Vitamíny pro koně

8 nejlepších vitamínů pro koně a kompletní průvodce výběrem

Tento kompletní průvodce vitamíny pro koně vám pomůže vybrat ideální doplňky pro vašeho koně s ohledem na jeho fyzický stav, věk, aktivitu, současnou stravu i roční období.

U doplňků se orientujte podle obsahu minerálů a vitamínů, které potřebujete koni dodat. Ve složení doplňků v našem výběru uvádíme nejvýznamněji zastoupené látky, informace o kompletním složení najdete přímo u produktů.


1. Bonutron – Vyvážený doplněk pro hobby koně

vitaminy pro kone

Zjistit aktuální cenu

Složení: vápník, fosfor, hořčík, vitaminy skupiny B, vitamin A, D3, E, K3, C, zinek, měď
Dávkování: 3kg balení vydrží 1–2 měsíce v závislosti na ostatní stravě koně

Ideální doplněk stravy pro méně až středně aktivní koně a poníky (amatérský sport, hobby ježdění a jiné nepříliš náročné aktivity).


2. Bonutron – Pro koňské seniory

vitamíny pro koně seniory

Zjistit aktuální cenu

Složení: vápník, hořčík, vitamíny skupiny B, vitamin D3, E, zinek, měď, lněný olej, sójová mouka
Dávkování: 2,4kg balení vydrží 1–1,5 měsíce podle váhy koně

Doplněk stravy, určený pro potřeby koňských i pony seniorů s nízkou nebo střední úrovní aktivity. Podporuje správné trávení a dobrý zdravotní stav starších koní.


3. Bonutron – Pro koňské sportovce

doplnek stravy pro kone sportovce

Zjistit aktuální cenu

Složení: vápník, hořčík, fosfor, vitamíny skupiny B, vitamín A, D3, E, K3, C, zinek, selen
Dávkování: 3kg balení vydrží koni 40–60 dní, poníkům 60–120 dní podle krmné dávky

Koňský doplněk stravy, přizpůsobený pro koně a poníky v aktivním sportu a v tréninku, kteří pracují více než 7–8 hodin týdně. Napomáhá optimální funkci svalů a dobrému zvládání zvýšené fyzické zátěže. Určený pro koně ve všech jezdeckých disciplínách.


4. Bonutron – Pro březí a kojící klisny

vitaminy pro kone

Zjistit aktuální cenu

Složení: vápník, fosfor, hořčík, vitamíny skupiny B, vitamín A, D3, E, C, K, zinek, měď, lněný olej
Dávkování: 3kg balení vydrží na 1–4 měsíce, krmná dávka se liší podle období březosti klisny či toho, zda již kojí

Ideální krmný doplněk se směsí důležitých vitamínů, minerálů a stopových prvků pro březí a kojící klisny. Doporučuje se klisnám především mezi 9. a 11. měsícem březosti, kdy dochází k nejrozsáhlejšímu vývoji plodu, a následně během kojení.


5. Bonutron – Vitamíny pro koně v růstu

vitaminy pro mlade kone

Zjistit aktuální cenu

Složení: vápník, hořčík, fosfor, vitamíny skupiny B, vitamín A, C, D3, E, K3, zinek, měď
Dávkování: 3kg balení vydrží 1–4 měsíce podle věku hříběte

Speciální doplněk stravy pro mladé koně v růstu. Pomáhá dobrému fyzickému stavu mladých koní během tréninku i v průběhu celého růstového období, kdy je organismus zvířete pod velkým tlakem.


6. FOUGANZA Pivovarské kvasnice – Pro lepší zdraví i trávení

kvasnice pro kone

Zjistit aktuální cenu

Složení: 100% pivovarské kvasnice: proteiny, vitamíny skupiny B, oleje a tuky, minerály, vápník, fosfor, hořčík, draslík
Dávkování: 1kg balení vydrží na 2 měsíce (kompletní kúra)

Oblíbený doplněk stravy pro koně a poníky, napomáhající k udržení dobrého zdraví koně a k doplnění potřebných látek. Přimíchává se do běžného krmiva. 1 balení tohoto doplňku vystačí na 2měsíční kúru.


7. FOUGANZA – Výživný olej pro koně a poníky

olej pro kone

Zjistit aktuální cenu

Složení: zdraví prospěšné tuky, vitamín A, D3, E
Dávkování: litrové balení vydrží koni do 500 kg na 20 dní, koni přes 500 kg na 10–20 dní podle velikosti krmné dávky

Výživový doplněk ve formě oleje. Olej usnadňuje vstřebávání užitečných látek v koňském trávicím traktu. Doplněk pomáhá obohatit každodenní krmivo o důležité vitamíny a minerály. Přidávat jej můžete do krmení, do vody nebo stříkačkou přímo do koňské huby.


