Jízda na koni

10+1 tipů, jak začít jezdit na koni

Jízda na koni vám pomáhá zlepšovat vaši fyzickou výdrž a odolnost, schopnost empatie i trpělivost a rozvíjí vás také po psychické stránce. Rádi byste začali jezdit na koni nebo už nějakou dobu jezdíte, ale pořád to není ono? Máte pocit, že nerozumíte vašemu trenérovi nebo koni?

Nejste-li talent od přírody, nejspíš si na začátku projdete řadou krizových (a někdy i nebezpečných) okamžiků, kdy byste se na ježdění nejraději vykašlali. Další den ale zase sednete do sedla, vyrazíte se svým koňským parťákem na vyjížďku nebo jízdárnu, a… jste rádi, že jste to nevzdali! Každé další ježdění vás nabíjí novou energií.

Takové protichůdné pocity nejsou na začátku dráhy hobby ani sportovního jezdce vůbec ničím neobvyklým. Přečtěte si proto naše tipy, které vám pomůžou zlepšit vaše základní jezdecké dovednosti a udržet motivaci v nelehkých situacích, v začátcích i při dlouhodobějším ježdění. Vybrali jsme pro vás 10+1 osvědčených rad zkušených koňáků.

Hnědý kůň v ohradě v měkkém denním světle, na pozadí stromy.

1. Jízda na koni: Ujasněte si ambice, časové a finanční možnosti

Možná s ježděním právě začínáte. Hned na začátku se sami sebe upřímně zeptejte: čeho chci dosáhnout? Chci se čas od času svézt v sedle a přitom být v souladu s koněm? Chci se časem pustit i do oficiálních jezdeckých disciplín, jako je parkur nebo drezúra, a hodlám se do ježdění naplno opřít?

Další otázka, která by měla následovat: kolik času bych chtěl/a koním věnovat každý den, každý týden, každý měsíc? Můžu jezdit i v týdnu nebo jen o víkendech? A kolik času koním reálně můžu věnovat, aniž bych zanedbal/a své povinnosti či rodinu?

Opravdu kvalitní ježdění vyžaduje z vaší strany dostatek času. Jen čas ale nestačí. Zvlášť když máte vlastního koně (nebo koně v pronájmu), počítejte s časem navíc na přípravu koně před jízdou a na následnou péči po ježdění.

Ambice ani čas ale k ježdění nestačí. Další stránkou tohoto sportu je ta finanční. Jezdit se dá za pár set měsíčně i za desítky tisíc. Stejně tak za jezdecké vybavení můžete utratit stokoruny (například kousky z bazaru či levnější neznačkové oděvy), ale co si budeme nalhávat: každá jízda na koni opravdu může lézt do peněz. A to nejvíc v případě, kdy máte koně vlastního.

Je proto dobré si spočítat, kolik měsíčně můžete dát za ježdění tak, aby neutrpěl váš rodinný rozpočet. Nezapomeňte započítat lekce se zkušeným trenérem, bez kterého se minimálně do začátku neobejdete. A celkovou částku si každý měsíc odkládejte speciálně na koně. Více o tom, jak je kůň finančně náročný, najdete v článku Kolik stojí kůň.

Drobné mince, ležící na černé desce stolu.

2. Vyberte si vhodnou stáj a způsob ježdění

Nemáte vlastního koně, ale přesto byste rádi jezdili? Žádný problém. Po celém Česku dnes najdete spoustu stájí (skvělý přehled je na webu Kam ke koním), které se cíleně věnují práci se začátečníky i s pokročilejšími jezdci. Ve stájích typicky platíte podle počtu vyjížděk či hodin s trenérem, ale často nabízí i zvýhodněné permanentky.

Později si můžete konkrétního koně jednoduše pronajmout od některé stáje nebo přímo od majitele. V tomto případě se jedná o sdílení nákladů na ustájení a péči s majitelem, které vás přijde výrazně levněji, než pořízení vlastního koně.

