Rajtky

6 nejlepších jezdeckých rajtek a jak je vybrat: Recenze

Jezdecké rajtky hrají opravdu důležitou roli nejen kvůli pohodlí při ježdění, ale i z hlediska bezpečnosti. Na rajtkách nenajdete výrazné švy uvnitř, které by vám při ježdění vadily. Po pár hodinách v sedle by vám tyto švy mohly způsobit nejen otlaky, ale i modřiny.

Vybrali jsme pro vás 6 nejlepších dámských a pánských jezdeckých rajtek a kalhot. Celý výběr jsme sestavili tak, aby si to své našli zkušení i začátečníci, příležitostní jezdci i opravdoví koňáci. Ve výběru najdete rajtky klasických střihů včetně tipů na závodní modely.

Dámské rajtky

Pojďme se podívat na nejlepší rajtky pro dámy.


Pohodlí s celokoženým sedem

khaki jezdecké rajtky, přední pohled
khaki jezdecké rajtky, zadní pohled

Pohodlné sportovní rajtky, doplněné syntetickou kůží po celé délce nohavic včetně sedu. Udrží vás v sedle a ochrání před odřením vaše lýtka i sed. Model doplňuje praktická kapsička na zip. Celé rajtky jsou vyrobeny z odolné směsi syntetických materiálů s elastanem, nohavice zakončuje pružná lycra.


Neokoukané zimní rajtky

zelené zimní rajtky, přední pohled
zelené zimní rajtky, zadní pohled

Tyto klasicky střižené dámské rajtky v elegantních odstínech vás udrží v teple. Umožní vám maximální volnost v pohybu, zajištěnou příměsí elastanu. Kromě toho jsou rajtky vyrobeny z polyesteru. Doplňuje je pohodlná kapsička na přední straně, do které schováte kapesníčky a další drobnosti, které chcete mít stále po ruce. Nohavice jsou zúžené v dolní části, takže se skvěle vejdou do jakýchkoliv jezdeckých bot.


Závodní rajtky pro dámy

bílé dámské závodní rajtky, pohled zepředu
bílé dámské závodní rajtky na modelce

Elegantní rajtky do každého počasí, se kterými uděláte na závodech parádu. Strečový materiál skvěle pruží a zaručí vám pohodlí i na nejnáročnějších závodech. Vnitřní díl u kolen je doplněn protiskluzovými rajtfleky tak, aby se vám pohodlně držel balanc v sedle. Na modelu najdete řadu kapes, konce nohavic jsou z lycry, díky níž se vám budou kalhoty lépe natahovat. Reprezentativní model za super cenu.


Pánské rajtky

Nyní se pojďme podívat na ty nejlepší pánské rajtky z hlediska poměru ceny a kvality.


Oblíbené zimní rajtky s rajtfleky

tmavé pánské rajtky s vyztuženým sedem a rajtfleky, přední strana
tmavé pánské rajtky s vyztuženým sedem a rajtfleky, zadní strana

Pohodlné pánské rajtky, vhodné především na drezúru. Jezdci zajistí volný pohyb a maximální komfort v sedle nejen během drezúrní sestavy, ale i při jiných disciplínách nebo při každodenní práci s koněm. Příjemný materiál, odolný proti oděru, obsahuje také elastan. Přilnavá vnitřní část těchto pánských rajtek je protiskluzová. Rajtky doplňují 4 kapsy, z toho 2 na zip. Povedené kalhoty pro každého, kdo to myslí s ježděním vážně.


Zlatá střední cesta pro pány

tmavě fialové pánské rajtky s vyztuženým sedem, přední strana
tmavě fialové pánské rajtky s vyztuženým sedem, zadní strana

Příjemný model do chladnějších i teplejších dní ve dvou krásných barevných odstínech (černopetrolejová a černá káva). Přesně takové jsou tyto pánské jezdecké kalhoty, doplněné protiskluzovými rajtfleky ze syntetiky pro ještě lepší přilnavost v sedle a ten nejlepší kontakt s vaším koněm. Ve složení najdete také bavlnu a elastan, díky nimž jsou rajtky na dotyk příjemné a zároveň opravdu pohodlné. Na přední straně jsou dvě praktické kapsičky, na té zadní dvě falešné pro estetičtější vzhled kalhot. Spodní část nohavic je zúžená tak, aby nepřekážela v jezdecké obuvi. Sympatický model za příjemnou cenu.