8. Ravene – Pro pevné zdraví a lepší kondici

vitaminy pro kone s cesnekem

Zjistit aktuální cenu

Složení: česnek, omega-3 mastné kyseliny, prebiotika a olej z tresčích jater
Dávkování: 900g balení vydrží koni na měsíc (kompletní kúra), opakovat lze 3× ročně

Tento doplněk stravy podporuje dobrou kondici a zdravotní stav koně. Koni dodává důležité látky pro podporu zdravého fungování organismu. Kúru tímto přípravkem můžete opakovat až třikrát ročně.


TIP EQUITO: Pro správné doplňování soli nezapomeňte koni pořídit solný liz.

Co jsou vitamíny pro koně

Mezi důležitými látkami pro koňské zdraví najdete různé vitamíny a minerály. Některé z nich si kůň umí sám vyrobit ve vlastním těle, jiné přijímá přes potravu a doplňky stravy. Jaké vitamíny a minerály byste koni měli dodat pomocí doplňků a v jakých případech?

Vitamíny

Vitamíny jsou organické látky, které podporují dobré zdraví, pomáhají koni zajišťovat normální růst a důležité funkce metabolismu. Správná strava je obsahuje v malých dávkách. Některé vitamíny kůň získává z jídla (například ze sena a čerstvé pastvy), zatímco jiné si jeho tělo umí vyrobit. Vitaminy pro koně ovlivňují různé aspekty koňského zdraví. Podporují například:

  • produkci kožních buněk, kopytního materiálu, kostí a svalů při růstu,
  • zdravou funkci imunitního systému,
  • údržbu a opravu buněk, tkání a orgánů,
  • správné fungování centrálního nervového systému a mozku,
  • efektivní přeměnu jídla na energii.

Pokud má kůň omezené množství trávy či sena, které může zkonzumovat (například během zimy či v suchém výběhu), a když seno namáčíte, doplňujte ideálně vitamíny pomocí doplňků stravy.

vitaminy pro kone
Oblíbenou koňskou pochoutkou, plnou vitamínů, je například mrkev nebo jablko.

Minerály

Minerály jsou anorganické látky, vypadající jako pevné krystaly. Pomáhají posilovat kosti a zuby, vyvažovat tělesné tekutiny a podporují základní buněčné funkce. Z více než 5000 známých minerálů je v koňské výživě klíčových jen několik. Některé minerály jsou pro koně životně důležité: například draslík, který podporuje správnou funkci svalů a srdce.

Kdy kůň potřebuje doplňovat vitamíny a minerály? 

Pokud máte naprosto zdravého, nepříliš fyzicky zatíženého koně, jenž se může pást a má přístup ke kvalitnímu senu a solnému lizu během celého roku, pravděpodobně je jeho přísun vitamínů a minerálů v pořádku. Předávkování vitamíny a minerály je u koní ale poměrně vzácné. Proto můžete koni dodat přiměřenou dávku těchto látek prostřednictvím doplňku stravy tak, aby mu opravdu nic nechybělo.

Doplňování vitamínů a minerálů má rozhodně smysl u:

  • oslabených koní (například stářím či po nemoci),
  • nemocných koní (například při potížích s klouby, kopyty a pro rychlejší hojení ran),
  • mladých koní v růstu,
  • těhotných a kojících kobyl,
  • sportovních koní,
  • koní bez možnosti pastvy nebo s nekvalitním senem.
vitaminy pro kone v lahvickach
Stejně jako lidé, i koně mají své dopňky stravy.

Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: podrobného Průvodce péčí o koně.

Vybrané vitaminy pro koně a minerály a jejich přínos pro koňské zdraví

  • Vitamíny A,D,K (rozpustné v tucích) a C, B (rozpustné ve vodě) většinou kůň získává z běžné potravy nebo si je sám vyrábí. Tyto vitamíny většinou nemusíte dodávat doplňky. Suplementujte ale u koní, kteří trpí laminitidou, jsou ustájeni spíše ve tmě (chybí slunce, tedy vitamín D) nebo jim chybí čerstvá pastva.
  • Vitamíny skupiny B suplementujte, pokud namáčíte seno nebo je kůň stresován v důsledku cestování nebo vysokého sportovního výkonu. Doplňování vitamínů B podporuje zdraví kůže a kopyt.
  • Nejdůležitější minerály pro zdraví koně zahrnují hořčík, fosfor, vápník, zinek, měď, železo, a elektrolyty draslík, sodík a chlor.

