Třmeny

5 nejlepších třmenů a kompletní průvodce výběrem: Recenze

Mnoho jezdců o výběru třmenů příliš nepřemýšlí a spokojí se s tím, co dostali například při nákupu sedla. Správně vybrané třmeny ale dokážou podstatně zlepšit rovnováhu, podpoří správnou pozici nohy i korektní sed.

V tomto průvodci najdete 5 nejlepších a nejzajímavějších třmenů pro dospělé i dětské jezdce a 8 praktických tipů, které vám pomohou je správně vybrat.


Pro maximální stabilitu

bezpečnostní rozepínací tmavé třmeny

Příjemný model s pružným bezpečnostním mechanismem, který při pádu uvolní nohu. Protiskluzové nášlapy, vyšší hmotnost pro větší stabilitu nohy a ocelový rám vám pomohou si maximálně užít bezpečnou jízdu. Hodí se na parkur, drezuru i rekreaci. V balení najdete i ochranný obal pro uskladnění i přepravu.


Odolný nerez pro děti i dospělé

nerezový model s gumovým nášlapem

Nerezové třmeny pro děti i dospělé s gumovými protiskluzovými nášlapy. Materiál s přehledem odolá vlhkosti i korozi. Hodí se pro všechny disciplíny a nejsou náročné na údržbu. Pohodlné a za příjemnou cenu, která potěší každého jezdce.


Pevné plastové třmeny

lehké černé gumové třmeny

Odlehčené třmeny z odolného plastu s pohodlnou nášlapnou plochou, která nohu drží pevně na místě. Lehce se udržují: stačí je jen omýt vlhkou houbičkou nebo hadříkem. Perfektní model pro každodenní ježdění se skvělým poměrem ceny a kvality.


Barevné westernové třmeny

lehké barevné westernové třmeny

Lehké hliníkové třmeny pro westernové jezdce. Stylově zpracované, dostupné v několika krásných barvičkách. Třmeny jsou doplněny odolnou kůží a praktickou protiskluzovou nášlapnou vložkou. Pro všechny milovníky westernového ježdění.


Bezpečnost pro malé začátečníky

bezpečnostní dětské třmeny s gumičkou

Praktické bezpečnostní třmeny pro malé začátečníky. Nášlapy jsou vybaveny protiskluzovou plochou s vroubky, které nohu drží pevně na svém místě. Materiál třmenů odolá vlhkosti i zimnímu počasí. Jednoduchý model, které potěší všechny dětské jezdce.


8 tipů, jak vybrat třmeny

Při výběru třmenů se zaměřte především na 8 klíčových parametrů, které si podrobně projdeme v této sekci.

1. Velikost

Aby třmeny správně plnily svou funkci, je třeba zvolit vhodnou velikost. Pokud jsou moc široké, noha vám z nich snadno vyklouzne. Jsou-li moc úzké, může se vám v nich naopak zaseknout. Špatná velikost třmenů vás ruší při ježdění, působí nepohodlí i bolest nohou.

Jak zjistit, zda jsou třmeny dostatečně široké? Mezi vaší nohou a třmenem musí v nejširším místě na obou stranách zůstat volný prostor, široký jeden prst.

Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: Bezpečnostní třmeny

2. Materiál a hmotnost

Spousta třmenů se dnes vyrábí z lehkých materiálů, jako například plast či hliník. Zda dáte přednost kovu nebo něčemu lehčímu je na vás. Lehčí třmeny většinou pomohou snáze ovládat koně a udržet nohy v klidu. Často se používají v trailu a endurance.

Příliš těžké třmeny vás mohou dříve unavit a brát vám energii. Záleží také na tom, kolik hodin (denně či týdně) jezdíte. Na 2-3 hodiny týdně vám nemusí vadit ani ty těžší. Máte-li týdně odjezdit několik koní nebo se rádi vydáváte na dlouhé trasy, poohlédněte se spíše po lehčích modelech.