Pohodlné závodní rajtky

bílé pánské závodní rajtky, přední pohled
bílé pánské závodní rajtky, zadní pohled

Bílé pánské závodní rajtky, které vám umožní elegantně reprezentovat vaši stáj. Díky silikonovým rajtflekům je skvělé přilnutí v sedle zajištěno. Rajtky jsou vybaveny praktickými kapsičkami. Pro tento model zvolil výrobce kvalitní mikrovlákno, které perfektně odvádí pot z povrchu těla, takže se budete cítit komfortně po celý závodní den.


Rajtky: 9 tipů pro výběr

Jezdecké kalhoty neboli rajtky (či westernové pantalony) vyberete podle následujících parametrů:

1. Cena

Chcete do rajtek investovat několik stokorun nebo vám nevadí utratit i pár tisíc? Od ceny se orientačně odvíjí také životnost vybraných rajtek, kvalita provedení i samotného materiálu. Pokud to s ježděním myslíte opravdu vážně, nevyplatí se na jezdeckých kalhotech šetřit. Nákupem nejlevnějších rajtek na trhu sice v dané chvíli ušetříte, ale nedočkáte se ani slušné životnosti, ani velkého komfortu. Takové rajtky možná za pár měsíců prodřete a nakonec vám nezbyde než si pořídit kvalitnější kousek.

Jezdkyně v lese na hnědákovi, oděná do žlutého trička a kraťasů.
Ježdění na koni v šortkách a bez helmy? Raději ne…

2. Četnost ježdění

Zeptejte se sami sebe: Jak často budete jezdit? Jste příležitostní jezdci, kteří se občas povozí v sedle, nebo jezdíte několikrát týdně, v létě i v zimě, v suchu i v dešti? Ne každý materiál snese dlouhé hodiny v sedle bez újmy. Některé rajtky jsou výrobcem přímo určené spíše pro příležitostné ježdění. Na to se při jejich výběru nezapomeňte dívat. Pokud informace o životnosti či odolnosti rajtek nenajdete v textu o produktu, jednoduše se zeptejte e-shopu (například přes chat nebo e-mail) nebo se informujte na prodejně jezdeckého vybavení.

3. Materiály, střih a kvalita provedení

S nákupní cenou rajtek přímo souvisí také kvalita materiálu. V nižších cenových kategoriích narazíte na rajtky ze syntetiky, ty dražší mívají kvalitní celokožený sed i rajtfleky na kolenou. Tyto prvky pomáhají správnému přilnutí kalhot k sedlu tak, aby bylo vaše ježdění pohodlné a bezpečné.

Vybrané rajtky se na vás nesmí nikde mačkat ani krčit. Takové záhyby vám mohou způsobovat při ježdění například odřeniny či modřiny. Ve správných jezdeckých kalhotech se prostě musíte cítit jako ve své kůži.

A co materiály? Setkáte se s produkty z bavlny bez i s příměsí, ze syntetiky či kombinací několika materiálů. Často ve složení najdete také elastan, zajišťující kalhotám pružnost. Některé jezdecké kalhoty bývají vyrobeny z džínoviny. Některé modely mívají ve spodní části praktické gumičky, kterými je upevníte ke spodní části vaší jezdecké obuvi. Informace k péči o všechny možné materiály si přečtěte v článku Péče o jezdecké vybavení.

Část obchodu s oděvy, vystavené rifle a džegíny.
Podobně, jako při výběru riflí, i u rajtek platí: musí vám perfektně sednout!

4. Typy jezdeckých kalhot

Na trhu najdete různé typy kalhot pro jezdce. V čem se liší a jak vybrat ty pravé?

  1. Džínové pantalony si oblíbili zejména westernoví jezdci, kteří je často doplňují vysokými weternovými čapsy. Bývají dole širší, než běžné rajtky. Shora až dolů bývají pokryté kůží nebo koženkou, takže chrání vaše stehna i lýtka před odřením.
  2. Jezdecké legíny poslední dobou také nabírají na popularitě. Pozor ale — opět je nezaměňujte za obyčejné legíny!
  3. Klasické jezdecké rajtky se nosí spolu s nízkými (mini) čapsy. Jejich spodní část bývá zúžená a patří do vysokých či nízkých jezdeckých bot.

5. Postava a pohlaví

Na trhu najdete speciální rajtky, určené pro dětské jezdce, pro dospělé ženy i muže. Ženské a mužské modely se liší nejen v barevném provedení a velikostech, ale také svým střihem. Nezapomeňte: kvalitní rajtky vám musí dokonale sedět, a proto při nákupu na e-shopu hledejte tabulku velikostí, která vám nákupy výrazně usnadní.

