Zajímavosti o koních

10 zajímavostí o koních, které by vám neměly uniknout

Koně jsou fascinujícími společníky člověka. I když na nich jezdíte dlouhé roky, celý život je poznáváte a stále vás něčím překvapují. Role koní v našem životě se v průběhu minulých století výrazně proměnila. Jak koně člověk využíval kdysi a jak je využívá dnes? Jak se koně objevovali v mýtech i současných filmových a literárních dílech? Přečtěte si největší zajímavosti o koních, které by vám rozhodně neměly uniknout.

1. Drobné zajímavosti o koních aneb věděli jste, že:

  • domestikovaných koní je v současnosti něco málo přes 58 milionů?
  • rozlišujeme na 300 koňských plemen?
  • koňská kostra má 205 kostí?
  • koně nedokáží zvracet?
  • kůň má vynikající paměť a vysoký práh bolesti?
  • kůň dokáže spát vleže i vestoje?
  • hříbata jsou schopná chodit už několik desítek minut po svém narození?
  • domestikovaní koně se obvykle dožívají okolo 25 let věku?
  • koně mají oči umístěné po stranách hlavy a jsou tak schopní vidět v rozsahu téměř 360 stupňů?
  • koně mají viditelnou mimiku, která lidem umožňuje rozpoznat jejich náladu?
  • nejstarším koňským plemenem je arabský kůň, který se objevil kolem roku 4500 př. n. l.?
Dáma v dámském sedle na historickém snímku v černobílé, mohutný kůň se zapletenou hřívou.
Dříve oblíbené dámské sedlo dovolovalo se na koně posadit i dámám.

2. Nejslavnější časopis o koních

Nerozlučná dvojice kůň a pes se proslavila především díky britsko-americkému filmovému trháku Notting Hill. V jedné ze scén se Hugh Grant představuje jako redaktor časopisu Kůň a pes (v originále Horse & Hound). Ten je skutečně nejstarším časopisem o koních, vydávaným ve Velké Británii. První výtisk spatřil světlo světa v roce 1884 a časopis vychází dodnes.

Proč právě kůň a pes? Nejde o žádnou náhodu. Snad na každé farmě s koňmi najdete i psy. Pejsci často doprovází také dostihové či parkurové jezdce. Pokud si ale pejska ke koni teprve pořizujete, je dobré vybrat vhodné psí plemeno nebo pejska z útulku s určitou povahou. Ne každý se s koňmi snese.

A jak se zachovat jako majitel psa, když potkáte jezdce na koni? Psa připoutejte na vodítko a snažte se, aby na koně neštěkal a nepolekal ho.

3. Koňští vojáci i ochránci pořádku

Koně provázeli člověka do mnoha bitev. Jejich využívání pro vojenské účely je zaznamenáno již ve starověkém Egyptě. S tím, jak se vyvíjela technika a lidé se postupně učili koně lépe ovládat, se jejich uplatnění v bitvě výrazně rozšířilo. Koně v historii často sehráli významnou roli. Jízdy byly důležitou součástí mnoha vojenských strategií. A není vůbec divu, že dodnes známe jména některých koní významných válečníků.

Uveďme například koně Alexandra Velikého — Bukefala či Marenga, který patřil slavnému Napoleonovi. U Waterloo se na bitevním poli setkalo dokonce několik desítek tisíc koňských jednotek. K nahrazení koní vojenskou technikou došlo okolo 2. světové války, i v současnosti ale můžeme narazit na chrabré koňské bojovníky.

Hnědobílé hříbě ve výběhu, v pozadí stromy a budova ranče.
I z tohoto roztomilého hříbátka může vyrůst koňský hrdina, který se jednou zapíše do dějin.

Koňští hrdinové se objevují ještě v jednom odvětví: v policejních jednotkách. I Česká republika má své jízdní oddíly, a to v Praze, v Brně a ve Zlíně. Koně jsou ale používáni například i v Ostravě či v Pardubicích.

4. Koně jako psychologové

Rehabilitace s využitím koní neboli hiporehabilitace má sice v Česku krátkou historii, postupně se ale rozvíjí stále více. Spadají pod ni různorodé aktivity a terapeutické úkony s koňmi, vhodné pro osoby se zdravotním i sociálním znevýhodněním či se speciálními potřebami. Interakce s koněm, stejně jako péče o něj či jízda na něm, pomáhá a léčí.

