Sedlo na koně

Sedlo na koně: Kompletní průvodce výběrem a údržbou

Po nákupu koně bývá právě sedlo na koně druhou největší investicí v začátcích ježdění, která se vám ale opravdu vyplatí. Na správné volbě sedla totiž závisí zdraví vašeho koňského parťáka, ale pohodlné sedlo vám pomáhá také správně jezdit a dobře se sladit s koněm.

V našem průvodci výběrem sedla vám poradíme se všemi aspekty jeho pořízení. Dozvíte se, podle jakých parametrů vybírat, jak o sedlo pečovat, jak jej správně skladovat nebo kde můžete sedlo koupit. Ukážeme vám i alternativy sedel a zodpovíme všechny otázky, které během výběru sedla řešíte.

Ježdění bez sedla a výběr sedla na koně

Jezdit na koni se dá i bez sedla. Určitě i u vás ve stáji najdete jezdce, kteří se čas od času vyhoupnou na hřbet svého miláčka jen tak, bez ničeho. Ježdění bez sedla patří k moderním směrům horsemanshipu, který se snaží o maximální soulad s koněm a s přírodou. Má to ale háček: jako jezdec musíte mít skvělou fyzičku a sílu v nohou, abyste se na koni vůbec udrželi.

Potřebujete také výborný balanc a koordinaci pohybů a v rychlejších chodech často není koňská páteř ve vašich slabinách dvakrát příjemným zážitkem. Chybí třmeny a opora v podobě sedla, které vás pomáhají bezpečně držet na koni například i ve chvíli, kdy se kůň lekne, vyhodí nebo uskočí do strany.

Správný výběr sedla je důležitý také proto, že dobře napasované a padnoucí sedlo pomáhá efektivně rozkládat vaši váhu do větší části koňských zad, než při jízdě bez sedla. Vhodné sedlo také koni chrání záda, zajišťuje mu maximální volnost pohybu a pomáhá rozvíjet ty správné svaly.

Pro koně tedy sedlo dlouhodobě lepší variantou, než ježdění bez sedla, ačkoliv čas od času se můžete svézt i bez něj. Obecně se ale doporučuje bez sedla jezdit pouze občas a spíše kratší časové úseky.

dětská jezdkyně v bílé vestě se svým koněm hnědé barvy
Sedlo je pro koně lepší, než ježdění bez něj. Musí ale koni perfektně sednout.

Sedlo, které vašemu koni dobře nesedí, mu může způsobovat otlaky i odřeniny. Ty přímo působí nejen na koňské zdraví, ale i na psychiku. Pokud je vašemu koni sedlo nepříjemné, bude se bát každého dalšího setkání se svým jezdcem.

Sedlo na koně: 6 důležitých tipů pro výběr

Výběr správného sedla je výzva. Nestačí jen vybrat jakékoliv sedlo na western nebo anglii. Společně se zaměříme na nejdůležitější faktory, které ovlivňují volbu vhodného sedla pro vašeho koně.

1. Jezdecká disciplína

Potřebujete sedlo na koně, v němž se budete věnovat konkrétní jezdecké disciplíně? Budete v něm závodit například v parkuru, soutěžit ve všestrannosti nebo předvádět eleganci vašeho koně na drezurních soutěžích? V takových případech sáhněte po speciálních sedlech, určených pro konkrétní disciplíny (například skokové nebo drezurní sedlo). Hledáte-li pohodlné sedlo pro courání po lesích a občasný trénink, bude vám stačit některý univerzální model.

2. Kůže nebo syntetika

Sedla bývají zhotovena z pravé kůže nebo ze syntetiky. Oba materiály mají své příznivce a odpůrce. O kožené sedlo se musíte poctivě starat, ale vydrží vám i desítky let. Syntetické sedlo bývá výrazně lehčí, jednodušší na údržbu a stejně jako to kožené jej najdete ve westernové i anglické podobě. Dnes už se syntetika svým vzhledem blíží tradičnímu koženému sedlu. Cena koženého sedla je obvykle výrazně vyšší: za kvalitní materiál si musíte připlatit.

westernové sedlo hnědé barvy, pověšené na plotě
Western nebo anglie? Záleží na vašem jezdeckém stylu a na vašem koni.

3. Rozpočet a sedlo na koně

Ceny sedel se pohybují od několika tisíc korun až po desítky (i stovky) tisíc. Stanovte si pro sebe cenové rozmezí, které do sedla chcete (a můžete) investovat. Nejdražší sedlo nemusí být nutně to nejlepší; záleží na tom, co vyhovuje vám a vašemu koni. Chcete-li ušetřit bez kompromisu na kvalitě, zaměřte se na sedla jednoduššího provedení bez zdobení kamínky, stříbrem či dalších detailů, které slouží jen pro efekt.