Těžší nerez

nerezové třmeny s gumovým nášlapem

Třmeny z plastu a hliníku bývají stabilní a lehčí, než ty kovové, čímž snižují celkovou hmotnost jezdeckého vybavení. Snadno se udržují a ty plastové většinou patří k těm levnějším. V chladném počasí nejsou studené na dotek, jako kov, a plast vám navíc nezrezaví. Citlivější koně mohou lépe reagovat, když se jich dotkne plastový třmen, než když na svém boku ucítí chladný kov.

3. Jezdecká disciplína

Jezdíte-li western, nejspíš se budete poohlížet po hlubokých, stabilních a pohodlných westernových třmenech, ladících k westernovému sedlu. Na různé anglické disciplíny (k anglickému sedlu) zase budete volit klasické anglické třmeny z různých materiálů. Oba druhy třmenů mohou být doplněné i bezpečnostním mechanismem (tyto třmeny najdete v našem článku Bezpečnostní třmeny). Konečný výběr opět závisí na vašich preferencích; dělení na western a anglii vám ale pomůže zúžit výběr. U jezdeckých padů se můžete setkat s ježěním bez třmenů, s anglickými i westernovými třmeny.

4. Typ a šířka nášlapných ploch

Nášlapy zvyšují vaši bezpečnost, ovlivňují pozici nohou, jejich stabilitu ve třmenech i vaši pozici v sedle. Nejčastěji jsou gumové, kovové nebo z kombinace obou. Bývají protiskluzové, aby nohy lépe držely ve třmenech. Mohou obsahovat také tlumicí podložky pro pohodlnější ježdění. Nášlapné plochy mohou být doplněné i drobnými kovovými hroty, které pomáhají nohu držet na místě.

Nejčastější šířka nášlapných ploch je 12 cm. Ta sedí většině dospělých jezdců. Pro děti se vyrábí nejčastěji šířky 10 nebo 11 cm. Ty by se měly používat přibližně do velikosti obuvi 37. Nadměrné 13 cm široké třmeny najdete na trhu méně často a jsou určené pro jezdce s opravdu velkou a širokou nohou.

5. Třmeny a bezpečnost

U třmenů vás bude zajímat i bezpečnost. Důležité je, aby vám při pádu noha vyjela ven a kůň vás netáhl za sebou. Některé třmeny proto mají (často na jedné straně) vyklápěcí bezpečnostní mechanismus, který se v nebezpečných situacích rozepne a zabrání zaseknutí nohy. Mezi bezpečnostními modely také najdete ty kloubové a gumičkové. Tipy na zajímavé bezpečnostní třmeny najdete v článku Bezpečnostní třmeny.

Vyklápěcí třmeny

bezpečnostní rozepínací tmavé třmeny

Třmeny s gumičkou

dětské třmeny s gumičkou

6. Typ jezdecké obuvi

Bez ohledu na to, jaké třmeny si vyberete, je důležité nosit kvalitní vysoké či nízké jezdecké boty se správným podpatkem. Ten vám dovolí nohu v případě potřeby rychle vytáhnout ze třmenů, avšak brání jejímu neustálému vyklouzávání.

Při výběru třmenů myslete na všechny typy bot, ve kterých jezdíte. Mohou mezi nimi být vysoké závodní boty, perka na běžné ježdění i širší pracovní boty. Ujistěte se, že všechny vaše boty do třmenů správně sedí a noha se vám nezasekne. Ačkoliv mívají třmeny protiskluzové nášlapy, rozhodně na koni nejezděte v jiné než k tomu určené obuvi.

Pozor i v zimě: termoboty často bývají objemné a nesmí se do třmenů zapasovat tak, aby noha při pádu nemohla vyklouznout.

7. Cena

Při výběru třmenů hraje roli také jejich cena. Potřebujete speciální třmeny na závody nebo vám stačí něco jednoduchého na lítání po lesích? Můžete si dovolit luxusní třmeny některé renomované značky nebo nemáte peněz nazbyt? Myslete i na to, že rozumná investice do třmenů může výrazně zlepšit vaši bezpečnost, komunikaci s koněm i celkový pocit z ježdění.

