Westernové sedlo

8 nejlepších westernových sedel na našem trhu + podrobný průvodce výběrem: Recenze

Hledáte nové westernové sedlo, ale nejste si jisti, jak zvolit to ideální pro vás a vašeho koně? Připravili jsme pro vás tento výběr 8 nejlepších westernových sedel různých typů, provedení i cenových kategorií.

V našem výběru top westernových sedel jsme se zaměřili především na všestranně využitelná sedla, nechybí ale anni tipy na sedla pro děti.


1. HKM – Zdobený model

zdobené westernové sedlo z hnědé kůže

Zjistit aktuální cenu

Hledáte kvalitní a odolné westernové sedlo? Mrkněte na toto sedlo značky HKM s 16“ posedlím, kterému kromě přesného zpracování, kvalitních materiálů a anatomického tvarování nechybí ani stříbrné dekorační prvky. Z jeho měkoučkého posedlí se vám nebude chtít sesedat. K sedlu získáte i krásné kovové třmeny. Povedené westernové sedlo, které vám při správné péči vydrží na spoustu koňských dobrodružství.


2. RANDOL – Bezkostrový western

tmavě hnědý bezkostrový model

Zjistit aktuální cenu

Zdobené westernové sedlo, které se díky absenci kostry skvěle přizpůsobí křivkám vašeho koně. Vyrobeno je z hladké, odolné kůže, ve velikostech posedlí 15“, 16“ a 17“. Široká komora sedlo předurčuje spíše pro širší koně bez výrazného kohoutku. Posedlí je protiskluzové, sedlo doplňují plastové třmeny ve stejném designu. Zdobené je elegantním bílým prošíváním a ornamenty po okrajích. Skvělé sedlo pro perfektní kontakt s koněm.


3. LAKOTA – Pohodlné westernové sedlo top značky

širší černý kožený model

Zjistit aktuálni cenu

Toto westernové sedlo je vyvedeno z kvalitní černé kůže, doplněné hnědými detaily. Měkčené posedlí velikostí 15,5“ či 16“ i pohodlné, barevně sladěné třmeny z něj udělají vašeho oblíbeného parťáka na rekreační ježdění. V oblasti koňských zad je sedlo měkčeno tak, aby bylo pro koně co nejpohodlnější. Nechybí ani decentní zdobení. Jednodušší westernové sedlo za slušnou cenu.


4. RANDOL – Westernové sedlo s hlubším posedlím

hnědé sedlo s hlubokým posedlím

Zjistit aktuální cenu

Westernové sedlo mexického provedení s komfortním hlubším posedlím, v němž vás jen tak něco nerozhodí. Krásné 16“ sedlo hnědé barvy doplňuje decentní zdobení ve westernovém stylu. Materiálem je kvalitní buvolí kůže, kostra kombinuje odolný sklolaminát a dřevo. Na přední části najdete praktickou dřevěnou hrušku, potaženou kůží. V prodeji spolu se sladěnými třmeny.


5. Pro malé kovboje

westernové sedlo na poníky

Zjistit aktuální cenu

Kvalitní značkové sedlo pro malé jezdce a poníky, které vypadá přesně jako to dospělácké! Posedlí je měkčené semišem tak, aby se malý jezdec cítil co nejpohodlněji. Model zdobí krásný květinový vzor a stylové prošívání. Dodáváno včetně podbřišníku i sladěných třmenů. Vyberete si z černé či hnědé barvy a z velikostí posedlí 8“, 11“ a 13“. A váš malý kovboj může nasedlat a vyrazit!


6. WALDHAUSEN – Pro slečny jezdkyně

černé dětské sedýlko s růžovými detaily

Zjistit aktuální cenu

Černorůžové sedýlko pro malé jezdkyně a jejich poníky i pro kluky, kteří se nebojí růžové. Měkké posedlí, syntetické provedení s jednoduchou údržbou a květinové zdobení se zalíbí každé malé jezdkyni i jezdci. Stylové třmeny a praktický podbřišník získáte spolu se sedlem v sadě za příjemnou cenu. Skvělé sedýlko s 12“ posedlím na první jezdecké pokusy.


7. Nejlevnější westernové sedlo

jednoduché syntetické westernové sedlo

Zjistit aktuální cenu

Je pro vás hlavním kritériem při výběru sedla cena? Mrkněte na tohle westernové syntetické sedlo, které doporučujeme jako základ pro jezdce, kteří si chtějí teprve vyzkoušet westernový styl. Snadno omyvatelný materiál, nízká váha sedla a příjemně měkké polstrování dělají z tohoto sedla ideální kousek pro první výlety ve westernovém stylu. Dostupné ve dvou délkách kontaktní plochy — 10“ a 12“.


TIP Equito: Detailní informace o typech sedel včetně jejich alternativ, tipy na výběr vhodného sedla pro konkrétního koně, varianty koupě sedla i návod pro správnou péči o sedlo a jeho skladování si přečtěte v článku Sedlo na koně.

Westernové sedlo: Nejčastější typy

Westernová sedla se liší podle toho, jaké disciplíně se chce jezdec věnovat. Nejvíce univerzálním modelem je all around, určený k rekreačnímu ježdění a každodenní práci s koněm, včetně běžné práce na ranči. Často jde o jednoduché sedlo bez výrazného zdobení, ta zdobená se využívají na westernové show. S all around sedlem si můžete bez problémů vyzkoušet i různé westernové disciplíny, než se pro některou z nich rozhodnete.

