Anglické sedlo

13 nejlepších anglických sedel na našem trhu: Recenze

Vybíráte anglické sedlo? Jezdíte konkrétní disciplínu, pro kterou sedlo využijete, nebo hledáte spíše univerzální model? Vybrali jsme pro vás 13 neoblíbenějších anglických sedel. Při sestavování žebříčku jsme se soustředili na to, aby byla zastoupena sedla univerzální, drezurní i parkurová, stejně jako ta dětská a modely ke školnímu použití. Pokryli jsme i různé cenové hladiny tak, aby si ve výběru našel to své jezdec-začátečník i ten pokročilý.

TIP Equito: Veškeré informace o různých typech sedel a jejich alternativách, parametry správného výběru sedla pro konkrétního koně, možnosti koupě sedla nebo tipy pro správnou údržbu a skladování najdete v našem článku Sedlo na koně.


Perla mezi všestrannými sedly

černé anglické sedlo značky Bates s výraznými kolenními opěrkami


Exkluzivní univerzální sedlo prémiové značky Bates, navržené s důrazem na nekompromisní pohodlí koně i jezdce. Hodí se nejen na běžný trénink a vyjížďky, ale i pro milovníky skoků. Jezdci pomáhá udržet perfektní balanc a přitom být s koněm v neustálém kontaktu. Polštáře jsou zhotoveny s využitím systému CAIR, jenž díky vzduchové výplni ideálně rozkládá váhu jezdce na koňském hřbetu a je pro koně komfortnější, než řada běžně používaných výplní. Sedlo umožňuje snadnou výměnu komory i flexibilní nastavení opěrek. Špička mezi všestrannými sedly.


Všestranné anglické sedlo pro pokročilé

tmavě hnědé anglické sedlo pro univerzální použití, s výraznou zadní rozsochou a středními kolenními opěrkami

Všestranné sedlo pro zkušené jezdce, vhodné do terénu, na jízdárenskou práci i základní skoky. Velkou výhodou modelu je nastavitelná šířka komory, díky níž se sedlo přizpůsobí koňskému kohoutku. Vyměnitelné rozsochy ocení například jezdci, kteří střídají více koní (lze dokoupit zvlášť). Středně hluboké měkčené posedlí vás udrží ve stabilní poloze a pomůže vám ke korektnímu sedu. Sedlo je vyrobeno z kombinace odolné buvolí a hovězí kůže. Přední a zadní opěrky jsou upevněny k sedlu suchým zipem, takže si vše jednoduše nastavíte, jak potřebujete. V ceně je i praktický obal, který sedlo ochrání před nečistotami.


Univerzální anglické sedlo pro spořivé

jednoduché syntetické anglické sedlo černé barvy, včetně černých třmenů

Máte omezený rozpočet? Sáhněte po tomto univerzálním sedlu, které najdete v různých velikostech od té dětské (posedlí 15“) až po 18“ sedlo pro muže či mohutnější jezdce. Sedlo se hodí pro nadšené začátečníky. Hlubší posedlí pomáhá udržet stabilitu v začátcích, semišové kolenní opěrky zase drží nohu na místě. Syntetická kůže nevyžaduje přílišnou péči a zároveň odolá oděrům. K sedlu dostanete přední a zadní odnímatelné opěrky, třmeny a třmenové řemeny. Základní model se skvělým poměrem cena/kvalita.


Všestranné anglické sedlo pro širší koně

model značky Wintec s bílým prošitím


Povedené sedlo z dílny oblíbeného výrobce Wintec, určené pro těžší koně se širšími zády. Můžete jej využít pro běžné hobby ježdění, jízdárenskou práci i na skoky. Systém CAIR (vzduchová výplň sedlových polštářů) pomáhá lépe rozkládat váhu jezdce na koňských zádech a brání otlakům. Hluboké posedlí vám pomůže se v sedle udržet za všech okolností. Volit můžete z několika různých velikostí posedlí. Sedlo je vyrobeno z odolné syntetiky, která nevyžaduje speciální péči. Skvělý model pro majitele mohutných koní.


Drezurní poklad jménem Isabell

drezurní anglické sedlo černé barvy s hlubokým posedlím


Toto špičkové sedlo, navržené na míru ambiciozním drezurním jezdcům, vzniklo v dílnách Wintecu v těsné spolupráci s německou drezurní šampionkou Isabell Werth. Hluboké posedlí, mohutné nastavitelné kolenní opěrky a celkově vydařené zpracování vám zpříjemní drezurní práci s koněm a zajistí, aby každá vaše pobídka byla co nejpřesnější. Tvar sedla vám pomůže držet korektní sed. Polštáře obsahují vzduch (CAIR systém), který ideálně rozkládá vaši váhu na koňských zádech. Pro drezurní jezdce, kteří nechtějí dělat kompromisy.