Základní třmeny koupíte od několika set korun; cena těch profesionálních, odlehčených či sportovních se může vyšplhat i do vyšších tisíců korun.

detail kovových třmenů na sedle
Stačí vám levné třmeny, jako tyto, nebo chcete raději ty bezpečnostní? Volba je na vás. 🙂

8. Pokročilost a pohodlí jezdce

Především do jezdeckých začátků byste měli zvážit bezpečnostní třmeny. To platí i pro malé děti, které se teprve učí jezdit. Pokročilí jezdci by naproti tomu měli volit především takové třmeny, které nohu drží pevně na místě a s nimiž se jim bude dobře pracovat. Mohou být z lehčích i těžších materiálů, zde záleží na preferencích jezdce.

Správné třmeny vám pomohou předcházet bolesti kotníků i kolen a nadměrnému nepohodlí, spojenému s korektním jezdeckým sedem. Pohodlné třmeny jsou jako pohodlné boty: budete se v nich cítit příjemně a čas v sedle si užijete.

Westernové třmeny na koně a jejich specifika

Westernové třmeny jsou speciálně navržené k westernovým sedlům a určené pro westernové ježdění. K sedlům se hodí svým stylem i způsobem uchycení. Často se vyrábí z plastu, hliníku nebo různých druhů dřeva. Ty na show může doplňovat například zdobení ze stříbra či jiných kovů.

Oproti anglickým třmenům jsou ty westernové mohutnější a většinou nemají bezpečnostní mechanismus. Některé modely ale svým tvarem pomáhají uvolnění nohy při pádu nebo obsahují otvírací bezpečnostní část podobně, jako ty anglické.

Mezi westernovými modely najdete různé typy podle disciplín, jako například speciální trailové třmeny nebo modely na roping. Jezdíte-li westernové a zároveň i anglické disciplíny, pro každý styl byste měli mít samostatné sedlo, uzdečku i správné třmeny.

Westernová klasika

jednoduché hnědé westernové třmeny

Moderní hliník

barevné hliníkové westernové třmeny

Jak správně nastavit délku anglických a westernových třmenů?

U anglických třmenů by délka třmenového řemenu měla odpovídat délce předloktí od zápěstí až po podpaždí jezdce. Při měření opřete pěst o sedlo v místě zámku třmenu a třmenový řemen si natáhněte pod paži. Druhou možností je délku třmenů řešit ze sedla. Nášlap třmenu by se měl při volně spuštěné noze nacházet ve výši kotníku. 

Westernové třmenové řemeny často bývají maličko delší, než anglické. Záleží opět i na tom, co je vám pohodlné. Při nastavení jejich délky můžete použít toto pravidlo: postavte se ve třmenech a prošlápněte paty. Mezi rozkrokem a sedlem by měla být mezera asi 5 cm. Jste-li zvyklí na nastavení třmenů z anglie, můžete použít stejné pravidlo, jako pro anglické třmeny: při vyjmutí nohy ze třmenu by vám měl jeho nášlap dosahovat výšky kotníku. 

westernově nasedlaný uvázaný kůň
Správná délka třmenů je klíčem k bezpečnému a pohodlnému ježdění.

Údržba a skladování třmenů a třmenových řemenů

Podobně jako ostatní jezdecká výbava, i třmeny a třmenové řemeny dostávají při ježdění zabrat. I proto si zaslouží péči, která se liší v závislosti na jejich materiálu. Detailní postup údržby kovových, plastových a jiných částí třmenů se dozvíte v článku Péče o jezdecké vybavení.

Když třmeny zrovna nepoužíváte, ukládejte je do praktického obalu, který je ochrání před prachem i jinými nečistotami. Sedlo tento obal zase chrání před odřením od třmenů, například při transportu nebo dlouhodobějším skladování.

Praktický obal

hnědomodrý obal na třmeny

Závěrečné tipy na nejlepší třmeny

Potřebujete-li maximálně stabilní třmeny s bezpečnostním systémem, mrkněte na tento model. Jste příznivci klasických nerezových třmenů, které se nezaleknou vlhkosti ani koroze? Mrkněte na tyto od Kentaura. Máte raději plast? Volte tento model.

Jezdíte western? Sáhněte například po těchto tradičních či těchto modernějších westernových třmenech, které skvěle doplní každé westernové sedlo.

Ohodnoťte článek

Napsat komentář