Vitamíny pro koně, potažmo konkrétní doplňky stravy, obsahují vyvážené poměry různých potřebných vitamínů, minerálů a dalších látek, které při správném dávkování dostatečně pokryjí vhodný denní příjem konkrétních látek.

Doplňky stravy pro koně

Doplňky stravy jsou všechny produkty, které koním přidáte navíc nad jejich běžné krmivo, tvořené senem, čerstvou trávou a pitnou vodou. Obsahují různé kombinace nutrientů, jako jsou vitamíny, minerály, proteiny a další důležité látky. Koním se přidávají do krmiva, aplikují přímo do huby nebo se podávají jako příkrm (v závislosti na konkrétním produktu). 

Pozn.: Před nasazením konkrétního doplňku stravy se ideálně poraďte se svým veterinářem.

kone krmici se senem
Kromě běžného sena či pastvy má často smysl koňskou stravu obohatit doplňky.

Průvodce vitamíny pro koně

Vitamíny, které koně potřebují pro optimální zdraví, se dělí do dvou skupin: rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě. Rozpustné v tucích zahrnují vitamíny A,D,E a K, ty, rozpustné ve vodě zahrnují vitamín C a vitaminy skupiny B. B-vitaminy (B1 thiamin, B2, B3, B5 kyselina pantothenová, B6, B7, B9 kyselina listová, B12) se řadí do jedné skupiny, protože mají v těle podobné funkce, související s buněčným metabolismem.

Jednotlivé vitamíny pro koně (rozklikněte)

[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Vitamín A“ collapse_text=“Vitamín A“ ]
K čemu slouží: Pomáhá vývoji kostí a svalů, ovlivňuje plodnost a rozmnožování, podporuje zrak.
Kde je obsažen: Betakaroten, který se mění na vitamín A, je v čerstvé trávě, kukuřici, mrkvi. Vitamin A si kůň ukládá v játrech na několik měsíců dopředu, což jej chrání při nedostatku čerstvé trávy nebo horší kvalitě sena.
Kolik je ho potřeba: 500kilový kůň potřebuje přibližně 15000 IU (jednotek) vitaminu A denně.
Kdy doplnit: Když nemá přístup k čerstvé trávě nebo je seno nekvalitní (zažloutlé, starší), dále také když má vaše kobyla problémy s plodností nebo čeká hříbě. [/bg_collapse] 
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Vitamíny skupiny B“ collapse_text=“Vitamíny skupiny B“ ]
Soubor 8 vitamínů, označovaný také jako B-komplex. Tyto vitamíny v těle působí podobným způsobem: podporují funkci nervového systému a účastní se procesů v metabolismu, souvisejících s výměnou energie. Koně je získávají například z pastvy a většinu z nich dokážou vyrábět také ve svém těle. [/bg_collapse]
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Vitamín C“ collapse_text=“Vitamín C“ ]
K čemu slouží: Antioxidant, který zachycuje a ničí volné radikály (škodlivé nestabilní molekuly). Chrání tělesné buňky a pomáhá při tvorbě kolagenu, důležitého pro pojivové tkáně.
Kde je obsažen: Játra koně jej syntetizují z glukózy.
Kolik je ho potřeba: Není stanovena potřebná denní dávka, protože koňské tělo si jej dokáže vyrobit.
Kdy doplnit: Spotřeba vitaminu C v těle roste při stresu a zvýšené fyzické zátěži. Má smysl jej doplňovat, když je kůň vysoce fyzicky aktivní či pod tlakem. [/bg_collapse]
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Vitamín D“ collapse_text=“Vitamín D“ ]
K čemu slouží: Pomáhá vstřebávat vápník v tenkém střevě a reguluje vylučování fosforu z těla. Důležitý pro zdraví kostí a kloubů.
Kde je obsažen: Koňské tělo jej produkuje při vystavení slunci (UV záření), ideál pro koně je 6-8 hodin sluníčka denně. Vitamin D obsahuje i kvalitní seno, ale jeho množství klesá s dobou skladování.
Kolik je ho potřeba: Pro 500kilového koně asi 3000 IU (jednotek) za den.
Kdy doplnit: Náročný tréninkový režim zvyšuje potřebu vitamínu D. U aktivních koní a těch v růstu je vhodné vitamín D doplňovat. [/bg_collapse]
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Vitamín E“ collapse_text=“Vitamín E“ ]
K čemu slouží: Antioxidant, který ničí volné radikály (škodlivé nestabilní molekuly) a chrání buněčné membrány. Podporuje funkci svalů, imunitního a nervového systému.
Kde je obsažen: V čerstvé pastvě, vysoký obsah má vojtěška (alfalfa).
Kolik je ho potřeba: Pro 500kilového koně je doporučená denní dávka 500 IU.
Kdy doplnit: Vitamín E doplňujte, pokud nemá váš kůň přístup k pastvě, je-li březí, podává velké fyzické výkony či je na dietě s vysokým obsahem tuků. To platí i v zimě, kdy je čerstvé pastvy nedostatek. [/bg_collapse]
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Vitamín K“ collapse_text=“Vitamín K“ ]
K čemu slouží: Podporuje správnou srážlivost krve, zdraví kostí a kůže.
Kde je obsažen: V seně, produkují jej i zdravé bakterie v tlustém střevě koně.
Kolik je ho potřeba: Není stanovena potřebná denní dávka, protože koňské tělo si jej dokáže vyrobit.
Kdy doplnit: Při dlouhodobějších střevních potížích a při otravách látkou, blokující přirozenou produkci tohoto vitaminu (například některé jedy na krysy). [/bg_collapse]