Koně motivují, vychovávají i vzdělávají. V psychoterapii mohou být prostředníkem, který pozitivně ovlivňuje duševní stav člověka. Jízda na koňském hřbetu je účinnou rehabilitační metodou. V parajezdectví je kůň využíván jako dopravní prostředek pro ty, kteří nemohou chodit a kterým invalidní vozík neumožňuje dostat se tam, kam potřebují.

Zrakově postižení lidé, kteří potřebují asistenci vodicího zvířete, ale z nějakého důvodu si nemohou pořídit psa, využívají pomoci minikoní. Kůň je pro člověka nejen pomocníkem, ale v mnoha případech také dobrým přítelem.

Černobílý snímek dvou běžících koní, okolo nich zvířený prach a vzadu stromy.
Kůň může plnit nejen roli společníka, ale i psychologa nebo terapeuta při hiporehabilitaci.

5. Buzkaši, gymkhana a pushball

Dostihy, parkur, koňské pólo, akrobacii na koni či jízdní lukostřelbu zná téměř každý. Sportů, ve kterých se utkávají nejen lidé, ale také koně, je ale mnohem více. Jedním z nich je například buzkaši. Jedná se o tradiční afghánskou hru, při které se dvě družiny jezdců na koních předhání, kdo dřív projede s trofejí brankou. Počet členů jedné družiny není stanoven a během hry se mohou navíc přidávat i další účastníci. Trofejí může být naplněný vak, většinou jí ale je kozí torzo.

Pod slovem gymkhana se skrývají jezdecké hry původem z Indie, které se skládají z mnoha disciplín. To nejdůležitější je dokonalá souhra jezdce s koněm, hry ale mají také zábavný prvek a jsou velmi oblíbené u diváků.

A co je to pushball? Tento sport má původ ve Velké Británii a jedná se zjednodušeně řečeno o koňský fotbal. Na pushball naživo se podívejte v následujícím videu:

6. První film s koňským protagonistou

Koně mají ve filmografii své pevné místo, ať už se jedná o vedlejší či dokonce hlavní role. Úplně prvním filmem s koněm byl americký western Velká vlaková loupež z roku 1903. A jsou to právě americké westerny, ve kterých se koně začali hromadně objevovat.

Bohužel, koňští herci na tom zdaleka nebyli tak dobře, jako jejich lidské protějšky. Chování filmařů bylo totiž vůči koním často velmi drastické. A úrazy koní, mnohdy i fatální, byly při natáčení téměř na denním pořádku.

V současnosti se ale pro natáčení akčních a nebezpečných scén používají speciálně vytrénovaní koňští kaskadéři. Kromě toho existuje po celém světě několik organizací, které dohlížejí na práci s koňmi při natáčení a ujišťují se, že je o ně dobře postaráno. Dnes už je naštěstí bezpečí koní, ale i jiných zvířat ve filmu, na hodně vysoké úrovni.

Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: 10 největších filmových hitů o koních a také Péče o koně: Podrobný průvodce (nejen) pro začátečníky

7. Nejslavnější koňští herci

Začněme westernovými koňskými hvězdami. Hřebec Trigger byl filmovým společníkem slavného amerického herce Roye Rogerse, po jehož boku se objevil ve více než 80 filmech. Herec měl koně velmi rád a proto mu později pořídil také dubléra, aby si jeho koňský přítel občas odpočinul. Trigger po odchodu do důchodu žil na Rogersově ranči v Kalifornii, kde se dožil krásných 30 let.

Další slavnou westernovou hvězdou byl kůň jménem Silver, který se objevil ve více než 70 amerických westernech, nejčastěji po boku Bucka Jonese. Zajímavým příběhem je osud bývalého dostihového koně Finder's Key. Tomu se při závodech vůbec nedařilo. Naštěstí si jej ale všiml trenér filmových koní a udělal z něj hvězdu. Tento kůň si zahrál po boku Antonia Banderase v Legendě o Zorrovi, s Julií Roberts ve Sněhurce či Denzelem Washingtonem v Nezastavitelném. A střihl si také hlavní roli ve filmu Válečný kůň. O tomto filmu se dočtete také v článku 10 největších filmových hitů o koních.

Mezi zajímavosti o koních patří i fakt, že někteří koně se stávají filmovými celebritami.
Někteří koně se stávají i populárními filmovými celebritami.

8. Nejméně oblíbená koňská postava

Máte svého oblíbeného koňského hrdinu, ať už ve filmu či v literatuře? Jsou koně, kteří v divácích i čtenářích zanechali silný dojem a jejich jména známe dodnes. Asi každý, kdo viděl Pána prstenů, si vybaví scénu, kdy Gandalf pískáním přivolá nádherného bělostně zářícího Stínovlase. Jméno Hatátítlá, které nosil vraník Old Shatterhanda, již téměř zlidovělo.

