Uzdečka

8 nejlepších uzdeček a kompletní průvodce výběrem: Recenze

Jaká je ta nejlepší uzdečka pro vašeho koňského miláčka? Z jakých uzdeček můžete vybírat a jak se o uzdečku správně starat? To všechno vám prozradí náš kompletní průvodce výběrem uzdečky pro koně i poníky. Vybrali jsme pro vás 8 nejlepších uzdeček z různých materiálů napříč různými cenovými třídami.

Najdete mezi nimi syntetické i kožené modely i ty, určené především na drezuru nebo parkur. Většinu z námi doporučených uzdeček ale stejně dobře využijete i při běžném hobby ježdění nebo všestranném tréninku.


Na parkur i do lesa

černá anatomicky tvarovaná uzdečka

Univerzální anatomicky tvarovaná uzdečka, která se nejlépe hodí na parkur, ale využijete ji v při jiných disciplínách i hobby ježdění. Doplňuje ji řemínek u nánosníku pro přesnější ovládání koně. Díky odolné kůži vydrží uzdečka opravdu dlouho: stačí se o ni jen pravidelně starat. Měkká kůže se přizpůsobí koňské hlavě. Odolný model na parkur i do lesa!


Pohodlná zdobená uzdečka

hnědá anatomicky tvarovaná uzdečka se zdobenou čelenkou

Tuto krásnou, anatomicky tvarovanou uzdečku si oblíbíte nejen při hobby ježdění. Díky širokému nánosníku se výborně hodí na drezurní tréninky i závody. Odolná a měkká kůže uzdečce zaručuje delší životnost, než jakou se mohou pochlubit syntetické modely. Nezapomíná ani na styl: čelenku zdobí třpytivé kamínky. Vyrobena pro co maximální pohodlí koně.


Stylová kožená uzdečka

hnědá anatomicky tvarovaná masivní uzdečka

Univerzální uzdečka hnědé nebo černé barvy pro všechny poníky. Měkká kůže se spolu s anatomicky tvarovaným nátylníkem přizpůsobí hlavě poníka. Nátylník a nánosník jsou navíc podšité hovězinou, která snižuje tlak na nos a týl koně. Model se hodí především pro parkurové skákání, ale využijete jej i v jiných disciplínách. Krásná uzdečka z kvalitní kůže, kterou si zamilujete vy i váš koník!


Uzdečko-ohlávka na dlouhé vyjížďky

hnědá uzdečka a ohlávka 2v1

Krásná hnědá uzdečka, kterou oceníte především na delších vyjížďkách a při přepravě koně. Jednoduše ji totiž přeměníte na ohlávku. Čelenka i nánosník jsou měkčené a pohodlné i na dlouhých cestách. Praktický model 2v1 pro všechny milovníky výletů a pro přepravu koní.


Elegantní uzdečka s podpínacím řemínkem

černá uzdečka s otěžemi

Odolná uzdečka s otěžemi pro koně i poníky. Je vyrobená z trvanlivé buvolí kůže a díky tomu vydrží dlouho v pěkném stavu. Nátylník, nánosník i čelenka jsou vypolstrované. Držení otěží doplňuje neklouzavá guma. Vybírat můžete z černé a kaštanové varianty. Příjemná klasika s podpínacím řemínkem navíc.


Barevná uzdečka na poníka

černá uzdečka s barevnými otěžemi a přezkami

Odolná černá uzdečka pro poníky, doplněná pevnými barevnými otěžemi. Gumové konce otěží neprokluzují v ruce, nátylník a nánosník doplňuje měkčené polstrování. Zapínání je vyřešeno dvěma barevnými přezkami. Údržba je hračka: stačí čas od času omýt vodou. Praktická a krásná uzdečka do začátků.


Univerzál s mexickým nánosníkem

tmavá uzdečka s mexickým nánosníkem

Uzdečka na všechny disciplíny s mexickým nánosníkem, který pomáhá přesněji působit na koňskou hubu a brání koni vyhýbat se udidlu. Vyrobená je z jemné kůže, nánosník je podložený beránkem. Protiskluzové držení otěží zabrání jejich klouzání v rukou a dovolí vám koně lépe vést. V sadě také s otěžemi.


Školní uzdečka

jednoduchá černá školní uzdečka s otěžemi

Jednoduchá černá sada uzdečky a otěží pro koně i poníky. Uzdečka je vyrobena z odolné buvolí kůže, konce otěží doplňuje protiskluzový materiál a kožené zarážky. Čelenka i nánosník jsou rovné, bez polstrování. Základ za slušnou cenu pro jezdecké školy i začátečníky.