4. Aby sedlo sedlo (koni i vám)

Výběrem sedla, které se vám líbí a odpovídá vašemu rozpočtu, to nekončí. Důležité je, zda perfektně sedí vašemu koni a vám se v něm pohodlně jezdí. Nepadnoucí sedlo může být jednou z příčin problematického chování koně. Koni často působí otlaky, odřeniny i potíže nejen se zády. Jezdci zase špatné sedlo nedovoluje dobře komunikovat s koněm, což může vést k nedorozuměním a nesouladu dvojice.

5. Nechte si poradit

Nebojte se zeptat ve svém okolí. Nechte si poradit od zkušenějších jezdců nebo se podívejte na recenze na internetu na stránkách, kterým sami věříte. Hodnocení a komentáře dalších zákazníků vás mohou upozornit na přednosti i nedostatky konkrétních modelů sedel, kterých si na první pohled nemusíte všimnout. Často v nich najdete také informace, týkající se kvality zpracování i životnosti jednotlivých sedel.

6. Styl

Chcete výrazně zdobený model, který bude vašemu koni slušet, nebo hledáte spíš jednodušší klasiku? Zajímají vás neobvyklé detaily, kamínky, kované či stříbrné prvky? Dnes máte při výběru obrovské možnosti, co se týče estetického provedení sedla. Především mezi westernovými modely najdete nádherně zdobená a propracovaná sedla.

bílý kůň s modrou čabrakou a podsedlovou dečkou pod tmavým anglickým sedlem, v pozadí domečky
Rádi svého koně zdobíte? Zvolte takové sedlo, které bude ladit se zbytkem výbavy.

Pasování sedla

Prakticky každý kůň během života mění své tělesné proporce. Postupem času může přibrat nebo zhubnout, nasvalit se nebo o svaly naopak přijít. Vše záleží na jeho kondici, stravě, zdravotním stavu a případných zdravotních problémech či úrazech. Z toho vyplývá jediné: jednou napasované sedlo koni většinou nesedí celý život. Vybrané sedlo na koně musí padnout i jezdci a odpovídat jeho váze, výšce, tělesné konstituci i délce nohou.

Pasování sedla je opravdové umění. Vaše sedlo byste měli nechat odborně kontrolovat přibližně každých 3-6 měsíců podle toho, jak se mění osvalení vašeho koně nebo aktivita, které se společně věnujete. Během této kontroly by odborník měl prověřit, jak koni sedlo padne v klidu i v pohybu na rovném povrchu. Koně by měl i přeměřit a sledovat jeho pohyb po nasedlání například na lonži.

Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: 10 nejlepších ohlávek pro koně a jak vybrat a také 10 nejlepších masek proti hmyzu

Nové sedlo na koně z obchodu, na míru nebo z druhé ruky? Pro a proti všech variant

Sedlo na koně můžete koupit nové, nechat si jej vyrobit na míru nebo vašemu miláčkovi napasovat použité sedlo. Záleží na vašich finančních možnostech i na tom, zda sedlo využijete pro občasné hobby ježdění, hledáte speciální model na některou jezdeckou disciplínu či chcete i závodit. Sedlo tak musí nejen skvěle padnout koni a být vám pohodlné, ale také se hodit pro zamýšlené účely.

Nové sedlo koupíte už od několika tisíc korun. Pokud je váš rozpočet hodně omezený a zároveň hledáte univerzální model na vyjížďky do lesa a občasné tréninky, během výběru můžete zvážit i variantu použitého sedla. Ta má ale několik háčků, jak uvidíte níže. Na následujících řádcích najdete výhody a nevýhody jednotlivých možností při pořízení sedla.

Nové sedlo (z obchodu)
nižší cena oproti sedlu na míru
máte jistotu, že se sedlem nebylo špatně zacházeno
široký výběr modelů v anglickém i westernovém stylu
záruka
koupíte a jezdíte, nečekáte na výrobu a dodání
na začátku často rychleji ztrácí hodnotu a později jej můžete prodat za méně, než již použité sedlo
nemusí dobře sedět právě vašemu koni, zásadní je správné napasování

Sedlo na zakázku (na míru)
to kvalitně vyrobené vašemu koni 100% sedí
záruka
ideální pro koně s různými specifiky (například vystouplejší lopatka, vysoký kohoutek apod.)
v ceně bývá i odborné měření koně a podrobná analýza
může se hůře prodávat, než běžná sedla (kvůli přesnému napasování i vyšší pořizovací ceně)
připlatíte si
obvykle delší dodací lhůta