Anglické sedlo střední drezurní (i cenové) třídy

drezurní anglie značky Wintec s lesklými detaily a vysokou zadní rozsochou


Přesně zpracované sedlo od Wintecu pro méně i více pokročilé drezurní jezdce. Toto dostatečně hluboké sedlo vám i koni poskytne naprosté pohodlí a zároveň i tak potřebnou oporu během drezurního tréninku nebo na soutěži. Mohutné kolenní opěrky nasměrují vaše nohy přesně tam, kam patří. Sedlo vám dovolí maximální kontakt s koněm. Polštáře, plněné vzduchem (systém CAIR), perfektně rozkládají vaši váhu na koňských zádech. Ergonomické sedlo vyšší třídy s nastavitelnými opěrkami a vyměnitelnou komorou.


Základní drezurní sedlo Pfiff

jednoduché drezurní anglické sedlo Pfiff s velmi vysokou zadní rozsochou


Na koni jste jako ryba ve vodě a rádi byste si vyzkoušeli drezuru? Sáhněte po tomto jednoduchém černém sedle značky Pfiff, vhodném pro všechny nenáročné jezdce. Robustní sedlo z měkké hovězí kůže oceníte v drezurních začátcích. Dovolí vám si vyzkoušet drezuru, aniž byste do sedla hned investovali desítky tisíc. Ideální sedlo na drezurní pokusy s vaším nezkrotným ořem.


Skvělá skočka má jméno Naxos

anglie na skoky s výraznými kolenními opěrkami a nepříliš hlubokým posedlím


Moderní skokové sedlo, určené pro pokročilé parkurové jezdce. Elastická kostra s vyměnitelnou výztuhou dokonale rozkládá jezdcovu váhu, středně velké přední i zadní opěrky a mírně prohloubené posedlí pomáhají udržet korektní sed, zásadní pro ježdění bez chyb. Vysoce kontaktní model z kůže vám při správné péči vydrží sloužit roky. Skvělá volba pro nadšené skokové jezdce.


Zlatá střední cesta na skoky

hnědé skokové sedlo s bílým prošitím a výraznými opěrkami kolen


Odlehčené sedlo ze syntetické kůže potěší všechny jezdce, kteří to se skoky myslí vážně. Vysoce kontaktní sedlo se středně hlubokým posedlím vám pomůže udržet správný sed a přitom zachovat kontakt s koněm. Vnější stranu pokrývá odolná syntetická kůže, která narozdíl od té pravé nepotřebuje zdlouhavou péči. Polypropylenová kostra sedla a tvar polštářů efektivně rozkládají váhu jezdce. Povedené sedlo pro všechny milovníky skoků.


Na vaše první skoky

skokový model základní


Základní skokové sedlo pro všechny skokany-začátečníky. Výrobce použil příjemnou syntetickou kůži a semiš, v měkčeném posedlí se budete cítit jako v bavlnce. Mohutné sedlové polštáře vhodně rozloží vaši váhu na koňských zádech, hloubka sedla a nepříliš vysoká zadní rozsocha vás neomezí v žádném skoku. Klasickou černou barvu sedla jednoduše sladíte s libovolnou podsedlovou dečkou a dalšími doplňky. Perfektní model pro nováčky v parkurové disciplíně.


Dětské sedýlko s růžovými detaily

dětské sedlo ze semiše s růžovým lemováním, včetně třmenů a podbřišníku


Semišové sedlo s růžovým lemováním, určené pro ty nejmenší jezdce a jejich poníky. Měkce polstrované sedýlko s vyvýšenou přední i zadní částí a protiskluzovou úpravou povrchu zajišťuje dětským jezdcům a jezdkyním maximální bezpečnost, chrání je před pádem a drží je na koni při prvních jezdeckých lekcích. Velkou výhodou sedla je i jeho nízká hmotnost, takže jej unese i malý jezdec. Pohodlné a praktické sedýlko do jezdeckých začátků.


Školní univerzál

jednoduché univerzální školní anglické sedlo černé barvy s černými třmeny a vysokou zadní rozsochou

Univerzální sedlo s hlubším posedlím a výraznějšími kolenními opěrkami, ideální pro začátečníky a jezdecké kluby. Sedlo je zhotoveno z kombinace kvalitní kůže, odolné proti odření. Materiál sice vyžaduje o něco více údržby, než syntetika, ale odmění se vám delší životností. Sedlo seženete ve dvou běžných velikostech posedlí (16,5 a 17,5“). Spolu s ním dostanete třmeny a třmenové řemeny. Odolné kožené sedlo do začátků.