5 tipů, jak vybrat správnou uzdečku

Podle jakých kritérií vybrat tu pravou uzdečku pro vašeho koně? Ukážeme vám 5 nejdůležitějších z nich a pomůžeme vám se ve výběru lépe zorientovat.

1. Velikost

Uzdečky najdete ve 3 standardních velikostech: pony, cob a full. Někdy se setkáte i s označením x-full pro chladnokrevníky a jiné mohutné koně, a také shetty pro ty nejdrobnější. Většina uzdeček má možnost nastavení jednotlivých částí pomocí spon a děr. Uzdečka by měla i šířkou dílů odpovídat hlavě vašeho koně. Máte-li drobného koníka a nasadíte mu masivní koženou uzdečku, bude vypadat přinejmenším trošku podivně. Na Fríského koně se zase hodí výrazná uzdečka ze silné a široké kůže.

2. Disciplína a jezdecký styl

Uzdečky, používané v jednotlivých anglických disciplínách, se od sebe vzájemně liší například provedením nánosníku a párem otěží navíc u některých typů uždění. Westernové a anglické uzdečky od sebe také lehce rozpoznáte. Více o rozdílech mezi nimi se dozvíte níže, v následující sekci článku.

Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: Průvodce udidly nebo praktický Článek o sedlech.

3. Typ nánosníku

Při výběru se budete orientovat také podle typu nánosníku. Ten pomáhá držet koňskou hubu zavřenou tak, aby se kůň nevyhýbal působení udidla. Anglický nánosník má jediný řemen a při dotažení by se pod něj měly vejít dva prsty. Švédský se zapíná kladkovým stylem a lze jej oproti anglickému dotáhnout více napevno. Kombinovaný nánosník obsahuje anglický nánosník a k navíc němu podpínku (tenčí řemínek, který vede šikmo pod hubou).

Hannoverský nánosník obsahuje jediný řemen, který se nachází blíž nosu, než u nánosníku anglického. Tím drží koňskou hubu o to lépe zavřenou. Mexický nánosník má tvar osmičky a díky svému křížení nejúčinněji zavírá koňskou hubu. Složitější typy nánosníků se často používají, aby kůň držel zavřenou hubu a nevyhýbal se udidlu.

4. Ostatní jezdecká výbava

Uzdečka se nejčastěji barevně ladí k sedlu. Barevné sladění budete řešit hlavně při účasti na soutěžích a jiných oficiálních akcích nebo přehlídkách. Máte westernové sedlo? Zvolte některou z westernových uzdeček, ať už s udidlem či bez něj. Jezdíte v anglickém sedle? Volte anglicky laděnou uzdečku v závislosti na disciplíně, které se věnujete. Jezdíte-li hobby, nemusíte si s barevným laděním příliš lámat hlavu, v takovém případě záleží na vašem vkusu a pohodlí vašeho koně. Uzdečku můžete podle potřeby také doplnit vhodným martingalem.

kůň s westernovým sedlem i užděním, v popředí pán s kloboukem a pes
Westernové sedlo se nejvíce hodí k některé z westernových uzdeček (s udidlem či bez).

5. Materiál: Syntetika versus kůže

Podobně jako sedla nebo jiné jezdecké vybavení, také uzdečky bývají vyrobené ze syntetiky, pravé kůže nebo jejich kombinace. Kožené provedení bývá dražší, vypadá luxusněji a vydrží vám déle. O takovou uzdečku se ale musíte pravidelně starat, kůži čistit i mazat. Při výběru se dívejte, zda je odstín kůže stejný na všech částech uzdečky.

Syntetické uzdečky jsou většinou lehčí, a proto své využití najdou například v endurance, kde je důležité co nejlehčí vybavení. Hodí se i pro mladé koně, kteří si teprve zvykají na uždění, a díky nižší váze jsou pohodlnější. Ocení je jezdci, kteří se nechtějí věnovat náročné péči o koženou uzdečku. Bývají levnější, než kožené uzdečky, ale dříve se opotřebují a proto se moc nehodí na soutěže a přehlídky. Běžné opotřebení ale většinou nemá vliv na funkci uzdečky. Ta může nadále skvěle sloužit, i když se začne odírat nebo loupat.

Mrkněte na toto užitečné video, které krátce shrnuje informace o výběru uzdečky pro koně.