Použité sedlo (z druhé ruky)
sedlo už je zaběhlé a přitom v dobrém stavu, pokud o ně majitel pečoval
cena i zlomková oproti novému sedlu, za slušnou částku můžete získat skvělé sedlo vyšší třídy
věnujete-li se více disciplínám, potřebujete několik sedel a nákupem těch použitých můžete ušetřit
koupíte a jezdíte, nečekáte na výrobu a dodání
musíte rozumět trhu, abyste věděli, zda je cena adekvátní
musíte dobře prověřit a vyzkoušet sedlo před koupí a zkontrolovat nejen povrch, ale i stav kostry
neznáte historii sedla a nevíte, jak se s ním zacházelo a kde bylo skladováno
většinou bez záruky (někteří přeprodejci nabízí i záruku)

Nákup sedla přes internet

Dá se sedlo bezpečně koupit přes internet? Určitě ano. Poradíme vám, jak zajistit, že za své peníze opravdu dostanete to, co jste si objednali.

Dávejte si pozor na různé neověřené prodejce na bazarech, diskusních fórech a podobných webových stránkách. Může se stát, že jim pošlete zálohu a sedlo nikdy neuvidíte, nebo vám přijde prázdná krabice.

Když kupujete nové sedlo z ověřeného e-shopu, nemusíte se bát podobných potíží. Některé e-shopy nabízí i možnost sedlo nezávazně vyzkoušet před jeho nákupem. Stačí se domluvit na jeho zapůjčení na vámi vybrané prodejně.

Přeprava sedla poštou může být riskantní, protože by mohlo dojít například k poškození jeho kostry. Doporučujeme proto zvolit takovou přepravní službu, které opravdu důvěřujete. Máte-li tu možnost, objednejte sedlo z e-shopu a vyzvedněte jej na prodejně.

jezdkyně v černém s černou helmou, zapínající hnědému koni sedlo
Informujte se na e-shopu nebo se zeptejte prodejce, co vše je v ceně.

Vybíráte použité sedlo? Poproste prodejce o zaslání rozměrů posedlí a nechte si sedlo nafotit zepředu, z obou stran i zezadu. Chtějte vidět i spodní stranu sedla, posedlí a stav zápinek na podbřišník. V případě jakýchkoliv viditelných poškození požádejte o fotky z co největší blízkosti. Má-li sedlo sériové číslo, nechte si vyfotit i to. Zeptejte se, jak je sedlo staré, proč jej majitel prodává a co vše je v ceně (například podbřišník, třmeny, třmenové řemeny a další součásti).

Jak vybrat správnou velikost sedla?

Každý kůň je jiný. Úzká nebo široká záda, vysoký či nízký kohoutek, krátké nebo dlouhé tělo… Nejen těmto rozdílům musíte přizpůsobit výběr vhodného sedla. Na začátku vás budou zajímat 2 důležité parametry: šířka komory (aby sedělo koni) a délka posedlí (aby sedělo vám). 

Délka posedlí se označuje v palcích a mezi westernovými a anglickými sedly se číslování často liší. Posedlí se měří jako přímka, vedoucí od středu zadní rozsochy po střed nýtu na boku přední rozsochy.

dívka v klobouku a džínách se svým hnědým koněm, kůň má westernové sedlo a deku
Westernové sedlo může být pohodlnější pro vás i pro koně, a to především na delší vyjížďky. Většinou rozkládá váhu jezdce lépe, než to anglické.

Šířku komory zjistíte změřením sedla ve spodní části, v oblasti nad sedlovými polštáři. Komory se běžně označují čísly (například 1-4 u anglických sedel, tedy úzká, střední, široká a velmi široká komora) v závislosti na šířce koňského kohoutku. Kromě toho ale najdete i extrémně úzkou nebo extrémně širokou variantu. Při výběru sledujte i tvar komory. Některému koni bude sedět ta do U, jinému ta, tvarovaná do V.

Pozor: všechny tyto údaje jsou jen orientační. Sedlo totiž může mít mohutnější polštáře nebo mohou být našité v různé výšce u dvou sedel se stejnou komorou, přičemž vašemu koni jedno perfektně sedne a druhé ne (právě kvůli různým polštářům).

Také u westernového sedla je důležitý kohoutek vašeho koně. Ideální velikost posedlí bývá obvykle o 2 palce menší, než ta, která vám sedí u anglického sedla. Opět platí, že mohutnější nebo vysocí jezdci musí volit větší velikosti, než junioři, děti nebo drobnější postavy.