A pokud vám ani to nakonec nestačí, nastává čas si pořídit vlastního koně. V tom případě už budete stáj vybírat a hodnotit úplně z jiného pohledu, než začátečník, který se chce naučit jezdit nebo rekreační jezdec, který se přijde občas svézt.

Pohled na westernové sedlo na strakatém koni, v pozadí hory.

3. Jízda na koni: Vhodně se vybavte

Půlkou úspěchu je správné jezdecké vybavení. Patří mezi ně vhodné jezdecké kalhoty neboli rajtky, čapsy, správná jezdecká obuv a další vybavení jezdce. Když jezdíte na koni, který není váš, můžete se soustředit jen na své oblečení. To by mělo být hlavně funkční, dobře vám padnout, nebránit vám v pohybu a zároveň napomáhat k pohodlnému a bezpečnému ježdění. Estetická stránka je až na pomyslném druhém místě. Na druhou stranu: v dnešní době spousta značek prodává opravdu krásné a zároveň funkční jezdecké oblečení.

Při výběru jezdecké výbavy nezapomínejte ani na správné bezpečnostní pomůcky. Kvalitní helma nebo páteřní chránič vám můžou i zachránit život. Oproti tomu například na jezdeckém tričku nebo košili až tak nesejde: pro začátek si vystačíte třeba s docela obyčejným funkčním trikem a mikinou. Jezdecké vybavení potřebuje určitou pozornost, aby vám dlouho vydrželo: přečtěte si náš článek Péče o jezdecké vybavení.

Jezdkyně na jízdárně na hnědém koni, v pozadí hory a bílá hala.

4. Počítejte s tím, že kůň není jen o ježdění

Nejen ježdění dělá jezdce. V každé správné stáji by vás během lekcí měli poučit také o bezpečném pohybu kolem koní, ale měli by vám ukázat i něco z péče o koně před a po vyjížďce nebo jízdárenské lekci. Naučte se základy toho, jak koně hřebelcovat, česat (i zaplést) hřívu i ocas, čistit koni kopyta nebo jej například sprchovat po návratu domů.

Čištěním a sedláním koně si s konkrétním zvířetem navíc vytváříte pevnější vztah, než když jen nasednete do sedla, odjedete si svoje a po tréninkové lekci zase odcházíte domů. Zároveň si také uděláte lepší představu o tom, kolik starostí okolo koní je. Kdybyste si jednou chtěli pořídit vlastního koně, budete přesně vědět, jak moc času mu musíte věnovat také mimo ježdění.

Práce kováře, broušení kopyta brouskem.

5. Jízda na koni: Ptejte se, naslouchejte a trénujte

Ujasnili jste si své ambice, máte peníze, vybavení i dostatek času a vybrali jste si i stáj? Gratulujeme! V tom případě je čas sednout do sedla a začít pracovat pod dohledem trenéra. Správný trenér by měl mít pro svou činnost vystavenou i licenci (ČJF). Ve stájích (hlavně těch pro rekreační jezdce) ale narazíte i na trenéry bez licencí.

Trenér je tu jen a jen pro vás: nebojte se ho ptát na cokoliv, i když vám vaše otázky můžou ze začátku přijít hloupé. Snažte se s trenérem poctivě pracovat celou hodinu a využijte společný čas opravdu naplno. Svému trenérovi zároveň naslouchejte: minimálně do doby, než si budete sami jistí v kramflecích. Jen tak se můžete začít jezdecky posouvat.

Kůň v klusu či ve cvalu na poli či lesní cestě.

6. Jízda na koni chce čas, odměňujte se za drobné úspěchy

Každý jsme jiný. To, že někdo po pár hodinách s trenérem plynule přechází do klusu a umí třeba i vysedávat neznamená, že vám to půjde stejně rychle. Záleží na vaší kondici, na vaší šikovnosti i na spolupráci s trenérem i s koněm. Na všem se ale dá pracovat a tak po pár hodinách v sedle není třeba se vzdávat.