Průvodce minerály pro koně

Většinu minerálů kůň získává z pastviny a sena. Koně potřebují minerály v relativně malém množství, které se liší podle váhy, věku, tělesného stavu i míry aktivity. U kobyl v pozdějších stádiích březosti, kojících kobyl a mladých koní v růstu je zvýšená potřeba některých minerálů (například vápník, fosfor, měď, zinek).

U minerálů jsou důležité poměry, ve kterých je koně přijímají. Poměr vápníku a fosforu Ca:P má být 2:1 či vyšší ve stravě běžně velkého, zdravého koně: nadbytek fosforu negativně ovlivňuje vstřebávání vápníku a může tím způsobit problémy s kostmi. Luštěniny obvykle obsahují více vápníku než fosforu, obilniny zase naopak. Podobné pravidlo platí pro zinek a měď. Poměr zinek:měď by měl ve stravě dosahovat 1:3.

Jednotlivé minerály pro koně (rozklikněte)

[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Sůl“ collapse_text=“Sůl“ ]
K čemu slouží: Pomáhá s látkovou přeměnou, funkcí svalů, trávicího traktu a CNS koně, podporuje přenos glukózy v buněčných membránách.
Kde je obsažen: V některých obilných směsích a v seně.
Kolik je ho potřeba: Není stanovena potřebná denní dávka, protože koňské tělo si jej dokáže vyrobit.
Kdy doplnit: U koní, kteří intenzivně pracují: za 1–2 hodiny intenzivní práce kůň vypotí až 30 g soli (čím větší horko, tím větší ztráta soli). Kůň si sám sůl doplní, když ji právě potřebuje; stačí mu poskytnout solný liz. [/bg_collapse] 
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Vápník (kalcium)“ collapse_text=“Vápník (kalcium)“ ]
K čemu slouží: Pro zdravý vývoj a funkci svalů, kostí a zubů, podporuje správnou srážlivost krve.
Kde je obsažen: Nejvíce v alfalfa (vojtěšce), ostatní druhy píce jej obsahují méně.
Kolik je ho potřeba: Pro 500kilového koně se doporučuje 30–40 g vápníku denně.
Kdy doplnit: Především v době růstu a vývoje, u těhotných kobyl a po porodu. Pokud je váš kůň krmen senem, doplněným například ovsem, je vhodné také do stravy přidávat vápník. [/bg_collapse] 
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Fosfor“ collapse_text=“Fosfor“ ]
K čemu slouží: Spolu s vápníkem hraje klíčovou roli pro růst a vývoj kostí a celkové zdraví.
Kde je obsažen: V ovsu a ovesných otrubách, kukuřici či sóje.
Kolik je ho potřeba: 500kilový kůň denně potřebuje cca 18–30 g fosforu.
Kdy se hodí doplnit: Hlavně během růstu a vývoje koně a u koňských seniorů. [/bg_collapse] 
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Hořčík (magnesium)“ collapse_text=“Hořčík (magnesium)“ ]
K čemu slouží: Podpora funkce svalů, kostí, metabolismu a nervového systému. Působí uklidňujícím dojmem.
Kde je obsažen: Seno, chia a vyloupaná dýňová semínka, quinoa.
Kolik je ho potřeba: 500kilový kůň potřebuje průměrně 7,5–12 g hořčíku denně.
Kdy doplnit: U koní, náchylných k obezitě a k laminitidě. Používá se také k uklidnění. [/bg_collapse] 
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Draslík“ collapse_text=“Draslík“ ]
K čemu slouží: Podporuje správnou funkci nervové soustavy a svalů.
Kde je obsažen: Nejčastěji v seně.
Kolik je ho potřeba: Pro 500kilového koně je denní doporučená dávka draslíku mezi 25–32 gramy.