I český film má svého koňského hrdinu — Juráška ze Tří oříšků pro Popelku. Z literárních koní vzpomeňme například Jolly Jumpera Lucky Luka z francouzsko-belgických komiksů, Rozinantu, patřící Donu Quiotovi z románu Miguela de Cervantese, či Truhlíka, na jehož hřbetu se prohání Smrť v legendárních knihách o Zeměploše od Terryho Pratchetta.

Za nejméně oblíbenou koňskou postavu vůbec je považován Artax z Nekonečného příběhu. Bílého koně válečníka Átreje si sice zamiloval snad úplně každý, jeho utonutí v Močálu smutku ale způsobilo opravdové trauma mnoha dětským divákům.

Černá kobyla s malým hříbátkem ve výběhu, hříbě pije mléko.
Vyroste z tohoto malého hříbátka nový koňský hrdina?

9. Hippocampus, kentaur a jiní mytičtí hrdinové

Také ve starodávných příbězích byli koně oblíbenými postavami. Na okřídlené koně narazíme v islámské, čínské, velšské, skotské, irské, řecké i severské mytologii. Slavného koně máme také v českých pověstech a bájích; jen málokdo nezná příběh Horymíra a jeho věrného koně Šemíka.

Koně v mytologii měli často bájnou podobu. Nejběžnější byli ti okřídlení (například bájný řecký Pegas). Také mořský kůň, který má zadní polovinu těla rybí, se objevuje hned v několika mytologiích. Keltská mytologie tyto tvory označuje jako Kelpie, v řecké mytologii je mořský kůň nazýván Hippocampus.

Napůl kůň a napůl člověk neboli kentaur se objevuje v mnoha příbězích z historie i současnosti. Asi nejslavnějším bájným koněm je pak jednorožec, mytický tvor s rohem uprostřed čela. A zapomenout nesmíme ani na Trojského koně, dřevěnou sochu, která podle mýtů zavinila pád Tróji a slavné vítězství Řeků.

Kůň v podzimním lese, na stromech žluté listy a vzadu mlha.
Někteří koňští hrdinové z mýtů jsou populární dodnes.

10. Rekordy ze světa koní

A na závěr několik koňských rekordů:

  1. Nejmenším koněm byla Thumbelina, vysoká pouhých 44,45 cm.
  2. Nejvyšším koněm byl Mammoth (původně Sampson) se svou výškou 219 cm.
  3. Nejstarším koněm byl Old Billy, který žil v letech 1760 až 1822. Bylo mu tedy 62 let.
  4. Nejstaršími koňskými dvojčaty jsou Taff a Griff, kteří se dožili více než 30 let.
  5. Nejdražším koněm je Fuasaichi Pegasus, prodaný za neuvěřitelných 70 milionů dolarů.
  6. Nejdelší ocas má kůň JJS Summer Breeze, jehož oháňka měří 381 cm.
  7. Nejvyšší rychlost koně, která kdy byla zaznamenána, je 70,76 km/h.
  8. Nejvyšší skok učinil kůň Huaso ex-Faithful v roce 1949, kdy vyskočil do výšky 2,47 m.
  9. Největší zaznamenaná váha, kterou kdy dokázal kůň utáhnout, je 1 550 kg.
  10. Nejdelší cesta, kterou kůň absolvoval, měřila 4 152 km a vedla z Ašchabádu do Moskvy.
  11. První dostihový závod se uskutečnil v roce 648 př. n. l. na Olympijských hrách v Řecku.
  12. Nejstarším dostihovým vítězem je kůň Al Jabal, kterému v té době bylo 19 let.
  13. Nejvyšší počet koní, jaký se kdy účastnil dostihového závodu, je 4 249.
  14. Nejdelší dostihová dráha se nachází v Binderu v Mongolsku a měří celých 1 000 km.
  15. Nejstarší horské stáje byly objeveny v Egyptě a patřily faraonu Ramsesovi II.

Koně: Jedineční a zajímaví společníci člověka

Koně jsou opravdu jedineční tvorové a společníci člověka. Věříme, že se vám vybrané zajímavosti o koních, známé i méně známé filmové a knižní koňské postavy a neuvěřitelné koňské rekordy líbily a dozvěděli jste se spoustu nového o těchto nádherných zvířatech.

4.4/5 - (Počet hodnocení: 8)

Napsat komentář