Péče o koně

Péče o koně: Podrobný průvodce (nejen) pro začátečníky

Vlastní kůň je nejen velký finanční závazek, ale musíte se o něj i pravidelně starat. Správná péče o koně je určující pro jeho zdraví, pohodu i duševní stav. Mnoho majitelů koní tráví dlouhé hodiny ježděním či tréningem a někdy trošku pozapomínají na to ostatní.

Abychom vám to ulehčili, dáme vám 7 užitečných tipů do začátku, díky nimž bude váš kůň spokojený a v dobré kondici.

Krmení, voda a doplňky

Každý kůň musí mít k dispozici dostatek kvalitního krmiva. Někteří koně, podobně jako lidé, takzvaně přibírají ze vzduchu, zatímco jiné můžete neustále krmit a stejně nepřiberou. Výživa (druh krmiva, výživové doplňky a jejich dávkování) by tedy měla být šitá na míru každému koni.

V zimním období, v boxech nebo v rozbahněných výbězích přichází na řadu místo čerstvé travičky (kterou někteří koně také nemohou z různých důvodů spásat ve větším množství) seno. To musí být na pohled zelenkavé, voňavé, jemné a plné lístků. Pozor na seno, „spálené“ sluncem, nebo to, které zapáchá hnilobou nebo obsahuje prach.

Kůň potřebuje také solný liz, který můžete doplnit také minerálním lizem. Jestliže váš miláček ztrácí váhu nebo jezdíte opravdu intenzivně, přichází řada na příkrmy různého druhu (například ve formě kostek, lizu či olejů).

Některé koně je potřeba přikrmovat navíc například lněným semínkem, prosem, granulemi, obilovinami, vojtěškou či cukrovkovými řízky. Všechny tyto doplňky konzultujte s někým zkušenějším, nejlépe rovnou s vaším veterinářem. 


Čerstvá voda je další nezbytnou součástí koňské výživy a musí být ve výběhu nebo v boxe stále dostupná. V parném létě kůň vypije i přes 40 litrů vody denně. Pozor: ze závadné vody kůň snadno onemocní, takže nádoby na vodu i hadice by měly být pravidelně čištěny. Voda by měla být v nádobě, která se nedá snadno převrátit: různé kbelíky nejsou proto vhodnou variantou. V zimě musí majitel stáje zajistit, aby voda nezamrzala, například jejím ohříváním nebo častým doplňováním.

Péče o koně a čištění

Čištění je nedílnou součástí péče o koně. Kromě odstranění nečistot z těla, kopyt, hřívy a ocasu vám pomáhá budovat vztah s vaším čtyřnohým miláčkem. Každodenní čištění pomáhá podporovat krevní oběh a můžete při něm kontrolovat každou část koňského těla. Ideální je čistit vašeho koně každý den, ale pokud do stáje nechodíte denně, vždy čistěte koně před a po ježdění. Přečtěte si také náš článek Čištění na koně, ve kterém najdete všechny důležité informace i tipy na ty nejlepší pomůcky pro čištění.

Při péči o koňskou srst kontrolujte nejvíce ty části koňského těla, na které padne sedlo se třmeny (ať už používáte klasické nebo bezpečnostní třmeny), uzdečka a další výstroj. Není váš kůň odřený, nemá drobnější či větší zranění? Investujte také do vhodné výbavy na čištění, která vám výrazně usnadní pravidelnou péči o koně. Tuto výbavu skladujte na suchém místě ve speciální k tomu určené tašce či bedně. Mějte ji vždy po ruce, nejdůležitější pomůcky si můžete pověsit i na box.


Během péče se věnujte i koňským nohám. Při čištění zkontrolujte stav podkov či kopyt, odstraňte kamínky, které by koně tlačily a zjištěte, zda už náhodou nenastal čas volat kováře. Na celý průběh čištění a nejčastější chyby se podívejte na následujícím videu:

Ustájení a společnost

Typ ustájení vašeho koně má obrovský vliv na jeho zdraví a celkovou spokojenost. Ať už je váš kůň venku 24/7 nebo v boxe (plně či částečně), vhodné a kvalitní ustájení je základem dobrého zdravotního i duševního stavu vašeho koně. Je-li váš kůň venku, dejte pozor, aby se ve výběhu nenacházely nebezpečné předměty, díry, cokoliv rezavého (například zemědělská zařízení) nebo uvolněné dráty.

Uvazování koně (jinak také štont) se dnes už používá pouze v případě, kdy je kůň nemocný či po úrazu, musí být pod dohledem a nesmí se neomezeně hýbat po pastvině.

Ve venkovních podmínkách musí mít kůň k dispozici přístřešek, stín stromů či box, kam se může schovat, kdykoliv potřebuje (například v parném létě nebo v deštivém dni). Zároveň v boxu i venku potřebuje mít dostatek suchého a čistého prostoru, kde si může odpočinout, převalovat se nebo si lehnout.

Dalším zásadním faktorem koňské spokojenosti je i společnost: kůň je stádové zvíře a jeden oslík nebo poník mu stačit nebude. Potřebuje opravdové koňské kamarády.