Je jasné, že vám trenér musí sedět i po osobní stránce. I kdybyste narazili na sebezkušenějšího trenéra s řadou zkušeností i certifikátů, není vám spolupráce k ničemu, pokud si prostě nesednete. Výsledkem vám budou jen vyhozené peníze a ztracený čas.

Dejte si čas. Dejte čas sobě, svému koni, svému trenérovi… Sami uvidíte, že po dalších pár desítkách hodin v sedle se začnete zlepšovat. U koní opravdu nečekejte zázraky na počkání. Za deset lekcí z vás opravdu nebude samostatný jezdec.

Snažte se k celému ježdění přistupovat s pokorou a přitom koni ukazovat zdravé sebevědomí. Někteří koně (například provozní koně, kteří můžou být otupělí z neustálého vožení začátečníků nebo z tréninků s nezkušenými jezdci) totiž rádi zneužijí vaší nejistoty a na vyjížďce nebo na jízdárně si dělají, co chtějí.

Hlavně na počátcích ježdění si nastavujte malé cíle a nestyďte se za ně pochválit nebo odměnit. Když se vám povede bezchybný přechod z kroku do klusu a naopak, odměňte se. Když se vám podaří plynule zastavit, zacouvat koně nebo jej otočit, je to důvod k radosti. Malé kroky tak postupně vedou k větším změnám a vy získáváte stále více jezdeckého sebevědomí. To se potom přímo promítá i do ochoty vašeho koně spolupracovat.

Jízda na koni by měla probíhat v každém počasí.

7. Pravidelnost, pravidelnost a pravidelnost!

Klíčem ke stálému zlepšování vašich jezdeckých schopností, stylu a spolupráce s vaším koněm je také pravidelnost. Podobně jako když se učíte cokoliv jiného, i v jezdectví platí: když se každý druhý víkend v měsíci zničíte v sedle na 3hodinovém tréninku, ponese to výrazně méně ovoce, než krátké, intenzivní a pravidelné lekce (například 45 minut s trenérem dvakrát v týdnu).

Ti praví jezdci srdcem a duší navíc často jezdí v létě i v zimě, v dešti i v horkých dnech. Pokud to s ježděním myslíte opravdu vážně, čekají vás také tréninky v blátě, v dešti nebo ve sněhu. Některé jezdecké areály jsou vybaveny krytými osvětlenými halami, které v takových dnech nejspíš oceníte víc, než projížďku rozbahněným lesem. Někdy ale není jiná možnost, než se teple obléct a vyrazit…

Mokré okenní sklo, na pozadí nejasná žlutá, bílá a černá barva.

8. Cvičte na koni i mimo sedlo

Do základů ježdění patří i cviky na koni, které pomáhají lépe držet balanc, předcházet pádům v terénu a získat sebedůvěru v sedle. Takové cviky se provádí na jízdárně v pomalém (i rychlejším) chodu. Jedná se například o střídavé ohýbání trupu směrem k vaší pravé a levé botě, otáčení vpravo a vlevo s pohledem na koňský zadek či držení rovnováhy bez noh ve třmenech. Jezdeckých cviků je ale daleko více; určitě vám s nimi pomůže váš trenér.

Před i po práci s koněm si protáhněte všechny svaly. Pomůže vám to lépe se uvolnit a třeba si i neublížit. Na internetu najdete i speciální cvičení pro jezdce, která můžete dělat mimo sedlo, například doma.

Při ježdění vám totiž výrazně pomůže nejen dobrá fyzička, ale i síla středu těla, dobrá rovnováha, síla v rukou i v nohou (především z jejich vnitřní strany, kterou po prvních jezdeckých lekcích určitě ucítíte). O cvičení bez koně i na něm pojednává například tato diplomová práce.

Běžkyně v lese, poslouchající hudbu.

9. Nebojte se toho ani jako dospělí

Máte pocit, že ve třiceti, čtyřiceti či padesáti už byste s ježděním neměli začínat a že dobře jezdit se naučíte jen odmala? Je sice pravda, že v dětském věku se některé věci učí snáz, ale ježdění na koni se můžete věnovat v každém věku. A to platí i pro začátek.

