můžete před praním vykartáčovat od nečistot a chlupů, případně použít vysavač se speciálním kartáčem.
  • Většina jezdeckého vybavení nepatří do sušičky a nežehlí se, nesušte na přímém tepelném zdroji, sušte raději ve stínu kvůli zachování odstínů barev.
  • Někteří koně mohou mít alergickou reakci na běžné prací prostředky! Na jakékoliv praní proto vždy volte jemné či speciální prací prostředky (například ty dětské) a na kožené části mýdlo glycerinové.
  • Silně znečištěné (ne však kožené) vybavení můžete před praním nechat odmočit ve vodní lázni.

Kůže

Co sem patří: sedlo, jezdecké boty, čapsy, kožené části podsedlové dečky a uzdečky, otěže, třmenové řemeny a další výbava
Co budete potřebovat: hadřík nebo jemnou houbičku, olej na kožené vybavení, glycerinový sprej či glycerinové mýdlo v kostce, tuk na kůži, volitelně ubrousky na kůži.

Kůže bez péče rychle praská a brzy stárne. Základem je její pravidelné čištění od nánosů bláta, prachu, koňského potu a jiných nečistot. Do péče o kůži patří nejen čištění suchou nebo mokrou metodou, ale také impregnace (například u bot), závěrečné olejování či natírání tukem.

Pro běžnou každodenní péči o kůži použijte navlhčený hadřík či houbičku, doplněnou například o jemné mýdlo.

Pravidelná péče o kůži má tři fáze: čištění, olejování a ošetření tukem podle potřeby. Jednou za týden či dva (podle toho, jak často ji používáte) výbavu vyčistěte dokonale. Kůži do vody přímo nenamáčejte a nevkládejte na delší dobu, mohla by se tím vysušit a popraskat.

péče o jezdecké vybavení z kůže je obzvlášť důležitá
Jezdecké vybavení z kůže potřebuje zvláštní péči.

Fáze 1 péče o jezdecké vybavení z kůže: Čištění

  1. Během čištění důkladně prohlédněte kožené vybavení. Zaměřte se na praskliny či jiné drobnosti, které potřebují opravit.
  2. Kožené vybavení čistěte houbičkou nebo hadříkem, namočeným do teplé (ne vařící) vody a speciálního mýdla, jako je toto glycerinové mýdlo v kostce či ve spreji (sprej už nepotřebuje vodu, můžete jej aplikovat přímo).
  3. U větších ploch postupujte krouživými pohyby, pro dočištění záhybů (například uzdečky či sedla) můžete použít jemný kartáček.
  4. Po mýdlové očistě jemným hadříkem odstraňte zbytky nečistot a vše dobře otřete tak, aby nikde nezůstalo mýdlo. 
  5. Koženou výbavu nechte vyschnout na chladnějším, tmavém místě se stálou teplotou, nikdy přímo u tepelného zdroje. 

Fáze 2 péče o jezdecké vybavení z kůže: Olejování

  1. Speciální olej na kůži používejte přibližně jednou měsíčně. Nové ohlávky, uzdečky či sedla a také ty často používané by měly být olejovány častěji. Olej patří především na tvrdší, suchou či popraskanou kůži, na tu změklou jej nepoužíejte.
  2. Olej dobře rozetřete hadříkem nebo jemnou houbičkou, postupujte místo vedle místa, krouživými pohyby.
  3. Po ošetření olejem nechte výbavu schnout až 2 dny.
  4. Přebytky oleje při olejování po jeho vstřebání otřete hadříkem, vybavení nesmí být mastné ani mazlavé na dotyk.

Fáze 3 péče o jezdecké vybavení z kůže: Ošetření tukem

  1. Tuk na kůži ji pomáhá hydratovat, dodává jí pružnost a měkkost.
  2. Tenkou vrstvu tuku rozetřete hadříkem či houbičkou, nechte vstřebat a na závěr rozleštěte.

Syntetika

Co sem patří: syntetické sedlo, jezdecké boty, čapsy, části podsedlové dečky a uzdečky, otěže, třmenové řemeny, vyjímatelná výstelka helmy a další výbava
Co budete potřebovat: hadřík nebo jemnou houbičku, jemné mýdlo

Péče o vybavení ze syntetiky není tak náročná, jako o to kožené: odpadá fáze ošetřování olejem či tukem. Syntetické vybavení (včetně sedla) pravidelně kontrolujte po ježdění a rovnou odstraňujte případné nečistoty. Občas jej očistěte navlhčeným hadříkem a nechte uschnout. 

Výrazně špinavé sedlo, čapsy či uzdečku očistěte houbičkou nebo jemným kartáčkem s mýdlovou vodou. Na závěr vždy opláchněte čistou vodou (můžete použít i hadici) a nechte vyschnout při pokojové teplotě (ne na mrazu ani na přímém topení či na slunci).

Také otěže si zaslouží péči
Pečujte o kožené i syntetické části sedla, to stejné platí i pro otěže.