Popis uzdečky: Základní části

Anglické uzdečky se mohou mezi sebou vzájemně lišit, ale následující části mají společné:

  • Nátylník: část za ušima, která drží uzdečku na místě
  • Čelenka: propojena s nátylníkem, najdete ji (překvapivě) na čele a drží uzdečku na místě; některé uzdečky mají různě zdobené čelenky, například s kamínky nebo vypalovanými vzory
  • Nánosník: obepíná koňský nos a neměl by koně omezovat v dýchání, ani přežvýknutí; šířka bývá různá podle zvolené disciplíny
  • Podhrdelník: vede pod hrdlem koně; nesmí být utažený, aby kůň mohl volně dýchat; pomáhá uzdečku držet na místě, když se například kůň poškrábe
  • Lícnice: vedou mezi nátylníkem a udidlem, pomáhají držet udidlo na správném místě; jejich délku upravíte podle hlavy vašeho koně
  • Otěže: podle typu uždění jeden či dva páry otěží, které mívají gumové protiskluzové části, ty patří do rukou jezdce

Uzdečky mohou obsahovat i další prvky, jako například podbradní řemínek nebo podpínací řemínek (podpínka). Oba tyto řemínky pomáhají koni držet hubu zavřenou a fixují lépe udidlo na svém místě.

bělouš s anglickou uzdečkou se zdobenou čelenkou
Všechny anglické uzdečky mají stejné základní části: nátylník, čelenku, nánosník, podhrdelník, lícnice a otěže.

Westernová versus anglická uzdečka: Rozdíly

Westernové a anglické uzdečky se od sebe liší svým tvarem i provedením. Mají svůj typický vzhled, který je daný jejich historickým vývojem a uzpůsobením zvolené disciplíně. Jaké jsou jejich hlavní druhy a jak vypadají?

Anglická uzdečka

Nejběžnější uzdečkou anglického typu je snaffle bridle, kterou uvidíte v řadě disciplín, včetně parkuru, drezury a trailu. Používá se například se stihlem, olivou nebo pelhamem (více informací najdete v tomto článku o udidlech). Má jedno udidlo a jeden pár otěží, nánosník spočívá těsně pod lícními kostmi.

Drezurní uzdečka (dressage bridle) bývá nejčastěji černá, aby ladila k tmavému drezurnímu sedlu anglického typu. Moderním trendem u různých typů anglických uzdeček je anatomické tvarování nánosníku i čelenky a nátylníku a jejich měkčení tak, aby se kůň vždy cítil maximálně pohodlně.

Uzdečka typu double bridle se používá ve vysoké drezuře nebo na přehlídkách a jiných akcích. Obsahuje dvě udidla a dva samostatné páry otěží a patří jen do rukou opravdu zkušených jezdců. 

Čím dál více se prosazují různé typy bezudidlových uzdeček, u nichž koně směrujete místo udidla například nánosníkem nebo obnoskem. Jednou z nich je například hackamore. Hodí se pro práci s koňmi, kteří mají problémy se zuby či zranění v hubě a také pro lepší pohodlí koně.

Stylová kožená uzdečka

hnědá anatomicky tvarovaná masivní uzdečka

Westernová uzdečka

Westernové uzdečky obvykle postrádají nánosík a často bývají zdobené ve westernovém stylu. Volit můžete mezi 2 hlavními typy — s čelenkou nebo tzv. jednoušku (na jedno ucho). Doplňují se například pelhamem nebo pákovým udidlem a esteticky ladí k westernovým sedlům.

Spousta westernových uzdeček je také bezudidlová (například sidepull) a jezdec s koněm komunikuje především pomocí sedu a váhy. Koně často vede prací jedné ruky místo obou, přikládáním otěží na krk (neck reining).

Zdobená westernová uzdečka

kůň se zdobenou hnědou westernovou uzdečkou

Uzda a uzdečka: Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Nejspíš jste se setkali s pojmy uzda i uzdečka. V čem se liší? Jako uzda se označuje drezurní typ uzdění, často používaný s dvojími otěžemi, dvěma udidly a dvěma páry lícnic. Používá se ve vyšší drezuře, působí pákovým efektem na koňskou hubu i týl. Uzda je určená výhradně pro zkušené jezdce a perfektně přiježděné drezurní koně, zvyklé na práci dvou udidel a dvou otěží současně.

Kožená uzda se dvěma páry otěží

kůň s nasazenou uzdou a dvěma páry otěží


Uzdečka zahrnuje všechny ostatní typy uždění, které používají nejčastěji jeden pár otěží a jedno udidlo. Může se kombinovat s libovolným typem nánosníku. Působí přímo na koňskou hubu.

