Udidlo

11 nejlepších udidel pro koně

Sněhulák, roubík, páka, oliva nebo pelham… Znáte názvy jednotlivých typů udidel? A víte, jak vybrat to správné udidlo pro vašeho koně, aby mu neubližovalo a nevhodným výběrem netrpěla také komunikace mezi jezdcem a koněm?

Vybrali jsme pro vás 11 nejlepších udidel všech typů. Najdete mezi nimi modely pro citlivé i ochotné koně i ostřejší udidla pro koně s tupou hubou nebo ty hůře zastavitelné. Protože se jedná o různé typy udidel, nehledali jsme mezi nimi vítěze. Ideální udidlo je jiné pro každého koně, navíc záleží i na potřebách jezdce.


1. BUSSE – Udidlo typu oliva

kovové udidlo typu oliva jednou lomené

Zjistit aktuální cenu

Nerezové udidlo typu oliva, které se hodí pro citlivé koně. Díky velkým udítkům je každá pobídka maximálně jemná a šetrná. Jednoduché udidlo pro všechny snadno ovladatelné koně, které svým tvarem brání skřípnutí koutků koně při pobízení.


2. FOUGANZA – Oliva s pryskyřičnými udítky

udidlo typu oliva s pryskyřičnými udítky a jedním lomením

Zjistit aktuální cenu

Velmi jemné udidlo z nerezové oceli, určené pro bezproblémové a citlivé koně. Doplňují jej velká udítka z pryskyřice, která je měkká, koně nestudí a zmenšuje tlak na jeho koutky. Hodí se pro běžné každodenní ježdění a je určené pro koně, kteří nemají s pobídkami problém nebo mají citlivé koutky.



3. HKM – Dvakrát lomené udidlo

dvakrát lomené udidlo typu stihlo

Zjistit aktuální cenu

Dvakrát lomené udidlo pro snadno ovladatelné koně. Tenká a plná udítka umožní maximálně jemnou pobídku. Hodí se pro koně s citlivým patrem i jazykem, protože střední díl udidla se hubě přizpůsobí. Přídavek mědi podporuje slinění a tím i uvolnění huby koně. Ideální a jemná volba pro citlivky.



4. FOUGANZA – Rovné stihlové udidlo

rovné stihlové udidlo s gumovým udítkem

Zjistit aktuální cenu

Rovné stihlové udidlo s udítkem z měkké gumy pro všechny citlivé koně a poníky. Hodí se i pro obsedání nebo práci na lonži. Jemné udidlo z příjemného materiálu pro mladé koně a koňské citlivky.


5. FOUGANZA – Nerezové udidlo Baucher

nerezové lomené udidlo Baucher

Zjistit aktuální cenu

Toto udidlo Baucher s tenkými udítky se hodí pro nepříliš ochotné koně, těžké v rukou. Pobídka je přesná a o něco tvrdší. Udidlo pomáhá ohýbat krk koně, protože působí lehkým pákovým efektem a zároveň neskřípne koutky koňské huby. Pro práci s neochotnými a tahajícími koni.


6. FOUGANZA – Roubíkové udidlo

jednou lomené roubíkové udidlo

Zjistit aktuální cenu

Kovové roubíkové udidlo pro lepší vedení a snazší otáčení koně, vhodné také pro práci na lonži. Působí o něco ostřeji, než stihlová udidla, a zároveň pomáhá koni lépe chápat jezdcovy požadavky. Lehce ostřejší udidlo z nerezové oceli.


7. FOUGANZA – Roubíkové udidlo, měkčené gumou

jednou lomené roubíkové udidlo s gumovými udítky

Zjistit aktuální cenu

Udidlo pro mladé koně s citlivou hubou a pro ty, kteří jen neochotně reagují na pobídky. Velká udítka pokrývá měkčená guma, kovové roubíky udidlo drží na místě. Lze použít i při lonžování. Model z nerezové oceli, ideální pro nácvik přilnutí.


8. FEELING – Ostré déčko s měděnými válečky

ostré lomené déčko s mosaznými válečky

Zjistit aktuální cenu

Tvrdší udidlo, které pomáhá zvedat hlavu a krk koně a lépe jej navádí v obratech. Měď přiměje koně více slinit a tím lépe uvolnit hubu. Otáčivé kroužky brání posouvání udidla a zároveň koni nedovolí se do něj zakousnout. Pro koně se ztuhlou hubou a zkušené jezdce.


9. WALDHAUSEN – Lomený pelham

lomený pelham s podbradním řetízkem

Zjistit aktuální cenu

Lomené udidlo z nerezové oceli pro koně, kteří mají tendenci zvedat hlavu, tahají nebo nejdou zastavit. Lze k němu připnout dva páry otěží. Pobídka je velmi silná a udidlo ostré; proto patří jen do rukou zkušených jezdců. Působí pákovým efektem a doplňuje jej podbradní řetízek, který udidlo drží na místě.