Semiš

Co sem patří: části čapsů, semišové posedlí
Co budete potřebovat: hadřík nebo jemnou houbičku, jemné mýdlo, volitelně bezbarvou impregnaci

Péče o jezdecké vybavení z tohoto materiálu není příliš náročné. Semišové části čapsů či sedla jemně čistěte hadříkem, namočeným ve vlažné mýdlové vodě. Poté můžete semiš čas od času ošetřit bezbarvou impregnací, aby si zachoval svou schopnost voděodpudivosti.

Přírodní a umělý beránek

Co sem patří: beránek na sedlo, části deček
Co budete potřebovat: podle typu beránka šetrný prací prostředek nebo dětské mýdlo

Dečky s beránkem (přírodním či umělým) či beránka na sedlo můžete většinou prát v pračce na jemný program bez ždímání. Beránek, vlna a jiné přírodní materiály mohou vyžadovat speciální mýdla i zacházení. Mrkněte vždy na štítek konkrétního výrobku. Do sušičky beránky spíše nepatří, zkracuje jejich životnost.

Péče o jezdecké vybavení z nylonu a lana

Co sem patří: ohlávky, provazové a lanové otěže
Co budete potřebovat: jemné mýdlo, kartáček, hadřík

Mírně ušpiněnou ohlávku či otěže stačí otřít navlhčeným hadříkem nebo jemným kartáčkem. Jednou za čas (například jednou týdně, záleží na četnosti používání) vyperte celou ohlávku nebo otěž. Nejlepší péčí o ně je jemné ruční praní v mýdlové vodě.

Před praním je můžete namočit do kbelíku s vlažnou vodou a jemným mýdlem. Žádnou část neždímejte, nechte volně uschnout. Při schnutí tuto výbavu nepokládejte na přímé teplené zdroje. Vynechte bělicí prostředky a ohlávky ani otěže nežehlete.

nylonová stájová ohlávka
Nylonová ohlávka není náročná na péči.

Síťovina

Co sem patří: masky proti hmyzu
Co budete potřebovat: kartáček, jemné mýdlo, případně Betadine k desinfekci

Nejdříve ze síťoviny proudem vody nebo kartáčem očistěte zaschlé bláto a jiné velké nečistoty. Silně znečištěnou masku můžete naložit do kbelíku s mýdlovou vodou a nechat odmočit. Pokračujte ručním mácháním v mýdlové vodě.

Má-li maska lem z fleecu, dobře jej properte mezi prsty. Kdyby byl hodně znečištěný, můžete použít i nepříliš koncentrovaný roztok betadiny barvy slabého čaje pro desinfekci. Suché zipy příliš nedrhněte o sebe, aby se neponičily. Celou masku na závěr dobře propláchněte čistou vodou, až přestane pouštět mýdlo. Do sušičky většina masek nepatří.

Péče o jezdecké vybavení z kovu

Co sem patří: části třmenů, uzdečky, vodítek či ohlávek, udidlo
Co budete potřebovat: hadřík, kartáček

Kovové udidlo oplachujte vodou po každém ježdění, občas jej odrhněte kartáčkem od zbytků trávy a dalších nečistot. Máte-li kovové třmeny (ať už ty klasické nebo bezpečnostní třmeny), občasné přeleštění kovu navlhčeným a poté suchým hadříkem jim jen prospěje. Kovové části nášlapných ploch můžete odrhnout kartáčkem, případně nechat odmočit v kyblíku.

Péče o jezdecké vybavení zahrnuje také údržbu kovových a plastových částí třmenů
Pozornost věnujte také třmenům a své jezdecké obuvi.

Guma

Co sem patří: části třmenů, například nášlapné plochy, gumové části bičíku apod.
Co budete potřebovat: hadřík, kartáček, jemné mýdlo

Gumové nášlapné plochy třmenů a části jiné výbavy můžete odrhnout kartáčkem. Gumu můžete bez obav nechat odmočit i v kbelíku, je-li silně znečištěná, a až poté se pustit do důkladého čištění.

Závěrečné tipy na čisticí pomůcky a na téma péče o jezdecké vybavení

Pro čištění jezdeckého vybavení potřebujete několik užitečných pomůcek. Vždy se vám bude hodit hadřík, kartáč a také houbička. Na koženou výbavu si pořiďte toto glycerinové mýdlo v kostce nebo ve spreji. Kožené cajky potřebují také péči tímto speciálním olejem, který kůži pomáhá změkčovat, a občasné promazání tímto tukem. Pro rychlou každodenní péči o kůži využijete tyto praktické ubrousky na kůži.

Nyní už víte, jak postupovat při péči o jezdecké vybavení. Naše tipy vám údržbu výrazně zjednoduší, ale vždy se řiďte instrukcemi na štítku výrobku a přečtěte si návod na obalu konkrétního čisticího prostředku.

Použité zdroje: Wikipedia

Ohodnoťte článek

Napsat komentář