6. Jezdecký styl (anglie, western) a určení rajtek (např. běžná práce, hobby, závody)

Běžná práce s koněm na jízdárně nebo v terénu klade jiné nároky na rajtky, než účast na závodech. Na tyto účely si pořiďte speciální závodní rajtky. Ty jsou reprezentativnější a kvalitnější, než běžné rajtky pro každodenní práci s koněm. Často mívají světlé barvy, narozdíl od tmavších pracovních jezdeckých kalhot.

Pro westernové a anglické ježdění se většinou jezdci také oblékají jiným způsobem. Určitě si třeba z filmů vybavíte typické westernové jezdce v džínových pantalónech, překrytých vysokými čapsy s třásněmi. Angličtí jezdci proti tomu volí střídmější přiléhavé rajtky, doplněné podkolenkami či minichapsy.

7. Roční období a prodyšnost materiálu

Není žádným překvapením, že na letní a zimní období potřebujete jinou jezdeckou výbavu. V zimních rajtkách byste se totiž v letním horku doslova upekli. V horkém létě oceníte jezdecké kalhoty z lehčích, prodyšnějších materiálů. Na zimu zase vybírejte zateplené modely. Klidně je doplňte funkční termoprádlem nebo punčocháči, které vytvoří hřejivou spodní vrstvu.

Lonžování strakatého koně v podzimní mlze ve výběhu.
V chladnějších ročních obdobích oceníte zateplené rajtky.

8. Sladění s vaší výbavou i s koněm

Hlavně při soutěžích nebo společenských událostech ve vaší stáji vám určitě záleží na tom, aby vaše jezdecké rajtky nebo pantalony ladily ke zbytku jezdeckého outfitu (například k helmě, jezdeckým botům i čapsům). Při výběru ale dávejte pozor na barvy rajtek, jako je bílá, světle růžová nebo béžová. Tyto barvy jsou skvělé na závody a na vaši prezentaci. Při běžné každodenní práci na jízdárně nebo na vyjížďce v terénu či při práci ve stáji se vám ale velice rychle ušpiní. To poslední, co chcete dělat, je prát špinavé rajtky po každém ježdění.

9. Pohodlí především

A to nejdůležitější na závěr: rajtky vás nesmí nikde tlačit, táhnout nebo omezovat v pohybu. Nesmí se vám shrnovat přes kolena ani kdekoliv plandat. Musíte se v nich cítit pohodlně a přitom bezpečně. Jedině tak se můžete plně soustředit na vašeho koně.

Vhodné rajtky pomůžou vašemu jezdeckému stylu

Jezdectví na profesionální i na hobby úrovni je náročný sport, který neodpouští žádnou nedokonalost na straně jezdce. To platí také pro jezdecké vybavení. I proto je tak důležitý správný výběr jezdeckého oblečení, včetně jezdeckých kalhot. Kvalitní a dobře padnoucí rajtky či pantalony můžete používat klidně i několik let. I potom je využijete — například při práci ve stáji.

Nejčastější otázky na téma rajtky

Jak se jmenují jezdecké kalhoty (rajtky)?

Jezdecké kalhoty nesou několik různých označení. Nejčastěji se setkáte s názvy rajtky (uplé jezdecké kalhoty nejčastěji z přilnavého, neklouzavého materiálu) nebo pantalony (westernové jezdecké kalhoty). Jezdecké pantalony bývají narozdíl od rajtek rozšířené u kotníků. Každé jezdecké kalhoty sahají až ke kotníkům a doplňují se čapsy (vysokými westernovými čapsy až do pasu nebo miničapsy po kolena, využívanými hlavně v anglickém ježdění).

Můžu jezdecké kalhoty nahradit legínami, tepláky nebo kraťasy?

K ježdění na koni patří také správné jezdecké vybavení, včetně jezdeckých kalhot. Rajtky či pantalony jsou nejbezpečnější i nejpříjemnější volbou. Proč? Legíny bez protiskluzových částí budou v sedle klouzat, volnější tepláky se navíc mohou zachytit o některou část jezdeckého vybavení. Kraťasy se na ježdění také nedoporučují, protože nechrání lýtka a stehna před otlaky a modřinami. Myslíte-li ježdění na koni vážně, pořiďte si k tomu určené jezdecké kalhoty.

Jaké jsou nejlepší jezdecké kalhoty?

To záleží nejen na vašem jezdeckém stylu. Rajtky se liší podle velikosti i pohlaví jezdce a také podle jejich určení (hobby, závody). Dámy mohou sáhnout po těchto pohodlných kalhotách se silikonovým sedem, pánové zase například po tomto oblíbeném modelu. Bílé závodní modely se vyrábí stejně tak pro dámy i pro pány.

Použité zdroje: Wikipedia

Ohodnoťte článek

Napsat komentář