V dospělosti byste měli věnovat víc času vlastnímu protažení před nasednutím do těla, aby se všechny svaly dobře zahřály a vy jste si tak žádný z nich nenatáhli nebo nenatrhli. Počítejte ale s tím, že zvlášť v úplných začátcích budete po sesednutí z koně cítit prakticky celé tělo včetně svalů, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. To je normální, protože vaše svaly si teprve musí zvyknout na tuto novou fyzickou aktivitu.

Jízda na koni vyžaduje vzájemnou důvěru koně a jezdce.

10. Čtěte, sledujte videa a naslouchejte zkušenějším

Na internetu najdete spoustu jezdeckých magazínů, v trafice zase časopisy pro milovníky koní i pro zájemce o jednotlivé jezdecké disciplíny. Ponořte se do nich, hltejte informace a vyberte si to, co považujete za užitečné. Tyto materiály vám pomohou lépe pochopit koňský způsob myšlení i řeč těla těchto úžasných zvířat a navíc se dozvíte spoustu zajímavostí o koních a z koňského světa. Na internetu najdete také specializovaná fóra pro milovníky koní, kde se můžete zeptat na radu protřelých koňáků. Stejně tak můžete objevovat specializované magazíny o chovatelství.

Obzvlášť ve videích (například na YouTube) zase uvidíte různé způsoby práce s koněm, drezúrní cviky nebo tipy pro začátečníky i pokročilé jezdce. Pokud umíte anglicky, nebojte se ani zahraničního obsahu: zahraniční zdroje vám umožní zjistit, jak se co dělá jinde a přinesou vám o to víc inspirace pro vaše ježdění.

Jste-li spíše začínající jezdec, nebojte se ptát i zkušenějších majitelů koní. K informacím ale samozřejmě přistupujte kriticky. Postupem času si vše utřídíte sami pro sebe a vyberete si takový jezdecký styl s prvky, které vás nejvíce oslovují.

Podívejte se na následující video, které vám ukáže základní cviky s koněm při práci ze země.

Jak začít jezdit na koni? Základní práci s koněm ze země uvidíte v tomto videu.

11. Nikdy se nevzdávejte!

Nenechte se odradit při prvních problémech. Ježdění je výzva a proto můžete očekávat, že občas přijde nějaké to škobrtnutí, pád a možná i zranění. To může vést k vaší rozladěnosti a k chuti se vším seknout. Pokud ale ježdění milujete, garantujeme vám, že se k němu budete stále a stále vracet. A na koně, který vás naposledy možná neposlechl a ukázal vám svůj názor, stejně znovu nasednete.

Koně jsou různí, tak jako lidé. Každý má svou hlavu, některý spolupracuje raději a je snaživý, jiný dělá minimum, aby přežil a další je tak trošku trouba. I podle toho se ke koni chovejte tak, aby to odpovídalo jeho charakteru a dokázali jste se s ním co nejlépe domluvit. Spokojený kůň s vámi půjde o to radostněji.

Jízda na koni je i o přátelství mezi jezdkyní a koněm.

Jízda na koni: Pohled z koňského hřbetu stojí za to!

Pohled z koňského hřbetu se nedá ničím nahradit. Jízda na koni vám pomůže zlepšit vaši fyzickou i psychickou kondici, vaše držení těla a k tomu jde o nádherný sport, kde jste na všechno dva. Určitě také ve vaší nové stáji získáte spoustu přátel, se kterými budete mít dlouhé hodiny o čem diskutovat a můžete jezdit společně na vyjížďky.

Když nepodceníte začátky, nenecháte se odradit a dodržíte další tipy z tohoto článku, získáte tak novou lásku na celý život: něžného přítele, který váží několikanásobně víc, než vy, a přesto se s ním dokážete domluvit.

Použité zdroje: Book HorseRidingHolidays, EquineHelper

5/5 - (Počet hodnocení: 2)

Napsat komentář