10. WALDHAUSEN – Pelham s pogumovanými udítky

lomený pelham s gumovými udítky a podbradním řetízkem

Zjistit aktuální cenu

Lomené udidlo typu pelham s velkými gumovými udítky, ideální pro koně s vysokým držením hlavy nebo pro ty, kteří nejdou zastavit. Připnete k němu dva páry otěží. Díky pákovému efektu a podbradnímu řetízku se jedná o opravdu tvrdou pobídku. Pouze pro pokročilé jezdce.


11. Drezurní páka pro přesné pobídky

drezurní páka z kovu s podbradním řetízkem a vyklenutím

Zjistit aktuální cenu

Drezurní pákové udidlo pro přiježděné koně, které napomáhá přesnému ovládání koně pomocí pobídek. Díky pákovému efektu snižuje koňskou hlavu a umožní s koněm jemně a přesně pracovat v drezurních figurách. Ostré a účinné udidlo pouze do zkušených rukou pokročilého jezdce.


5 důležitých tipů, jak vybrat to pravé udidlo

Při výběru udidla rozhoduje několik faktorů. Ideální udidlo musí odpovídat citlivosti a vlastnostem konkrétního koně i úrovni pokročilosti jezdce. Musí se hodit pro zvolenou jezdeckou disciplínu. I drobný rozdíl v konstrukci dvou udidel může výrazně ovlivnit způsob, jakým kůň odpovídá na pobídky. Na všechny faktory výběru udidla se nyní podíváme podrobněji.

1. Zkušenosti jezdce

Vaše jezdecké dovednosti jsou jedním z rozhodujících faktorů výběru vhodného udidla. Váš kůň cítí každý pohyb rukou a reaguje na každý váš drobný neklid. Dokážete udržet klidnou ruku nebo koni často berete za otěže? Vybírejte podle toho, jak přesně dokážete svého koně ovládat. Ostrá udidla mohou v nezkušených rukách způsobit koni hodně bolesti.

2. Citlivost a míra výcviku koně

Někteří koně mají vysoce citlivou hubu, zatímco jiní tlak na dásně, zuby a patro příliš nevnímají a budou potřebovat o něco tvrdší udidlo. Ostré udidlo naopak může snadno zranit koně s citlivou hubou.

Naužděný kůň s černou uzdečkou
Dokážete udržet klidnou ruku nebo koně často berete „za hubu“?

Pro některé typy udidel musí být kůň speciálně vycvičen. Bez tréninku nebude vědět, jak reagovat, a můžete mu ublížit. I typ výcviku, kterým chcete s koněm dál postupovat, ovlivní výběr udidla. Máme na mysli konkrétní jezdecké disciplíny, na které koně můžete trénovat. Některá udidla se zase hodí na odnaučení zlozvyků, jako je zakousnutí do udidla nebo věšení se do otěží.

U mladých koní se často začíná stihlem, se kterým si kůň může přesunout tlak v hubě pomocí přežvýknutí. Poté se postupuje dál podle citlivosti koně i potřeb jezdce nebo se zůstává u stihla.

3. Disciplína

Mnoho udidel se dá používat univerzálně, v rámci různých disciplín. Pokud je pro vás ježdění na koni především zábavou a formou odreagování, soustřeďte se při výběru na maximální pohodlí vašeho koně.

Na oficiálních soutěžích se setkáte s pravidly ohledně povolených typů udidel. Například drezura má přesně definovaná povolená udidla (například drezurní stihla, olivy, páky či roubíky), ve westernu se zase často používají páky. Pro parkur jsou typické například udidla typu pessoa nebo pelham.

4. Velikost udidla a tloušťka udítek

U menších koní se délka udítka pohybuje mezi 8,5 až 11,5 cm, větší koně mívají šířku huby 12,5 až 16,5 cm. Příliš krátké udidlo neustále tlačí na koutky a může koně zranit, to dlouhé zase v hubě plave. Při výběru myslete také na tloušťku udítka. Příliš silná udítka mohou koni bránit například v zavírání huby.

Pro stihlová udidla platí, že správná velikost koni vytváří dvě vrásky v každém koutku huby. Páková udidla ale musí sedět o něco více natěsno, aby působila požadovaným efektem.

5. Speciální vlastnosti: Příchuť nebo anatomický tvar

Udidla mohou mít speciální příchuť, aby je kůň lépe přijímal. To se hodí hlavně v začátcích výcviku a zvykání si na udidlo. Na trhu najdete například udidla s příchutí jablka. Různé typy udidel mohou mít anatomicky tvarované udítko tak, aby koni co nejméně překáželo.

udidlo může chutnat například po jablku
Udidlo může chutnat třeba jako jablíčko.