Jak nasadit koni uzdečku

Při uzdění ke koni přistupujte zleva. Je-li kůň na uzdečku již zvyklý, neměli byste mít s jejím nasazením žádné potíže. Postup je následující:

  1. Uzdečku si chyťte do pravé ruky, v levé dlani mějte udidlo. Nánosník a podhrdelník nechte rozeplé.
  2. Poté koni nabídněte udidlo a zároveň přetáhněte nátylník přes uši. Někteří koně jsou na uši velice citliví, takže postupujte rychle a opatrně.
  3. Následně srovnejte čelenku, zapněte nánosník (musí vést pod lícnicemi) a podhrdelník. Mezi podhrdelník a koňskou hlavu se nám musí vejít pěst. Nánosník dotáhněte podle jeho typu, většinou pod něj vložíte 2-4 prsty.
  4. Zkontrolujte, zda jsou lícnice stejně dlouhé a uzdečka koni správně sedí.

A můžete vyrazit! V tomto videu uvidíte názorně postup uždění koně (od 7:30 minuty).

Bezudidlová uzdečka: Jak funguje a hlavní typy

Uzdečky nemusí nutně obsahovat udidlo. Někteří jezdci dávají přednost bezudidlovým variantám, které jsou pro koně pohodlnější. Často se jedná o specifický typ pobídek, na které si kůň musí nejdříve zvyknout. Místo tlaku udidla se používá působení na jiné části koňské hlavy (například nos a týl) a důraz se klade na práci sedem, případně hlasem. 

Nejznámější typy bezudidlového ježdění zahrnují sidepull, provazovou (Parelliho) ohlávku, mechanické hackamore, BB (biteless bridle) křížovou uzdečku či bosal.

Má-li vaše bezudidlová uzdečka nánosník, měl by být umístěn asi 3 prsty pod jařmovou kostí, ale nesmí být příliš nízko. Vhodné nastavení uzdečky je klíčové pro její správnou funkci. Bezudidlovým uzdečkám věnujeme samostatný článek.

Uzdečka s mexickým nánosníkem: Co to je?

Mexický nánosník je jednou z možných nánosníků u anglické uzdečky. Najdete na něm dvojí zapínání v místech pod bradou a čelistí. Horní křížení je podložené měkkou kůží nebo beránkem. 

Tento nánosník uvidíte například mezi parkurními jezdci. Vedením do kříže pomáhá držet koňskou hubu zavřenou. V parkuru i v terénu se tím předchází možným úrazům čelisti a zubů při pádu koně s otevřenou hubou. Mexický nánosník také brání koni se opírat do udidla nebo ho skousnout a vyhnout se tak jeho působení.

Anglická uzdečka s mexickým nánosníkem

tmavá uzdečka s mexickým nánosníkem

Anatomická uzdečka

Anatomické tvarování uzdečky pomáhá tomu, aby se jednotlivé její části lépe přizpůsobily tvaru koňské hlavy. Anatomicky tvarované modely mohou (ale nemusí) mít udidlo a mohou být určené také pro práci na lonži. Tuto uzdečku někdy doplnují také pružné gumové díly. Nátylník, nánosník a čelenka bývají často měkce polstrované.

Anatomický tvar uzdečky neomezuje správný průtok krve, nebrání koni ve žvýkání, netlačí zbytečně na nervy a na citlivá místa koňské hlavy. Správné tvarování uzdečky může odstranit házení hlavou koně a jeho celkově nervózní chování po nasazení uzdečky.

Péče o uzdečku

Z uzdečky odstraňujte viditelné nečistoty nejlépe po každém ježdění, udidlo oplachujte vodou. Vše důležité k péči o syntetickou i koženou uzdečku se dozvíte v článku Péče o jezdecké vybavení. Po očistě nechte uzdečku uschnout (ne na přímém slunci ani tepelném zdroji).

Závěrečné tipy na nejlepší uzdečky

Hledáte-li nejlepší univerzální uzdečku na parkur i do lesa, zvažte tuto koženou s anatomickým tvarováním nebo tuto univerzální z měkčené kůže. Máte-li rádi dlouhé výlety nebo koně často přepravujete, oceníte tuto praktickou uzdečko-ohlávku.

Vybíráte jednoduchou univerzální uzdečku pro koně nebo poníka a záleží vám především na ceně? Mrkněte na tento model. Dáváte-li přednost mexickému nánosníku, bude tento model to pravé. Do jezdeckých škol se zase skvěle hodí tento univerzál pro koně i poníky.

Jezdíte westernový styl? Mrkněte na některou z westernových uzdeček, jako například tato typicky zdobená.

Hledáte variantu bez udidla? Vyzkoušejte například westernový bosal nebo sidepull.

Ohodnoťte článek

Napsat komentář