V rámci westernových disciplín se setkáte například s cuttingovým, reiningovým, ropingovým či rodeovým sedlem, se sedlem na trail, pleasure či vytrvalost. Každé z nich má trošku jiný tvar a vlastnosti, odpovídající ježděné disciplíně. Tato speciální westernová sedla bývají propracovanější a dražší.

TIP Equito: Víte, jak se starat o vaše westernové sedlo z kůže nebo ze syntetiky? Mrkněte na článek Péče o jezdecké vybavení.

kůň s westernovým sedlem, v pozadí skály
Westernové sedlo musí perfektně sedět vašemu koni i vám.

Velikosti westernových sedel

Westernová sedla mají odlišné číslování velikostí od těch anglických. Výběr správné velikosti záleží nejen na proporcích koně, ale i na věku a váze jezdce. Jste-li nerozhodní mezi dvěma velikostmi, zvolte raději tu větší: v těsném sedle se vám nebude pohodlně jezdit. Protože musí sedlo koni i vám perfektně padnout, je důležité jej před ježděním pečlivě vyzkoušet.

Velikost postavyVelikost posedlí (v palcích)
Malé dítě11'' a méně
Větší dítě12–13''
Drobný dospělý14''
Dospělý15''
Mohutnější dospělý16–17''
Velká či vysoká postava18'' a více

Westernová sedla jsou celkově delší a mohutnější a může tak být náročnější je koni napasovat, než ta anglická. Musí odpovídat délce koňského hřbetu, zapomenout se nesmí ani na správnou šířku komory. U westernových sedel se setkáte s modely s pevnou kostrou i těmi bez kostry, které se flexibilněji přizpůsobí koňskému hřbetu.

Pasování westernového sedla

Při pasování westernového sedla jej nejprve na koni vyzkoušejte bez deky. Sedlo umístěte na koňská záda a zkontrolujte, zda přední komora netlačí na kohoutek. Ujistěte se, že sedlo neleží přímo na páteři a páteřní kanál ponechává dostatek prostoru mezi koňskou páteří a sedlem.

V zadní části nesmí sedlo odstávat ani po dotažení podbřišníku. Po vizuální kontrole přidejte podsedlovou deku a sedlo vyzkoušejte v akci. Otestujte pohodlí v sedle, zvolenou hloubku posedlí, celkovou rovnováhu a dojem z jízdy. Na konci by mělo být opocení pod sedlem rovnoměrné.

Nejste-li si jistí, přizvěte si k pasování odborníka, například fyzioterapeuta či jiného znalce.

TIP Equito: K westernovému sedlu si nezapomeňte vybrat vhodné třmeny (můžete volit také bezpečnostní třmeny) a podbřišák, nejsou-li součástí sedla, a také westernovou podsedlovou dečku.

jezdkyně v bílém klobouku
Závodní westernová sedla bývají zdobenější, než běžná sedla k rekreaci.

Závěrečné tipy na nejlepší westernová sedla

Dobře padnoucí westernové sedlo může dlouhé roky dělat radost vám i vašemu koni. Hledáte-li kvalitní tradiční westernové sedlo, při výběru se podívejte například na krásně zdobený HKM Dallas. Zvážit můžete také tento model značky Wintec.

Preferujete hlubší posedlí? Mrkněte na sedlo Randols Santa Fe. Vybíráte westernové sedlo pro dětské jezdce? Mrkněte na toto sedlo Lakota Pony, pro malé jezdkyně je tu zase sedlo Waldhausen Think Pink s růžovými detaily.

Je-li vaším rozhodujícím kritériem cena, při výběru zvažte toto syntetické sedlo Waldhausen Brown. Zajímají vás bezkostrová sedla? Koukněte na Randols Denver.

Nejčastější otázky na téma westernové sedlo

Jak poznám, že westernové sedlo koni správně sedí?

Padnoucí westernové sedlo koně neomezuje v pohybu, netlačí mu na páteř či na lopatky a rovnoměrně rozkládá váhu jezdce. Přední část sedla patří až za koňskou lopatku. Pod westernové sedlo patří také westernová podsedlová deka, která pomáhá rozkládat váhu sedla na koňských zádech.

Jak poznám, že westernové sedlo správně sedí jezdci?

Při výběru sedla se orientujte podle velikosti vaší postavy. Pro děti jsou určené velikosti posedlí do 13“, pro juniory a drobné dospělé 14“. Většině dospělých sedí westernová sedla s posedlím 15“ či 16“, 17“ a větší velikosti sedí mohutnějším postavám.

Proč mé westernové sedlo při jízdě klouže dozadu či dopředu nebo se přetáčí?

Nemusí jít rovnou o problém nepadnoucího sedla. Ujistěte se, že je podbřišník správně dotažený. U některých koní je nutné jej dotáhnout ještě jednou později po sedlání, protože se schválně nafouknou během sedlání. Proti klouzání sedla dozadu či do stran můžete vyzkoušet protiskluzové podložky pod sedlo nebo podsedlové dečky s protiskluzovými vlastnostmi.

Použité zdroje: Wikipedia, Horse Tack Online

Ohodnoťte článek

Napsat komentář