Jak poznáte správnou velikost sedla a co se s koněm i jezdcem děje, když sedlo nesedí ani jednomu z nich? To uvidíte na následujícím videu.

Westernová a anglická sedla a jejich alternativy

Jedním z hlavních faktorů výběru sedla je otázka, zda jezdíte western nebo anglii. Anglická a westernová sedla mají svá specifika, hodí se pro různé účely a typy jezdců.

Westernová sedla jsou původně navržena pro kovboje, kteří v nich trávili celé dny při práci s dobytkem. Zaměřují se na pohodlí pro jezdce i pro koně. Bývají výrazně těžší, než ta anglická, jsou mohutnější a zabírají větší část koňských zad. Jezdcovu váhu rozkládají na větší plochu, což je pro koně příjemnější hlavně při delším ježdění. 

Westernová sedla bývají často zdobenější. Podobně jako najdete speciální anglická sedla na drezuru či parkur, i westernová sedla se liší podle disciplín a koupíte tak sedla na tradiční westernové disciplíny, jako například roping, reining nebo trail.

Anglické sedlo vám většinou umožňuje bližší kontakt s koněm, než to westernové. Je také podstatně lehčí a menší. Výběr anglického sedla opět závisí na disciplínách či aktivitách, které v něm chcete vykonávat.

nasedlaný kůň na úvaze, vedle stojí barel
Sedlo s kostrou nebo jezdecký pad? Můžete střídat i obojí.

V současné době se na trhu objevuje řada alternativ kostrových sedel. Ty mají často tu výhodu, že nemívají pevnou kostru a tak se nemusí pracně pasovat a po pár měsících měnit, když váš kůň změní svou tělesnou konstituci. Bezkostrová sedla se díky absenci kostry lépe přizpůsobují koni, který je například na začátku výcviku a teprve se nasvaluje.

V obchodech najdete různé jezdecké pady, bezkostrová sedla a další alternativy, které můžete se svým koněm také vyzkoušet. Můžete střídat i pad nebo bezkostru s klasickým sedlem.

Péče o sedlo na koně

Prach, hlína, pot, déšť, bláto… To všechno se na vašem sedle podepisuje a postupně je ničí.Nezoufejte: stačí vědět, jak se o kožené nebo syntetické sedlo správně starat. Neudržovaná kůže i syntetika časem degraduje, může popraskat, zranit koně nebo ohrozit vaši bezpečnost.

Před čištěním sedla vždy sundejte třmeny, brašny, podbřišník a všechny další doplňky. Ty čistěte odděleně. Jezdíte-li denně, měli byste se důkladnému čištění věnovat přibližně jednou týdně. Vše důležité k péči o kožené i syntetické sedlo či o semišové posedlí se dozvíte v článku Péče o jezdecké vybavení.

Jak skladovat sedlo na koně

Správné skladování sedla má podstatný vliv na jeho životnost. Volte vždy suché místo se stabilní teplotou. Hlavně koženým sedlům škodí zvýšená vlhkost, takže do vlhké sedlovny patří odvlhčovač vzduchu (a v zimě také vytápění). Pokud v zimě nejezdíte, uložte si sedlo klidně u vás doma, v suchu a v teple (ne u přímého tepelného zdroje). Vlhká a chladná sedlovna není to pravé místo pro vaše sedlo.

Při skladování na sedlo patří ochranný obal, ať už sáhnete po natahovací variantě nebo té se zapínáním na zip. Sedlo umisťujte na k tomu určené držáky nebo stojany. Nikdy je nepokládejte na podlahu: takovým skladováním sedlo trpí a může se tvarově zdeformovat. 

Praktický obal na sedlo na koně

obal na sedlo QHP

Univerzální sedlo? Neexistuje…

Když vybíráte sedlo na koně, do hry vstupují pohodlí koně i jezdce, rozpočet, jezdecký styl a řada dalších faktorů, které jsme v článku podrobně popsali. Nezapomínejte, že sedlo vybíráte na řadu let dopředu a proto se vyplatí na něm nešetřit. Neexistuje jedno univerzální sedlo, protože každý kůň má jinou anatomii (a každý jezdec také). V článku jsme vám pomohli ujasnit parametry výběru a doporučili jsme vám užitečné doplňky, které se vám budou při ježdění a údržbě sedel hodit, jako například ochranné obaly na sedlo.

Použité zdroje: Wikipedia

Ohodnoťte článek

Napsat komentář