Kdy doplnit: Draslík kůň ztrácí pocením. Doplňky jsou proto vhodné pro vysoce aktivní a potivé koně a během horkých dní. [/bg_collapse] 
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Měď“ collapse_text=“Měď“ ]
K čemu slouží: Součást pojivových tkání a buněčných enzymů, zásadní pro metabolismus železa, napomáhá vývoji kostí a kloubů mladých koní.
Kde je obsažena: V seně, v řepných řízcích a v melase.
Kolik je jí potřeba: 500kilový kůň potřebuje denně 0,1–0,12 gramů mědi.
Kdy doplnit: Nadbytek železa může zhoršovat vstřebávání mědi. Je-li strava vašeho koně bohatá na železo, raději doplňujte také měď. Měď doplňujte také u mladých koní v růstu.  [/bg_collapse] 
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Zinek“ collapse_text=“Zinek“ ]
K čemu slouží: Složka mnoha enzymů, důležitý pro imunitu, hojení ran a rozmnožování.
Kde je obsažen: V seně a obilovinách.
Kolik je ho potřeba: U 500kilového koně stačí do 0,5 gramu zinku za den.
Kdy doplnit: Nadbytek železa může zhoršovat vstřebávání zinku. Je-li strava vašeho koně bohatá na železo, raději doplňujte také zinek. [/bg_collapse] 
[bg_collapse view=“link-inline“ color=“#4a4949″ icon=“arrow“ expand_text=“Selen“ collapse_text=“Selen“ ]
K čemu slouží: Antioxidant, ovlivňuje funkci nervů a svalů.
Kde je obsažen: V seně, do něj se dostává z půdy.
Kolik je ho potřeba: Pro 500kilového koně je třeba do 3 mg selenu za den.
Kdy doplnit: Je-li seno chudé na seleny. Nedostatek selenu zjistíte z krevních testů. [/bg_collapse] 

Solný liz klasik

solny liz pro kone

Zjistit aktuální cenu

Závěrečné tipy na ideální vitamíny pro koně

Některé doplňky stravy s obsahem vitamínů a minerálů se hodí pro všechny koně (například solný liz), jiné pro svého koně volte podle jeho fyzického a psychického stavu, konkrétních obtíží, věku, sportovního výkonu. Potřebujete-li doplněk stravy na klouby, přečtěte si náš článek Kloubní výživa pro koně.

Nejčastější otázky k tématu vitamíny pro koně

Jaké vitamíny kůň potřebuje a k čemu slouží?

Kůň potřebuje vitamíny A, B, C, D, E a K v malých množstvích. Vitamíny podporují například správný růst a vývoj koně, životně důležité funkcí organismu, metabolické procesy, boj s antioxidanty a ovlivňují celkové zdraví koně.

Jsou doplňky stravy nutné pro koně?

Doplňky stravy u koní by neměly nahrazovat běžnou, vyváženou stravu. Mohou však koni pomoci například při nekvalitní či nedostatečné pastvě nebo zvýšené zátěži. Koňské doplňky stravy jsou vhodné i v některých životních a tréninkových obdobích koně (například růst, březost, vysoký věk, vysoká sportovní zátěž, stres). Kůň by měl mít vždy k dispozici minerální solný liz a případně další doplňky stravy podle potřeby.

Jaké jsou nejlepší vitamíny pro koně?

Záleží na tom, co vašemu koni chybí, jak je starý, zda je zdravý nebo kolik aktivity průměrně vyvíjí. Doporučujeme zvolit některou ze směsí, určených pro konkrétní potřeby vašeho koně: například směs vitamínů a minerálů pro koňské seniory, pro vysoce aktivní koně, pro hříbata v růstu, pro březí a kojící klisny. Vše najdete přehledně v našem článku,


Použité zdroje: studie o doplňcích stravy, Umn.edu, Kentucky Equine Research, TheHorse.com

Ohodnoťte článek

Napsat komentář