Typy udidel a rozdíly mezi nimi

Mezi udidly najdete ta rovná i lomená (jednou i vícekrát). Obecně platí, že vícekrát lomené udidlo je ostřejší. Lomení navíc působí silněji na koutky nebo jazyk koně. Udítko (část udidla v koňské hubě) může být doplněno například mědí, která podporuje slinění a uvolnění koňské huby, nebo měkčeným materiálem (například gumou).

Pro informace o jednotlivých typech udidel rozklikněte jejich název.

[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Stihlová udidla“ collapse_text=“Stihlo“ ]
Patří mezi nejoblíbenější. Jednoduché udidlo, které se hodí pro mladší a snadno ovladatelné koně, ale dá se použít i při nápravě koní zkušeným trenérem. Poznáte je podle kroužků po stranách, které se volně protáčí. Aby si kůň neporanil koutky, můžete udidlo navíc doplnit gumovými kroužky. [/bg_collapse]
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Oliva“ collapse_text=“Oliva“ ]
Je velice podobná stihlu, avšak boční kroužky drží napevno. Proto je toto udidlo o něco tvrdší variantou: kůň nemůže ulevit tlaku přežvýknutím a otočením kroužků. Kroužky u olivy mívají většinou lehce zaoblený tvar. [/bg_collapse]
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Roubík“ collapse_text=“Roubík“ ]
Roubíkové udidlo (roubík) doplňují ramena po stranách, která působí na koňskou čelist zvenku. Často jej uvidíte například na parukových soutěžích mladých koní. Tyčky koni lépe pomáhají chápat pobídku a provádět například obraty a přitom brání prokluzování udidla v hubě. [/bg_collapse]
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Déčko“ collapse_text=“Déčko“ ]
Déčkové udidlo často uvidíte ve westernovém provedení. Jedná se o kombinaci olivy a roubíkového udidla, která působí tlakem nejen uvnitř, ale i ze stran. Je proto o něco ostřejší, než stihlo nebo oliva. Oproti olivě má otočnou část kroužků ve tvaru písmene D: odtud pochází i jeho název. [/bg_collapse]
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Páka“ collapse_text=“Páka“ ]
Pákové udidlo obsahuje postranní pevné části, které vytváří pákový efekt. Bývá nelomené a pomáhá koni povolit krk. V drezuře se často používá v kombinaci se stihlem. Toto specifické udidlo potřebuje ruku zkušeného jezdce a často se používá také ve westernu. Páku vždy doplňuje podbradní řetízek nebo řemínek. [/bg_collapse]
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Pelham“ collapse_text=“Pelham“ ]
Pelham patří mezi ostrá udidla pro zkušené jezdce. Mezi ramínky udítka a vnějším kroužkem je pohyblivá část (narozdíl od páky). Používá se pro hůře ovladatelné koně nebo ty, kteří jsou využíváni v tahu. Dají se k němu připnout až dva páry otěží a bývá doplněno podbradním řetízkem pro větší efekt. Tento typ udidla uvidíte například ve skokovém sportu, protože působí i na týl. [/bg_collapse]
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Sněhulák (Pessoa)“ collapse_text=“Sněhulák (Pessoa)“ ]
Sněhulák (Pessoa) patří mezi udidla s pákovým efektem. Boční kroužky doplňují další, menší kroužky (nahoře jeden, dole i více). Podle síly, jakou chceme působit, se otěže zapínají do hlavního nebo jednoho z nižších kroužků. Čím níž je otěž zapnutá, tím ostřeji udidlo působí. Tento typ udidla může pomoci efektivně snižovat koňskou hlavu a ulehčit práci v obratech. Hodí se do zkušených rukou a často se používá ve skokovém sportu podobně jako pelham. [/bg_collapse]
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Baucher“ collapse_text=“Baucher“ ]
Baucher se používá typicky pro nepoddajné koně s vysokým nošením hlavy, kteří mají tendence tahat. Patří mezi tvrdá udidla a opět není pro začátečníky. Působí lehkým pákovým efektem a často se používá jako mezikrok při přechodu na páku u drezurních koní. Lícnice patří do menších horních kroužků, otěže se zapínají do velkých kroužků. [/bg_collapse]

Westernové udidlo: Čím se liší od anglického?

Mezi typická westernová udidla patří různé typy pák, ale používat můžete i některé stihlo, déčko či olivu (s lomením nebo bez). Záleží na vás, zda dáte přednost jednoduchému udidlu z našeho výběru, nebo sáhnete po některém westernově laděném modelu. Westernová udidla na show bývají dobře rozpoznatelná svým propracovaným zdobením.