Anglické sedlo s madlem na první pokusy

školní černé sedlo s madlem, výraznými kolenními opěrkami a vysokou zadní rozsochou


Univerzální školní sedlo s madlem a s posedlím s protiskluzovou úpravou, které dosahuje velikosti 15’’ a hodí se pro děti a drobné juniory. Kostra je vyrobena z odolného sklolaminátu. Výrazná zadní rozsocha, mohutné kolenní opěrky a praktické madlo pomohou jezdci-začátečníkovi udržet rovnováhu v prvních lekcích klusu i cvalu a také při cvičení v sedle. Ideální model za příznivou cenu, určený pro jezdecké lekce, hodiny ježdění na provozních koních, dětské tábory a všechny podobné aktivity.


Anglické sedlo: Nejčastější typy

Anglická sedla jsou nejpopulárnějším typem sedel, používaných v mnoha jezdeckých disciplínách po celém světě. Jsou navržena tak, aby umožnila co největší svobodu pohybu koni a současně maximální kontakt mezi jezdcem a koněm.

Mezi nejoblíbenější anglická sedla patří všestranné (univerzální), drezurní a skokové modely. Koupíte ale i speciální sedla, určená například na koňské polo, endurance nebo navržená pro poníky a jiné drobné koně. Dalším z typů anglických sedel je dámské sedlo, v němž dáma sedí oběma nohama na jednu stranu. Mezi anglická sedla se řadí například i sedla dostihová, typická svou nízkou váhou a malými rozměry.

TIP Equito: Jak se o sedlo správně starat, ať už je z kůže či ze syntetiky? Přečtěte si článek Péče o jezdecké vybavení.

Černobílá fotka koně s dámským sedlem a jezdkyně v saku a cylindru.
Dámské anglické sedlo: historie, která se opět vrací do módy.

Anglické sedlo: Výběr velikosti

Jaké anglické sedlo potřebujete? Sedněte si na židli a změřte si stehno od sedu až po koleno. Posedlí poté měřte vzduchem jako přímku, vedoucí od středu zadní rozsochy po střed nýtu na boku přední rozsochy. Přibližné velikosti posedlí podle délky vašeho stehna vám ukáže následující tabulka.

Délka stehna (sed až koleno)Orientační velikost posedlí
42 cm a méně14''
43-48 cm15''
49-55 cm16''
55-60 cm17''
61 cm a více18''

14“ a 15“ sedla bývají většinou určená dětem. 16“ a 17“ jsou rozměry, určené juniorům a drobnějším dospělým, 17,5“ je běžná velikost posedlí pro dospělé ženy a 18“ a 19“ jsou sedla pro robustnější postavy, vysoké jezdce a mohutnější muže. Zapadáte-li přesně „někam mezi“, vždy volte raději o číslo větší sedlo. Je důležité ale vyzkoušet, zda se v něm cítíte dobře.

Druhým faktorem je komora. U anglických sedel najdete označení čísly (například 1-4) nebo slovy (například úzká, střední, široká nebo extra široká).

Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: O sedlech na koně, článek Bezpečnostní třmeny nebo Průvodce helmami na koně

Jak napasovat anglické sedlo

Jak poznáte, že vybrané anglické sedlo vašemu koni dokonale padne? Po nákupu jej zkoušejte na holých zádech koně, na tenké dečce nebo ručníku. Při prvním zkoušení nepoužívejte podsedlovou dečku, protože s ní nemůžete dobře posoudit polohu a vhodnost sedla. Při zkoušení sedla musí váš kůň stát rovně, všema nohama na zemi.

Sedlo nejdříve umístěte na kohoutek koně, zatlačte do něj a nechte jej sjet, kam patří. Nesmí se houpat zepředu dozadu, když zatlačíte na přední a zadní část sedla, pohybovat se na koni ani mu tlačit na lopatky. Sedlo nesmí koni sedět přímo na kohoutku: mezi kohoutkem a sedlem musí být prostor alespoň na 4 prsty. Sedelní polštáře by měly ležet na hřbetu rovnoměrně.

Praktický návod kontroly vhodnosti sedla krok za krokem najdete v tomto videu:

Závěrečné tipy aneb které sedlo vybrat

Ať už vybíráte jakékoliv anglické sedlo, můžete se jednoduše inspirovat naším výběrem. Pokud hledáte to nejlepší univerzální sedlo, sáhněte po tomto všestranném modelu značky Bates. Potřebujete nové drezurní sedlo? Koukněte na Wintec Isabell nebo Wintec Hart Pro. Hledáte sedlo na parkurové skákání? Zvažte tento model značky Premier Equine.

A jaké sedlo vybrat pro malé začátečníky? Například pro juniory můžete zvolit tento 15“ model s praktickým madlem.

Ohodnoťte článek

Napsat komentář