Pohyb jako součást péče o koně

Každý kůň potřebuje pravidelný pohyb, aby se udržel v kondici. Musí mít dostatek prostoru, kde se může vyřádit. To platí hlavně v případě, že s ním nepracujete denně. 

Kůň, který je ustájen pastevně či chodí do boxu jen na noc, má velkou výhodu oproti tomu, který je v boxu neustále. Dostatečný pohyb má pro koně řadu benefitů: pravidelná aktivita například podporuje fyzičku vašeho koně, udržuje srdce a plíce v kondici a napomáhá dobrému stavu kostí a kopyt.

Líbí se vám, co čtete?
Přečtěte si také: Kolik stojí kůň?

Hlavně v zimě nezapomínejte, že se koňské tělo musí nejdřív prohřát, aby si kůň neublížil. Proto je důležité začínat pomalým chodem a až po nějaké době přecházet do těch rychlejších, ať už jste na jízdárně nebo se vydáte do terénu.

Tři koně, krmící se trávou ve výěhu, na pozadí přístřešek. Strava je důležitou součástí péče o koně

Koně s nadváhou často trpí různými problémy a jsou náchylnější k řadě nemocí, jako je například laminitida (schvácení kopyt) — bolestivé onemocnění, které může skončit i utracením koně.

Správné vybavení

Také (ne)vhodně zvolené vybavení, jako je sedlo, ohlávka nebo uzdečka, může pozitivně či negativně ovlivnit zdraví i chování vašeho koně. Veškeré vybavení koni musí perfektně sednout. Jen tak se kůň nebude odírat a tímpádem se ani nebude bát za vámi chodit, protože by se například bál nepadnoucího sedla. A navíc: všechno můžete barevně sladit tak, aby z vašeho koně byl opravdový fešák!

Výbavu vašeho koně udržujte ve výborném stavu. Máte-li například sedlo z pravé kůže, věnujte mu zvýšenou péči. Kožená výbava sice představuje vyšší počáteční investici, ale při dobré péči vám vydrží roky.

Zdraví

Veterinář by se měl stát vaší pravou rukou. Koně nechte pravidelně kontrolovat, i když máte pocit, že mu nic není. Jednou za rok pozvěte koňského zubaře na kontrolu zubů, do 5 let věku koně by to mělo být častěji (každých 3–6 měsíců).

Nezapomínejte na pravidelnou vakcinaci a odčervení a buďte v kontaktu také s vaším kovářem, který by u vás měl být každých 6–8 týdnů (ať už kováte nebo jen strouháte). V létě koně chraňte před hmyzem pomocí repelentů i maskou proti hmyzu.

Také čabraka s třásněmi (či třásně, které připevníte na čabraku) pomáhá koni lépe odhánět hmyz na vyjížďce.

Kovář piluje koňské kopyto, opřené o svou nohu.

Naučte se také základy první pomoci a koňského zdraví. Díky samostudiu dokážete rozpoznat některé potíže a nemoci, jako například laminitida nebo kolika, a poradíte si s drobnějšími poraněními. Nic vás nezaskočí a víte, jak reagovat, jaký prostředek použít ve které situaci a kdy volat veterináře. Ve stáji mějte po ruce vybavení na první pomoc (koňskou i lidskou).

A několik čísel: normální tepová frekvence koně odpovídá 28–45 pulsům za minutu. Za stejnou dobu se kůň nadechne 8–20krát. Běžná tělesná teplota se pohybuje v rozmezí 36,9–38,3 °C. Hodnoty mimo tato rozpětí vám mohou napovědět, že se váš kůň necítí dobře.

Vzdělávání a rady zkušenějších jako součást péče o koně

Vlastnit koně znamená učit se každý den něco nového. U koní platí, že více zkušeností často přináší víc pokory a zároveň se odráží ve vašem vztahu ke koni a v jeho zdravotním stavu. Čtěte odborné zdroje, koňské časopisy a knihy. Nebojte se poprosit o pomoc zkušenější majitele, kdykoliv se vám na koni něco nezdá nebo si nevíte rady. 

Naučte se například také rozeznat, které rostliny či potraviny jsou pro vašeho koně nebezpečné a zajistěte, aby se k nim váš kůň jen tak nedostal (například odstraněním z výběhu). Jedná se třeba o oleandr, tis červený či semena javoru. Podrobný seznam nebezpečných a jedovatých rostlin najdete například zde.

Dívka v bílém tričku čistí hnědáka s bílou hvězdou na čele, čištění patří také do péče o koně.

Základní kameny péče o koně

Vhodné ustájení, vyvážená strava, péče o zdraví včetně prevence, pravidelný pohyb, stádo koňských kamarádů, padnoucí vybavení a vaše neustálé vzdělávání: to jsou některé ze základních oblastí péče o vašeho koně. Když nic nezanedbáte, odmění se vám váš kůň psychickou pohodou a dobrým zdravím. Nezapomínejte ale, že jakmile obstaráte koně, přichází čas na péči o všechno jezdecké vybavení. Ale o tom zase někdy jindy.

Použité zdroje: The Ultimate Equestrian, Equestroom, Zareba Systems

5/5 - (Počet hodnocení: 1)

Napsat komentář