Jak vyčistit udidlo

Po každém ježdění udidlo opláchněte ve vodě a odstraňte viditelné nečistoty, jako jsou sliny nebo zbytky krmení. Jednou za čas jej naložte do teplé vody a poté vydrhněte drsným kartáčem nebo starým zubním kartáčkem. Do vody můžete přidat i vinný ocet (případně i sůl), který obnovuje lesk kovových částí, a udidlo v ní nechat delší dobu. Další důležité informace k čištění kovových i plastových částí udidla naleznete v článku Péče o jezdecké vybavení.

sůl v průhledné solničce
Obyčejná kuchyňská sůl (spolu s vinným octem) dokážou při čištění udidla divy.

Rezavé udidlo: Může koni vadit?

Naopak: koním často rez chutná! Dokud je na udidle jen trocha rzi, ale jako celek stále dobře drží a kůň neprojevuje nelibost, nemusíte s tím nic dělat. Drobné stopy rzi většinou jdou odstranit (například smirkovým papírem).

Jak nasadit koni udidlo

Postup vkládání udidla a celého uždění záleží na tom, jak moc váš kůň kooperuje a zda už je na udidlo zvyklý. Běžný postup u spolupracujícího koně je tento:

  1. Přistupte ke koni zleva, otěže přehoďte přes jeho krk, nátylník s čelenkou držte v levé ruce.
  2. Pravou ruku dejte na koňské čelo a postupujte s ní směrem k uším, zatímco na levé dlani mějte položené udidlo a umístěte jej koni před hubu.
  3. Dobře vycvičený kůň v této chvíli otevře hubu. Udidlo rukou navedete na správné místo, upevníte zbytek uzdečky a můžete zapínat.

U neochotného koně zkuste prsty levé ruky masírovat pysky a koutky jeho huby. Kůň by měl přežvýknout a otevřít hubu. Tímto trikem můžete postupovat i u mladého koně, který ještě není na uždění zvyklý. Na začátku můžete pod udidlo přikládat také pamlsek, ale postupem času je lepší se této odměny zbavit. 

Mrkněte na užitečné triky, které můžete použít při uždění.

Závěrečné tipy na nejlepší udidla

Výběr udidla přímo ovlivní pohodlí vašeho koně a práci s ním. Máte-li citlivého koně, který reaguje na každou drobnou pobídku, není třeba volit ostré udidlo, které bude koně zbytečně dráždit. Jestliže ale pracujete s koněm, který je těžko zastavitelný, vzpurný nebo nechce spolupracovat, může vám udidlo pomoci.

Pracujete-li s bezproblémovým koněm, volte například toto lomené stihlo nebo tuto olivu s pryskyřičnými udítky. Potřebujete-li o něco tvrdší variantu, vyzkoušejte toto stihlo s tenčími udítky, které ale patří do ruky zkušeného jezdce.

Pro koně, těžké v rukou, se hodí typ Baucher. Snazšímu vedení a parkurní práci pomůže roubík, třeba tento měkčený gumou. Pro hůře zvladatelné koně může být namístě i tento pelham, který působí pákovým efektem. A v drezuře zase využijete tuto drezurní páku.  

Nejčastější otázky ohledně udidel

Co je udidlo?

Udidlo je důležitou součástí jezdeckého vybavení. Patří k uzdečce. Většinou bývá vyrobeno z nerezu, kovu, někdy doplněného i pro koně příjemnějšími gumovými či plastovými částmi. Udidlo se vkládá do koňské huby na místo, kde nejsou zuby, a pomáhá ulehčit komunikaci jezdce a koně. Slouží k přesnému vedení koně pomocí otěží.

Je nutné používat udidlo?

Není to nezbytně nutné, ačkoliv je udidlo standardní součástí mnoha uzdeček. Je možné používat jemné bezudidlové uždění, jako je například bosal, hackamore nebo sidepull. Tyto speciální uzdečky místo tlaku v hubě působí na jiné části koňské hlavy, například na nos. Někteří jezdci jezdí jen na ohlávce či s provazem na krku koně. Kůň ale musí být na takový způsob ježdění zvyklý podobně, jako si zvyká na udidlo.

Jak udidlo působí v koňské hubě?

Různé typy udidel fungují vyvíjením tlaku v různých částech koňské huby. Některá speciální udidla vytváří v kombinaci s uzdečkou pákový efekt. Kůň je naučený se pohybovat směrem pryč od tlaku, tedy tlaku uhýbat: když jezdec například zatáhne za pravou otěž a kůň zatočí doprava, jezdec povolí tah a tlak zmizí. Důležité je, aby v klidovém stavu udidlo koni nijak nepřekáželo a jen mu volně leželo v hubě.

Použité zdroje: Wikipedia

Ohodnoťte článek

Napsat komentář